HDD Caviar WD5000AAJB

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#16 Příspěvek od Celeron »

Kurňa, to mám pešek. Po měsíci další HDD na stejným PC v kopru. Po spuštění PC se pokaždý spustí kontrola disku. Je to zase WD, Caviar Green, tentokrát SATA, WD5000AADS. HD Tune najde kupu červenejch bloků a po asi 1/3 disku se hryzne a dál nejde.
Tenhle byl jako externí, připojenej jako eSATA a nakroutil toho mnohem míň než WD PATA 500GB, co jsem řešil pred měsícem.
To ty WD-čka byly takový šmejdy?
A propo, co dnes pořídit na datový zálohy? Asi by stačily 1-2 TB, větší radši ne, na starších mašinách by mohl být problém.
Na výběr je WD a Seagate. Je některej z nich lepší? Seagate mě snad nikdy žádnej neodešel, nejstarší funkční mám z roku 1994.
Díky!
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#17 Příspěvek od xsc »

Mně zas odešlo víc Seagatů než WD. Na hromadění dat kupuju WD red. Jsou to sice disky do malýho pole, jenže green se moc nepovedl (a tak ho nyní přejmenovali na blue :-) ). I u těch red je potřeba hlídat, jestli je to obyčejný disk nebo ten se šindelovým zápisem (SMR) - pro zálohu by asi nevadil, ale z principu se mi ta technologie nelíbí. Pozná se to podle 4 písmenkového označení typu EZAX, podrobnosti jsou na netu k dohledání. Dneska už tu normální řadu označujou jako Red plus. Seagate má se SMR stejný problém, Toshiba též.
Pokud to má být univerzální i pro XP, musí být disk maximálně 2TB a vytvořen s klasickým mbr, nikoliv jako gpt.
K těm WD5000 - ty disky jsou hlavně dost starý, takže už jsou ve věku zvýšené chybovosti. Jinak jsem nezaznamenal, že by v té době byly nějak víc poruchové. Problém všech greenů je s rychlým parkováním hlaviček (po 8s), takže se při určitém způsobu zatížení dají utrápit. Lze to SW nastavit. Ostatní WD disky tím netrpí.

Uživatelský avatar
kiklhorn
Příspěvky: 58
Registrován: 05 čer 2021, 02:00

#18 Příspěvek od kiklhorn »

Co do toho šuplíku nacpat redukci + sata disk? https://www.aliexpress.com/item/32991192739.html

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#19 Příspěvek od Celeron »

xsc píše: je potřeba hlídat, jestli je to obyčejný disk nebo ten se šindelovým zápisem (SMR) - pro zálohu by asi nevadil, ale z principu se mi ta technologie nelíbí. Pozná se to podle 4 písmenkového označení typu EZAX, podrobnosti jsou na netu k dohledání.
Nemáš tam překlep? Vím že existují disky CMR ale SMR jem nenašel.
WD Blue jsou EZAX, EZEX nebo EZRZ. Všechno jsou ty "šindeláky"?
Díky
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#20 Příspěvek od Celeron »

Tak tohle se jen tak nevidí:
Přílohy
WD500.png
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
kratz
Příspěvky: 94
Registrován: 08 led 2021, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#21 Příspěvek od kratz »

Na to uz bych radsi nic neukladal. :D PATA disk, ...kolik to ma let? Pripadne dokazes z toho nacist ze smart infa kolik ma najeto? Pripadne kolik zazil startu?

...dneska koupis v tyhle velikosti Flashku, takze disk bych poslal velkym obloukem do popelnice.

