Čistenie náradia od miazgy a pod.

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od PotPalo »

Nieje to náhodou niečo ako kolofónia? Tá je tiež iba miazga z ihličnanov, a tú čistiť vieme. Skúsil by som IPA (isopropylalkohol) a kefkou drhnúť. Totiž obyčajný lieh je tak 40% zatiaľ čo IPA je 99% alkohol.

Uživatelský avatar
vladimir
Příspěvky: 378
Registrován: 20 bře 2004, 01:00

#17 Příspěvek od vladimir »

Na obojí, tedy èištìní kùry i nástroje bych zkusil kokosový olej, osvìdèil se jak na odstranìní nálepek a samolepek, tak i k vyèištìní rukou od "luxolu" i jiných barev. Navíc to nesmrdí jako øedidlo a mùžeš to použít i doma.

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#18 Příspěvek od kejki »

Technický benzín hubí trávu, stromy nevím.

Uživatelský avatar
aphonia
Příspěvky: 5
Registrován: 09 led 2021, 01:00

#19 Příspěvek od aphonia »

Dávám tip na ředidlo Remmers Verdünnung V 101. Je to univerzální rozpouštědlo na bázi technického benzínu určené k odstraňování pryskyřic. Potřeboval jsem před prvním nátěrem vymýt otevřená místa s pryskyřicí na fasádních palubkách ze severského modřínu a fungovalo to velmi dobře. Možná by stačilo i ředidlo C 6000 (nezkoušel jsem), které jste ale v dotazu už zmínil.

Uživatelský avatar
adakar
Příspěvky: 212
Registrován: 16 zář 2020, 02:00

#20 Příspěvek od adakar »

Ďakujem všetkým,
lepidlo nie je účel prekryť, ale odstrániť, pretože po dlhšej dobe dusí pod sebou všetko podobne ako igelit pokožku, nedajbože ranu, takže si myslím že stromy dosť trpeli,

skúsil som tip na Kokosový olej, neviem či je správny ten z biopotravín, možno ním šlo niečo s čím si neporadila Jar, možno som len trocha viac na ryžovú (korienkovú) kefu pritlačil, neviem, vcelku to lepilo ďalej,

spomenul som si na ten inertný materiál, nabral na kefu s kokosákom aj trocha zeme spod stromu, a po krátkom čistení sa konečne objavil želaný výsledok! Omyl som vodou, a po vysušení natrel stromovým balzamom. Dúfam že som urobil pre stromy len to najlepšie.

Ako lepšiu alternatívu ochrany proti hávedi vidím omotať okolo kmeňa na to určené jednostranné lepivé pásy, a po ich zanesení a odstránení tie ďalšie lepiť postupne vždy na iné miesto.

Problém je u členitej kôry -u starej čerešne máme aj centimetrové vyčnievajúce kôrové rapiny, nerovnosti. U menších nerovností som to riešil tak, že na horný okraj "pásového omotanca" som aplikoval lepidlo, ktoré nerovnosti medzi páskou a stromom vyplnilo. Tento asi centimetrový pásik lepidla je predsa len menej pre strom škodlivý, ako pôvodný pás lepidla široký 10 cm a viac.

Rád by som lepidlo nepoužil vôbec. Kdesi na nete som našiel radu naniesť na kmeň nerovnosti vypĺňajúce blato a na to namotať ten lepivý pás. Neskúšal som ešte, ale po predchádzajúcej skúsenosti, ako som bojoval s mravcami, doslovne sa prehrýzajúcimi a neustále sa pokúšajúcimi o premostenie toho krátkeho 1cm lepidla, napríklad aj cez svojich prilepených či mŕtvych kolegov, mám obavu, či si nebudú robiť tunely v tom uschnutom blate. Napadol ma včelý vosk, ktorý som kúpil u včelára a s ktorým som elegantne vyplnil veľké diery stromov, lenže ten je tekutý až pri vyše 60℃, čo by aj po zvládnutí zrejme obtiažnej aplikácie páska asi nevydržala, no a následne problém s jeho odstraňovaním, nie je nejaký nápad, akú výplň pod "pásový omotanec" použiť?

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#21 Příspěvek od samec »

Myslím, že stromu viac vadí, keď ho zaškrtíš motúzom, než nejaké lepidlo na kôre. A umývať kôru nejakými riedidlami je z tohto pohľadu už úplné absurdné.

Neviem, z čoho je to lepidlo na stromy, ale najsilnejšie lepidlo, s ktorým som sa stretol, je rastlinného pôvodu na semenách imela.

Uživatelský avatar
adakar
Příspěvky: 212
Registrován: 16 zář 2020, 02:00

#22 Příspěvek od adakar »

Zadusenie časti "rukáva" (kmeňa, konára) vrstvou lepidla je pre kôru, pod ktorou koluje miazgou život stromu, devastačné, so špagátom si obyčajne strom časom poradí. Myslím že je to dokonca jedna z techník na pribrzďovanie vývoja časti stromu.

Ku hlavnej téme vlákna: včera som bol orezávať stromy, na dezinfekciu náradia bol po ruke iba Denkmit Desinfektionsspray, 250 ml. Nastriekal som a obtrel až za nejaké dve-tri minúty: a nestačil sa diviť: nožnice zostali o poznanie čistejšie, než všetky tie čistenia pred tým. Prekvapený som nastriekal práve miazgou, drevom a šťavami zabrindanú pílku: a po nejakej minúte som to všetko rozpustené a uvolnené zľahka zotrel papierovou vreckovkou!
Problém vyriešený nad očakávanie: po prejdení zárezov kefou na riad je pílka doslovne ako nová!

Snáď pomôže viacerým. Čo tak účinné obsahuje tento spray?

Uživatelský avatar
witt
Příspěvky: 501
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#23 Příspěvek od witt »

Problém je zdá se vyřešen, nicméně teď mě napadlo ještě toto:
https://www.pilanamarket.cz/cistic-truh ... 0-5-litru/

Uživatelský avatar
adakar
Příspěvky: 212
Registrován: 16 zář 2020, 02:00

#24 Příspěvek od adakar »

Oživujem pre skúsenosť:

Denkmit sa stal mojou povinnou výbavou, po použití stačí strieknuté náradie obtrieť, je stále ako nové!

Po jarnom aplikovaní triku s hlinou na slivke nie je jediný mravec, minulý rok som sa ich na nej nevedel zbaviť; tento rok všetci atakovali vedľajšiu broskyňu: podliezali po prilepených bratoch popod dva rady tesne utiahnutých obojstranných lepiacich pásov, dnes som aplikoval hlinu aj na ňu, zostal kľud, taktiež môžem odporučiť!

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“