Color 439 - Barevné pruhy

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#16 Příspěvek od Michal22 »

Trafopajku do ruky, kroužit ve tvaru šnečí ulity směrem do středu a pak odtáhnout. Pokud se skvrny neztratí, a ještě se po dalším zapnutí zmeni jejich umístění, tak má pravdu Warp.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#17 Příspěvek od kokun »

Včera, když jsem si dotaz přečetl, jsem měl napsaný (hned první) následující příspěvek, jenže jsem ho zapomněl odeslat:
kokun [size=75]tam chtěl[/size] píše:Zmagnetovaná maska obrazovky.
Co s tím? Hledej - bylo zde 1000x :wink:
Když jsem na to přišel, tak už tu bylo nejméně 5 dalších příspěvků od vás.
Chtěl jsem tak dotyčného přimět k tomu, aby pro to sám alespoň něco udělal - zatímco vy jste mu předem všechno vyslepičili 8O :lol:

Sám se přikláním k tomuto:
Pokud nebyla maska zmagnetovaná z vnějšku (nějakým externím magnetem), tak došlo ke "zášlehu" uvnitř pozistoru.
I když třeba teď ještě funguje, tak je víc než jisté, že dojde k jeho dalšímu prošlehnutí, a to už bude jeho konečná.
Proto doporučuji pozistor rozebrat a zkontrolovat - pokud v něm bude vidět následek "zášlehu", tak hned vyměnit.
Pokud by totiž byl degaussing obvod v pořádku, myslím si, že by byl schopen takto zmagnetovanou masku obrazovky odmagnetovat i sám. Pokud ne hned napoprvé, tak třeba i na poněkolikáté (samozřejmě s půlhodinovými pauzami na dokonalé vychladnutí pozistoru).
Jinak lze okamžité odmagnetování provést z vnějšku odmagnetovací cívkou.
Sám jsem za celou svou "profikariéru" používal degaussing cívku ze starého tvp (překroucenou do ∞ a následně přeloženou tak, aby dělala 2 závity). K ní přiletovanou flexošňůru (dvojlinku) s vidlicí, přerušenou mezišňůrovým kolébkovým vypínačem. Tomu jsem "namohl" šroubovákem ocel. perko tak, aby se kolébka sama vracela - vzniklo tak z něj vlastně "tlačítko". Aby nemohlo dojít třeba k požáru, kdybych zapomněl odloženou cívku v zapnutém stavu - takto byla zapnuta jen po dobu držení tohoto "tlačítka" :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Michal10
Příspěvky: 7
Registrován: 03 črc 2021, 02:00

#18 Příspěvek od Michal10 »

Po snížení sytosti na 0 tam jsou pruhy stále, jen málo výrazné,
Pozistor vyměním jedině až příští týden, ale zkusím ho tedy jen vyndat.
Je možné, že to spadlo, nevím, co s tím předchozí majitel dělal, ale určitě se to převáželo v balíku poštou.

Uživatelský avatar
Michal10
Příspěvky: 7
Registrován: 03 črc 2021, 02:00

#19 Příspěvek od Michal10 »

Děkuji za radu, Honzo. Já myslím, že problém už je vyřešen a opravdu se to chová, tak jak popisujete i s kroužením trafopájkou se mění fleky. Kouknu na ten pozistor.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#20 Příspěvek od Hill »

Nejlíp to uvidíš, když zablokuješ červenou a modrou trysku a necháš rozsvítit jen zelenou plochu. Pak můžeš po celé ploše obrazovky zkontrolovat, jestli se elektrony ze "zelené" trysky skutečně trefují na zelený luminofor, a že neuhýbají vedle. To znamená, že jsou proužky jiné, než zelené, opravdu zcela zhasnuté a nerozsvěcí se ani na okraji. A pro jistotu to pak můžeš zopakovat i s červenou a modrou plochou.

Uživatelský avatar
Spiral
Příspěvky: 300
Registrován: 07 čer 2013, 02:00

#21 Příspěvek od Spiral »

Michal10
Ten postup, který napsal Hill, je nebo může být pro tebe složitý, tedy "zablokuješ červenou a modrou trysku".
Hill ten postup napsal přesně, pokud ale nemáš s CRT zkušenosti, také lze
třeba do SCART konektoru připojit nějaký zdroj signálu a poslat zkušební obrazce, nebude to ideální, ale pro hrubou představu purity barev by to mohlo situaci změnit.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#22 Příspěvek od kokun »

Michal10 píše:... Kouknu na ten pozistor.
V tvp jak TESLA Orava, tak ještě i v některých následných OTF bývaly (bílé) filipesácké PTC typu PH96009 (či PH96209). Tyto se rozdělávají hůře - většinou jim ulítnou zajišťovací pacičky (njn - UH a teplo . . .). Zase ale může takovýto PTC fungovat třeba i bez krytky.
V novějších a v OVP-čkách pak byly už PTC zn. EPCOS (černé) - ty se naopak rozdělávají velmi lehce. Tady ovšem zase tvoří krytka přítlak na ty "pecky", takže bez krytky nedrží ani po kopě.
Takže raději zkontrolovat, než seženeš nový (když bys měl problém sehnat, mohu ti ho poslat).
Bílé filipesy bývaly daleko spolehlivější - měly delší životnost :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#23 Příspěvek od houmr »

Nejsnazší cestou bude vzít trafopájku, pozistor vypájet a vzít do ruky - pokud zachrastí (a jsem si jist že ano) tak ho vyměnit. za jiný. Trafopájkou takovéto rozsáhlé zmagnetování neodstraníš.

Uživatelský avatar
Onkyo
Příspěvky: 1335
Registrován: 02 led 2006, 01:00
Bydliště: Košice-okolie

#24 Příspěvek od Onkyo »

Vymenit pozistor.Uz som mal aj to,ze aj po vymene som musel orbazovku odmagnetovat cievkou.Mam doma 2 - cievky,ale som daleko.

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“