Náš barák - revitalizace

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od Hubert_79 »

kokun píše: No randálu jsme si užili během celého min. roku dost a dost. To byli nejen ty sbíječky, ale i příklepovky při zateplování obvod. pláště; vestibulů a sklep. prostor-stropů :(
O randálu mi povídej. Barák, nalepený na náš prošel celkovou rekonstrukcí. To znamená, že z původního zbyly jen obvodové zdi. Trvalo to 02/2020 - 07/2021... Od půl osmé ráno sbíječky, vrtání atd, to vše od pondělí do neděle. Naštěstí už mají hotovo a čeká se na nastěhování. Firma však byla celkem seriosní, takže nám nabídli, ať si řekneme co chceme udělat menšího. Tak máme nový dvorek (původní z dlaždic, někdy z 80. let) a vybourali nám betonové pozůstatky boudy ze země a odvezli to. Samozřejmě nás to nestálo ani halíř, byla to kompenzace za kravál a bordel.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#17 Příspěvek od kokun »

Hill píše:Pokud jde o ty balkóny, tak někdo přece musel tu úpravu navrhnout s přihlédnutím ke statice balkónů, a to v několika variantách. Předělávka na lodžie přístavbou bočních stěn se volí pro staré balkóny z důvodu nedůvěry v jejich nosnost po letech.
Spolek vlastníků si ale musel stavební řešení vybrat, případně obhájit zvolené řešení (včetně barevnosti) s městským architektem zvlášť tam, kde začíná do 2 km od stavby Městská památková zóna.
Jj - samozřejmě všemu předcházel projekt, který nám nabízel v určitých možnostech různé varianty.
Např. v projektu byly boční stěny lodžií stavěny na základ. Takto je to ve městě provedeno u několika paneláků (později postavených, než náš barák).
Sama realizační fa (Fasády Zlín), ale navrhla a doporučila stavění nikoliv na (nový) základ, ale kotvení do zdi (až do nosných příček). Vzhledem ke stáří byt. domu (loni to bylo 51 let) by prý nový základ (vůči původnímu na baráku - 51 let starém) mohl začít časem sedat, kdežto barákový už sesedlý je a lodžie unese. Proto to kotvení ke zdi.
Taky jsme si mohli vybrat tvar balkonu - ten hranatý (co jsme si odsouhlasili), anebo s těmi "seseknutými" rohy. Hranatý nám přišel praktičtější. Nejen že je (plošně) o něco větší, do rohů se lépe skladuje, ale taky to dovoluje otevřít větší část toho (pozdějšího) zasklení (to nebylo součástí projektu)!
DedVseved píše:@kokun: Ta revitalizace my silně připomíná Strauba z Hlučína viz. jeho galerie projektů, kde mu mu zasklení (většinou) dodává Schneider z Bolatic. Podle fotek to vypadá na bezrámové otočné zasklení viz. jeho Winlog, kde má elegantně vyřešený ten roh (sklo na sklo). To u toho Optimi nevidím, navíc u pojezdů se mi jeví moc umělé hmoty.
...
Revitalizaci prováděla místní fa Filmont ve spolupráci s fou Fasády Zlín.
Zasklení lodžií jsme pak objednali (po výběru z několika firem) u DARK Vsetín. Měli jsme s ní dobrou zkušenost, když nám už v minulosti montovali to nadstřešení původních balkonů.

Nwm přesně jaký systém fa DARK používá (neporovnával jsem ani Optimi s tím Winlogem), ale pojezdy jsou celokovové (tvrzený hnilík). Stejně tak i okapničky a další kování. Možná působí "plastově" proto, že jsou lakovány bílým lakem.
V nabídce měli i stříbrnou (v eloxu) my jsme šli do bílé, z důvodů bílých plast. oken.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
DedVseved
Příspěvky: 492
Registrován: 01 črc 2019, 02:00

#18 Příspěvek od DedVseved »

Panely prej berou od Strauba, on má i betonárnu. Co jsem se díval na realizace, tak zasklení je jiné, ale nemají tam žádné detaily jako u Schneidera viz. jeden, druhý z otočného systému. Mají i pojízdný systém, kde mají společný profil pro zábradlí a zasklení, takže není tak zbytečně vysoký a vypadá to lépe. U něj není nic umělohmotného (pouze eloxovaný hliník, nerez, kovová ložiska atd.).