Uživatelský avatar
kratz
Příspěvky: 94
Registrován: 08 led 2021, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#22 Příspěvek od kratz »

Celeron píše:
xsc píše: je potřeba hlídat, jestli je to obyčejný disk nebo ten se šindelovým zápisem (SMR) - pro zálohu by asi nevadil, ale z principu se mi ta technologie nelíbí. Pozná se to podle 4 písmenkového označení typu EZAX, podrobnosti jsou na netu k dohledání.
Nemáš tam překlep? Vím že existují disky CMR ale SMR jem nenašel.
WD Blue jsou EZAX, EZEX nebo EZRZ. Všechno jsou ty "šindeláky"?
Díky
Taky tu mam jeden kousek, ktery se uz docela dlouho tvari nezdrave, ale porad jede:

Kód: Vybrat vše

root@fs:/home/kratz # smartctl -a /dev/da10
Model Family:     Western Digital Red
Device Model:     WDC WD30EFRX-68AX9N0
Vendor Specific SMART Attributes with Thresholds:
ID# ATTRIBUTE_NAME          FLAG     VALUE WORST THRESH TYPE      UPDATED  WHEN_FAILED RAW_VALUE
  9 Power_On_Hours          0x0032   026   026   000    Old_age   Always       -       54518
SMART Self-test log structure revision number 1
Num  Test_Description    Status                  Remaining  LifeTime(hours)  LBA_of_first_error
# 1  Extended offline    Completed: read failure       90%     49508         705755832
# 2  Extended offline    Completed: read failure       90%     46044         705755832
# 3  Extended offline    Completed: read failure       90%     42993         705755832

V RAIDu mam porad jeste starsi EFRX a ty drzi docela dlouho, posledni co jsem pridaval maji najeto

Kód: Vybrat vše

  9 Power_On_Hours          0x0032   068   068   000    Old_age   Always       -       23731
To je nejakych 2.7 roku pod proudem a zatim vsech 6 bez chybicky.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#23 Příspěvek od xsc »

Celeron píše:Nemáš tam překlep? Vím že existují disky CMR ale SMR jem nenašel.
WD Blue jsou EZAX, EZEX nebo EZRZ. Všechno jsou ty "šindeláky"?
Díky
S tím EZAX to byl jen příklad, ne konkrétní typ. CMR je klasický zápis, SMR je šindel. Pokud jde o WD, tak SMR se vyskytuje u některých blue (bývalý green) a u některých red, zrovna v oblasti 2-6TB. Nově vytvořený red plus, red pro, gold a black jsou CMR (3,5 verze).
Víc třeba tady:
https://www.root.cz/clanky/pozor-na-nek ... nemel-byt/
https://www.cnews.cz/seagate-zverejnil- ... barracuda/
https://itigic.com/cs/smr-hard-drive-th ... of-models/
Minulý rok z toho byla slušná aféra. SMR disk, pokud je zaplněn, tak při přepisu může začít s vnitřní reorganizací a pak se jeví nedostupný dost dlouho (až hodiny). Do Raidu jsou tak naprosto nevhodné, přesto WD měl nejvíc kusů ve verzi Red. Od té doby ty parametry výrobci uvádějí i v katalogu na webu, v běžné nabídce kolikrát ne a naši prodejci taky ne.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#24 Příspěvek od Celeron »

kratz píše: PATA disk, ...kolik to ma let? Pripadne dokazes z toho nacist ze smart infa kolik ma najeto? Pripadne kolik zazil startu?

...dneska koupis v tyhle velikosti Flashku, takze disk bych poslal velkym obloukem do popelnice.
Nevím, kde berete Pata disk. Disk o kterým se tu bavíme nyní, WD5000AADS je SATA připojenej jako externí přes eSATA kabel. Pata byl ten první WD z ViPowER Racku odešlej před měsícem.
Doporučení použít flešku jako archivní datovej disk, to asi nemyslíš vážně. Všechny PC kam ten disk je potřeba připojit mají eSata rozhraní a tak proč bych řešil nějaký USB, který je navíc na některých PC ještě dvojkový, což je několika násobně pomalejší než eSATA.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#25 Příspěvek od xsc »

Hlavně flashku nelze považovat za médium vhodné pro archivaci. Zapomíná...

Uživatelský avatar
kiklhorn
Příspěvky: 58
Registrován: 05 čer 2021, 02:00

#26 Příspěvek od kiklhorn »

Celeron píše:
kratz píše:
Nevím, kde berete Pata disk.
Předpokládal jsem na základě diskuse že setup jsou počítače s rámečkama a připojuje se na zálohování pata šuplík...

