Jak jsem dostal bleskem

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#16 Příspěvek od konosuke »

pozor, kontrolní otázka:
vypočítejte tavný proud (A) ocelovového pozink drátu pro hromosvody,
mně to vychází (podle vzorce Nečáska) 557 A pro Φ 8mm
a
778 A pro Ø 10mm
tož to nemuže vydržet, sakra, zásah výboje blesku... :(
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#17 Příspěvek od EKKAR »

Kono, uvědom si časovej průběh - ten proud blesku trvá zlomky vteřiny, něco mezi 10^-6 až 10^-3 vteřiny, než se ten matroš drátu stačí ohřát, je proud už za špičkou ve stádiu spádu ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#18 Příspěvek od konosuke »

ok faktor "čas" jsem nějak přehlíd dik za nasměřování
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od ZdenekHQ »

On ten blesk většinou "jede" podél toho zemnění, přece jen má daleko větší průměr, než ten drát. Proto je blbost tam dělat všelijaký kudrlinky, protože pan blesk na ně kašle.

Ale když si člověk vezme, že ty nožovky mají test na vlnu 150kA a vylítly jak nic, tak to asi prda byla.

Jinak tady jsou místa, kam to mlátí běžně, a jsou tam vypálený dvoumetrový kola v trávě. Jednou jsem to viděl i na Vysočině po bouřce, jakoby si tam někdo udělal trochu větší táborák.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#20 Příspěvek od konosuke »

Naopak, jsou známý případy že se duralová venkovní Yagi přímým zásahem zkrátka vypařila, doslova,
zbyla jenom tyč stožáru (či byl uzemněn event.propojen s hromosvodem to nevím) často vidím antény
podvěšené přímo na hromosvodu, je to montážně jednoduché a méně pracné
PS. nosič saturn V s apollem 12 to vydržel, talíř z Roswell ne
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#21 Příspěvek od Achab »

ZdenekHQ píše:...nožovky mají test na vlnu 150kA a vylítly jak nic.
To je maximální zkratový proud, který je pojistka schopná přerušit. Nožovce do 50 A v HDS stačí k rychlému vypnutí řádově stovky ampér.
Přes pojistku většinou projde jenom část bleskového proudu, zvlášť pokud jsou použité svodiče. Tyto rozdělí proud, který nebyl odveden zemnící soustavou, mezi všechny vodiče sítě. Krátkodobé přetížení jednotlivého vodiče pak může být nejvýš v řádu desítek kA.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#22 Příspěvek od tomasjedno »

ZdenekHQ píše:Ale když si člověk vezme, že ty nožovky mají test na vlnu 150kA a vylítly jak nic, tak to asi prda byla.
No ony vylítly spíš na následný zkratový proud ze sítě (v jednotkách kA), ne na bleskový proud.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#23 Příspěvek od Celeron »

EKKAR píše:Kono, uvědom si časovej průběh - ten proud blesku trvá zlomky vteřiny, něco mezi 10^-6 až 10^-3 vteřiny, než se ten matroš drátu stačí ohřát, je proud už za špičkou ve stádiu spádu ...
Nojo a ten kandelábr veřejnýho opálenej komplet od barvy, co jsem ti zmiňoval na začátku, to vysvětlíš jak? Podle mě má výrazně větší "průřez" než desítka pozink.
A tohle zábradlí vpravo jsem viděl na vlastní voči rozpálený do ruda, když do něj asi 30 m přede mnou fláklo.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#24 Příspěvek od tomasjedno »

Celeron píše:A tohle zábradlí vpravo jsem viděl na vlastní voči rozpálený do ruda, když do něj asi 30 m přede mnou fláklo.
Je ovšem otázka, jaká část toho ohřevu připadá na plazma z obloukového výboje. Tipnul bych si, že většina.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od ZdenekHQ »

Otec už montuje do rozvodny dvoje vidle (opravdu) proti sobě, protože je to podruhé, co já tady řeším tenhle problém a dostal strach... :lol:

Mně už je docela hej, ale před tím týdnem mně fakt dobře nebylo. To totiž člověk nikdy neví, na co narazí. A pokaždé stejnej efekt - ticho, rana bez dozvuku a ticho. Žádný hřmění, jen desítky km vzdálený.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#26 Příspěvek od Celeron »

ZdenekHQ píše:Otec už montuje do rozvodny dvoje vidle (opravdu) proti sobě
To mě zajímá, pak to jiskřiště pjéékně prosím vyfoť.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#27 Příspěvek od Mysteri »

Búrky som mal ešte ako opravár CRTV rád. Bol to prísľub kšeftov v nasledujúcich hodinách :lol: Zaujímavé bolo, že väčšinou tí, ktorí to schytali najbližšie, tak mali menšie škody, ako tí o 3 -4 domy ďalej. Už som to tu niekde písal: zažil som Planára, ktorý bol VYPNUTÝ sieťovým VYPÍNAČOM. Bol uhorený plošák okolo toho vypínača, ten bol tiež zničený (asi oblúk). Po jeho výmene telka O.K. Ostatné telky navonok O.K, ale v skutočnosti totálka: zdroj, horizontál, vertikál, procesor odpálené. Najradšej som mal tie, kde boli v sekundárnej časti ,,odparené" cestičky na DPS, tam to bolo jasné: zápis pre poisťovňu (ak to mal zákoš poistené).
Mimochodom, často došlo iba k ,,stuhnutiu" procesora, tak to som sa vtedy nechoval ako sviňa, ale som im povedal, že nech najprv odpoja TV zo siete na 2 -3 minúty, potom pripoja. Malo to ten efekt, že mi naradovaní volali späť, že už je to O.K. A postupne mi robili v meste reklamu, čo mi dohodilo iných zákazníkov... :wink:

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#28 Příspěvek od Celeron »

Mysteri píše: Mimochodom, často došlo iba k ,,stuhnutiu" procesora, tak to som sa vtedy nechoval ako sviňa, ale som im povedal, že nech najprv odpoja TV zo siete na 2 -3 minúty, potom pripoja.
To je přece první věc, co se musí udělat když se nějakej součastnej klumpr začne podivně chovat. Tak z 50% to zabere. :lol:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#29 Příspěvek od Crifodo »

Stává se to trapně často i bez blesku. Tam ještě nedorazil watchdog nebo to z nějakýho důvodu nelze použít?

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#30 Příspěvek od pepik9 »

Tady před pár lety uhodilo a jedný paní to vyhodilo desky s elektroměrem a pojistkama ze skříňky na dvůr. Soused 50m naproti pak vyhodil starší tranzistorák se síťovým napájením. Sekundár trafa přerušený a dva nebo tři tranzistory u FM antény byly rozstřelené, po jejich výměně hraje. Anténa byla asi 0,5m drátu napevno.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“