nový elektrorozvod v obývacím pokoji

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
katrops
Příspěvky: 81
Registrován: 19 říj 2007, 02:00

#16 Příspěvek od katrops »

samec píše:POZOR!
Drážky do panela nemôžeš robiť hocijako najkratšou cestou od vypínača ku svetlu alebo od zásuvky k zásuvke. Drážky do stien sa musia rezať zvislo, nie vodorovne a do stropu po dlžke panela, nie priečne. Všetko ostatné ide do podlahového poteru, nad sadrokartónový strop, alebo na stenu do ozdobnej lišty.

Ak sem dáš fotku tej krabice pod vypínačom, tak ti povieme, k čomu tá krabica je.
To bych Ti rád nafotil, ale mám to zastavěné obývací stěnou. Ten vypínač nad ní nepoužívám. Dráty z této krabice, které vedou k vypínačí jsem právě z druhé strany příčky převrtal. Moje chyba.
Je to v panelu pospojovaný svorkama už 10 let. Právě i proto bych chtěl v obýváku nechat udělat nový rozvod v mědi. Ale nevím jak ta krabice ovlivňuje ostatní světla v kuchyni, předsíni a v šatně.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#17 Příspěvek od samec »

S najväčšou pravdepodobnosťou sú z nej napájané všetky svetlá.

Uživatelský avatar
katrops
Příspěvky: 81
Registrován: 19 říj 2007, 02:00

#18 Příspěvek od katrops »

A foto z druhé krabice pod vypínačem z druhého světla ti asi nepomůže ?

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od Mikras »

katrops píše:Ten vypínač nad ní nepoužívám. Dráty z této krabice, které vedou k vypínačí jsem právě z druhé strany příčky převrtal.
A k čemu ten vypínač sloužil? Jako možnost ovládat světlo v obýváku ze dvou míst? Pak by to byl vypínač (přepínač) č. 6 a pro jednu žárovku bude jednoduchý a povedou tam tři dráty. Pro ovládání jednoho světla by tam měly být dva dráty. Tím spíš, že pokud je nad vypínačem někde pod stropem krabice, měly by být fáze k vypínačům tažený z ní. Nebývá už podmínka, že jde přes krabici i fáze od vypínače. Ta je často tažena rovnou do svítidla. Existují stránky, na kterých by šel zjistit typ paneláku a pak třeba dohledat nějaké konstrukční plány. I když ze zkušenosti vím, že i byty pod sebou v jednou paneláku nebývaly stejné, co se elektroinstalace týká.
Když jsi to převrtal, přestalo něco fungovat?

Uživatelský avatar
katrops
Příspěvky: 81
Registrován: 19 říj 2007, 02:00

#20 Příspěvek od katrops »

Světla přestali fugovat, ale nevím kde všude, protože jsem hned vypnul jistič.
Je zajímavé, že se dají jedním vrtákem o síle 12 mm převrtat naráz 3 dráty. To nevymyslíš. Musel jsem do panelu vysekat díru, tam to chirurgicky pospojovat , zaizolovat a zasádrovat. Asi moc podle předpisu to nebylo, ale zatím to drží víc jak 10 let.
Asi to teď pěkně schytám :)
Právě proto jsem chtěl udělat v obýváku nový i světelný rozvod, ale to mi možná nepomůže pokud ten starý je nějak propojen se světly v ostatních místnostech.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#21 Příspěvek od MetalGod »

No tak ty původní dráty odpoj, odsekni kousek za krabičkou, a chovej se tak, jako by tam nikdy nebyly, ne? Jak to asi budu dělat já? Budu snad zkoumat, kudy to dědek v 86. roce natáhnul? Akorát vím, že je to zaházený maltou, a taky jsem narazil na čokoládovej spoj zaházenej ve zdi, protože se šetřilo a napojovaly se zbytky ze staveb na hulváta tímhle způsobem. Nehledě na dost nestandardní barvy kabelů, třeba červená, tmavě modrá, bílá, žlutá… tam je tolik barev, že bys s tím rozplakal průvod buzerantů.
Naposledy upravil(a) MetalGod dne 28 bře 2021, 10:41, celkem upraveno 1 x.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já mám taky celej sklep natahanej žlutou a červenou... Co jsem zdědil, to mám. :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#23 Příspěvek od EKKAR »

Tak paneláky snad tahali předpisovýma barvama ... I když jeden nikdy neví.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od jjilek »

Když jsem přišel nahlédnout do nedostavěného družstevního paneláku kolem roku 1967, zblednul jsem. Přívody byly natahány pod podlahou předsíně nejkratším směrem . Použité husí krky byly přeježděné a slisované od koleček s maltou. Potom to všechno zabetonovali a nalepili lino. Dnes už ten byt nemám. Jak to (snad) zrekonstruovali, už jsem naštěstí neviděl.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#25 Příspěvek od Achab »

Vodiče AGY se vyráběly pouze v kombinaci černá - šedá, takže od (do) vypínačů jde šedá fáze. Většinou se nikde nepřeznačovaly. Při záměně v krabici za PEN může neznalý poslat fázi na kostru svítidel. Pozdější AYKYL se sice vyráběly v provedení 2A, ale občas někde z nedostatku dali, co bylo zrovna po ruce. Barvy jednožilových vodičů v trubkách a lištách většinou odpovídají tehdy platným normám.

Na barevné značení se proto nelze spoléhat. A dělat závěry na dálku už vůbec ne, dokonce ani u nových instalací.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#26 Příspěvek od xsc »

jjilek píše:Když jsem přišel nahlédnout do nedostavěného družstevního paneláku kolem roku 1967, zblednul jsem. Přívody byly natahány pod podlahou předsíně nejkratším směrem . Použité husí krky byly přeježděné a slisované od koleček s maltou. Potom to všechno zabetonovali a nalepili lino. Dnes už ten byt nemám. Jak to (snad) zrekonstruovali, už jsem naštěstí neviděl.
No a to už byla ta lepší varianta. U nás (stavba 1963) byly dráty v betonu zalité přímo, v místnostech s parketami ležely volně ve škváře. Jak se po tom chodilo, tak se na krajích lámaly. Celé to bylo zapojené jako jeden dlouhý řetěz, na kterém visely všechny zásuvky mimo jádro. Prostě nádhera.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#27 Příspěvek od Yarda1 »

katrops píše:...kdybych měl čekat až budu mít na rekonstrukci celého bytu peníze, tak bych se toho nedožil...
IMHO když se předělává elektrika, tak největším problémem je ten bordel co nastane když se poprvé sekne do zdi. Tak pokud bych, nedej Bože, k nějaké rekonstrukci přistoupil, asi bych to udělal naráz a když bych na to neměl, tak bych si na to snad i půjčil.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#28 Příspěvek od MetalGod »

Přesně, když to děláš na n-krát, akorát n-1krát uklízíš zbytečně, to samý platí i o přípravě a úklidu vercajku.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#29 Příspěvek od rnbw »

Neda sa robit cely byt naraz, ked v nom byvas.

Na fotke podlaha v panelaku zo zaciatku 80. rokov. Kabel je od lampy bytu na nizsom poschodi.
Přílohy
podlaha.jpg

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#30 Příspěvek od samec »

Čiže len panel bez poteru, len s nalepeným linoleom. Predpokladám, že ani steny neboli omietnuté, len otapetované. A ľudia sú ochotní kvôli tým pár kubikom betónu brať celoživotnú hypotéku...

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“