Přerostlej Ajfoun

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#16 Příspěvek od rnbw »

Predpokladam, ze v tom zdroji nejde standby? Zmeraj (ESR) vsetky male elyty, aj na tych vertikalnych doskach.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#17 Příspěvek od Celeron »

Tys to někdy měl na stole? Ten plošák drží v plechárně cca 15 šrouby. :roll:
Předpokládám, že ty pásy do základovky a lana jsou silovky a vlevo v rohu je konektor stand by a ovládání. Aspoň to jde do míst, kde je připojený tlačítko start.
Ta spodní část vpravo je VF filtr, tráfko uprostřed asi taky filtr, vlevo elyty filtrace.
Vlevo asi STB zdroj a vpravo asi dva pulzáky. Ale na sekundáru nejsou ty vyrovnávací tlumivky pro všechny napětí jako v klasickým PC zdroji.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#18 Příspěvek od rnbw »

Toto nie, ale vyzera to ako serverovy zdroj, tych som uz par opravil. Vacsinou tam su vsade kvalitne elyty a niekde na riadiacej doske je maly SMD elyt, ktory vyschne. To je lepsi pripad. Horsi pripad je, ze ten vyschnuty elyt je v strede pod chladicmi a neda sa k nemu dostat.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#19 Příspěvek od Celeron »

xsc píše:Otázkou vlastně je, proč to opravovat. Tu potvoru dneska překoná asi libovolné dvoujádro...
Ale no tak, to je jen ze zájmu o něco, co jsem nikdy neměl na stole. Ty snad jó? Stejnej argument by se mohl položit jak jsi mě pomáhal radama přiohnout rozklady z něčeho úplně jinýho do Goulda K50 před několika lety.
Neříkej, že tě to nebavilo a nebyls potěšen, že se to povedlo dát do stavu jako byl původní rozklad s profláklým VN trafem. :wink:
Mě teda jo. :) I když přiznám, ten analyzátor jsem od tý doby použil asi tak 5x. Kdybych ho neopravil, mohl jsem dál měřit na mnohem hloupějším Schlumbergerovi.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#20 Příspěvek od xsc »

Tak na hraní určitě jo. :-)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#21 Příspěvek od rnbw »

Ked to bude fungovat a majitela prestane bavit stary Mac OS X, tak moze nainstalovat Linux.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od ZdenekHQ »

Dívám se, že tam je třídrát ventilátor. Některý zdroje hlídají otáčky a při sebemenším poklesu se vypnou.

Testuje se to prstem, musí jít úplně volně (což se podle toho prachu moc nezdá) a při připojení na externí zdroj nesmí "bučet".
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#23 Příspěvek od Celeron »

Odpoledne zkusím rozhejbat samostatnej zdroj. Kámoš kdysi pro Jabko dělal ale od G5 nemá papírově ani elektronicky vůbec nic. :(
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#24 Příspěvek od rnbw »

Zdroje aj tak nikto ani v autorizovanom servise neopravoval.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od forbidden »

V autorizáku Applu jsem kdysi dělal. Neopravovalo se nikdy nic, měnily se jen díly, kus za kus. Akorát jasem odešel, když na trh dorazily ty G4. Stolní stroje se ale opravovaly docela dobře, žádný speciální šrouby a vše bylo docela dobře vymyšleno, asi jako pracovní stanice Dell dneska.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#26 Příspěvek od Celeron »

Tak to vypadá dost špatně. Po připojení zdroje přes žárovku 230V/150W svítí na plnej kotel. Na zdroji je necelých 6V AC. Těch 6 velkých elytů má mezi nohama 0R, totální zkrat. Mezi těma elytama je velká pájecí pojistka, je dobrá a po odpájení se nic nezmění. Předpokládám, že to je jištění koncáků pulzních zdrojů. Vypadá to, že je v tom vybombardovaný aktivní PFC. Za elytama jsem našel prskanec mezi křidýlkem TO220 diody a chladičem. Asi tam něco větráky foukly a šlus. Zkusím vytahat trandy v PFC jsou tam 3 paralelně, tu diodu a pak tam jsou ještě dva TO220 na který se přes elyty nejde dostat. Tahat z toho součástky je žrádlo, prokovený díry s velkejma plochama na součástkový straně a navíc to je už pájený bezolovem. Aspoň že se v tom nikdo nehrabal přede mnou.
Přílohy
prskanec.jpg
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od ZdenekHQ »

Na aktivní PFC je 150W málo, to chce od 500W výš, jinak to bude cyklovat. Tu 150W dej až za PFC.

Samozřejmě až najdeš ten zkrat. On to taky může být poblesk. Řídící IO bude patrně taky po smrti.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#28 Příspěvek od Celeron »

Tak jsou venku 3 kousky Infineon 20N60C3. Jeden je šlus všecko skrz naskrz, další dva mají aspoň diodu S-D v cajku. Jestli spínají zkusím zítra.
Ale na elytech už je v jednom směru nekonečno a ve druhým přes 400K.
Tu prsklou diodu jsem zatím nevydoloval ale má v obou směrech nulu a ty dva nepřístupný TO220 trandy jsou taky odporově divný ale může to obojí dělat zapojení. Tak zas až zejtra už mě to neba.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#29 Příspěvek od Celeron »

Tak jsem se v tom ještě chvíli šťoural. Dioda STTH8R06D zase provar skrz naskrz. Fety SPP20N60C3 jsem zkusil 24V jen na labor zdroji s omezením. Source na 0V, Drain na +24V a Gate v luftě. Dotyk prstem na Gate Feta brumem sepnul, spojení se Source zase vypnul. Tak snad jsou dobrý. Vytáhl jsem ještě ty další dva schovaný TO220 a jsou to rovněž SPP20N60C3. Oba dobrý.
Zkusil jsem zdroj bez trandů PFC na 230V přes žárovku 150W. Žárovka ani nemrkla, cvaklo relé soft startu a na elytech je 320V. Výstupní konektory v rozích desky jsou naštěstí popsaný, našel jsem vývod +25V a +5V ze zdroje Stand-by a napětí tam skutečně je. Na druhým konektoru je signál PG a PS_ON, takže ovládání stejný jako u klasickýho PC.
Obě bouchlý součástky mají v TME, diodu za asi 25 kaček a Fet za 110 kaček. Nevím, jestli by se neměly vyměnit všechny tři paralelní fety najednou.
Otázka je, jestli by tam nemohlo být něco podobnýho třeba kuchnutýho z klasickýho PC zdroje. Mám tady akorát K1118, BUK457 a IRF830 ty mají všeho málo. Rychlou diodu v TO220 nemám žádnou, kdybych měl, dalo by se PFC zkusit jen na dva SPP20N60C3 místo tří. A věděl bych, zda je naděje nebo né.
:(
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#30 Příspěvek od rnbw »

Zo zdroja bez PFC tam nebude pasovat asi nic. Zo zdroja s aktivnym PFC ano, ale tie sa vacsinou nerozoberaju na suciastky...

Ako je riesene budenie tych PFC FETov z jedneho IO? To treba preverit pred zapnutim.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“