Pokud je možný sata tak bych se podíval po něčem co se nehýbe a něco vydrží - tedy SSD s přiměřeně vysokým TBW. Dnes už je na výběr spousta odstupňovaných možností mezi nejlevnějšími nesmysly a serverovými za šílené peníze.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#27 Příspěvek od rnbw »

Zaloha na SSD? Zivotnost dat na spotrebnych SSD sa udava 1 rok...

Uživatelský avatar
kiklhorn
Příspěvky: 58
Registrován: 05 čer 2021, 02:00

#28 Příspěvek od kiklhorn »

Na spotřebních naopak delší než enterprise - pokud se bavíme o výdrži dat bez napájení.
Bavíme se tady ale o zálohování a ne archivaci - nebo to zas špatně chápu?

Uživatelský avatar
kratz
Příspěvky: 94
Registrován: 08 led 2021, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#29 Příspěvek od kratz »

Ono vazne zalezi na tom, jak s tema datama naklada. Jestli dela zalohu jednou za X mesicu, tak to klidne muze vysypat na Flashku/SSD. Jestli to chce nekde archivovat dlouhodobe, tak je to trosku slozitejsi. Docela slusnou vydrz maji DVDcka, ale je treba koupit typ primo urceny pro archivaci, treba VERBATIM M-DISC DVD-R 4,7GB.
Ja treba mam doma CD-R Yamaha vypaleny v roce 1992 a jsou citelny dodnes. Verbatimky mi taky drzi desitky let. Ale nektery media (treba Maxell) odesly po par letech.
Jinak sindelaky mam v tom svym raidu taky - mam pocit ze ty 3-4T EFRX co pouzivam jsou SMR. Ale vykonove mi celkem vyhovujou. Na obcasny stazeni par GB dat je to v pohode. Primarni zatez je v readonly pristupu pres smb mount.

Edit: Jinak jestli chcete resit archivaci dat na diskach opravdu poradne, tak je treba se drzet jednoho zasadniho pravidla: disky jsou spotrebni material a po case odejdou. Takze bych to resil nejakou redundanci (mirror, RAID) a pravidelne na tom poli i jeho diskach delal nejakou diagnostiku. Parkrat jsem to tu na foru zminil, ja data drzim na ZFS raidZ2 (snese soucasny vypadek 2 disku). Provozuju to tu pres 10 let a disky menim, kdyz mi do mailu prijde report, ze je neco spatne. V systemu v crontabu pravidelne poustim integrity check jak na ZFS pool, tak i na jednotlivy disky (smart selftest). Rodinny fotky a videa pak jeste pravidelne pres rsync zalohuju na ZFS mirror na masine, ktera je asi 10 kilaku odsud na paterni siti naseho czFree.
Pred tim jsem experimentoval se SW raidem na Linuxu, ale ten neni transakcni a pri vypadku proudu se mi nekolikrat ty pole rozsypaly tak, ze jsem to musel opravovat a skladat rucne. Stejne tak jsem si jednou paradne nabehl i se SW RAID5 (Adaptec) - po upgrade firmware se cely pole ztratilo. Pomohl jedine downgrade na puvodni verzi, komplet zaloha, upgrade firmware, inicializace novyho pole a nahrnuti dat zpet.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#30 Příspěvek od Celeron »

Divný věci se dějí. :evil: Přinesl jsem si novej SkyHawk 2TB ST2000VX008.
Po zapnutí PC si to pod W7/32 samo řeklo o inicializaci. Disk je vidět. Tak jsem v EaseUS nastavil jednu maximální partition a dal její rychlej formát.
EaseUS napsal 40% procesu a dál se nic neděje. Po zahejbání myší se i ta kousne. Stejně se do chová na jiným PC s W7/64.
Tak jsem si asi koupil nefunkční drek.

No a další záhada, ten WD 500GB SATA, co jsem od něj dával screen z HD tune, kde bylo 3/4 kapacity červeně jsem zkusil zkopírovat na jinej disk. Kopírovalo se 320GB a vše bez chyby. :roll: Tak já nevím, co se to tu děje.
Zkusím ho znova celej naformátovat a prohlídnout Smart a uvidí se.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“