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#19 Příspěvek od kokun »

Vidím, že se toto vlákno stočilo především k tématu: zasklít, či nezasklít lodžii.
Už bylo navečer, když jsem udělal ještě několik fotek zevnitř z lodžie.
Přílohy
"Shrnutá" skla v detailu
"Shrnutá" skla v detailu
Otevřené celé podélné zasklení
Otevřené celé podélné zasklení
Otevřené 1. sklo podélného zasklení (na Z)
Otevřené 1. sklo podélného zasklení (na Z)
Otevřené boční (J) sklo
Otevřené boční (J) sklo
Ještě jedno foto našeho baráku - tentokrát ze zahrádek.
<br />Po zvětšení je docela dobře vidět to zasklení.
<br />A soused nade mnou má staženu jednu z těch thermo-rolet
Ještě jedno foto našeho baráku - tentokrát ze zahrádek.
Po zvětšení je docela dobře vidět to zasklení.
A soused nade mnou má staženu jednu z těch thermo-rolet
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
DedVseved
Příspěvky: 492
Registrován: 01 črc 2019, 02:00

#20 Příspěvek od DedVseved »

Ale jo, balkony/lodžie jsou v současné době stavební boom. Ty firmy jsou vytížené a tzv. čekací doba je skoro rok. Co mám jednu fakturu z letoška, tak za celo-zasklený balkon i se zábradlím s hloubkou 150 cm je cena téměř 180 tisíc i s vícepracemi v objednávce na 42 balkonů.
Rovnou bych si objednal do zásoby ty umělé hmoty.
Přílohy
umelehmoty.jpg

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#21 Příspěvek od Hill »

Na to nám dali Liberečáci 5 let záruku s tím, že kdykoli si ty plastové dílky i kolečkové závěsy můžeme doobjednat. Tak máme ještě tři a půl roku čas.
Zbytek je z hliníku s tvrdým bílým nástřikem.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#22 Příspěvek od kokun »

Jj - dtto.
Taky máme firmu DARK za"za rohem", tak by neměl být problém.
Přestože zasklení nebylo v rámci projektu, ale je nás hodně-většina, navrhnu výboru SVJ, aby ty plast. díly objednali "do foroty" - každý by si pak (v případě potřeby) eventuelní prasklý dílek odkoupil "přímo doma" :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
DedVseved
Příspěvky: 492
Registrován: 01 črc 2019, 02:00

#23 Příspěvek od DedVseved »

Otočný systém bez plastu udělat nejde, i ten Schneider má transparentní dorazy mezi skly a ten bazmek nahoře pro parkovaní skel https://youtu.be/nYrb05n_AFI .
U posuvného systému se skla překrývají, takže to jde úplně bez plastu, akorát to trochu víc větrá, ale také se dá dodat transparentní těsnění mezi skla z plastu.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#24 Příspěvek od Hill »

kokun píše:...navrhnu výboru SVJ, aby ty plast. díly objednali "do foroty" - každý by si pak (v případě potřeby) eventuelní prasklý dílek odkoupil "přímo doma"
Dobrý nápad, to udělám taky, i když nás jich většina není. Objednat houfně je přesto můžeme a pak se o dílky i náklady podělíme.
Zatím sleduji, jak moc který díl podléhá opotřebení, od loňského března na tom ale zatím žádný ošuch vidět není, i když s těmi skly manipulujeme častěji, než ostatní. Tak ještě počkáme, jak se to projeví.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#25 Příspěvek od kokun »

DedVseved píše:...
U posuvného systému se skla překrývají, takže to jde úplně bez plastu, akorát to trochu víc větrá, ale také se dá dodat transparentní těsnění mezi skla z plastu.
Jj - ale dle mně (nás) ale nevýhody převyšují nad výhodami tohoto systému - popsal jsem je už na předchozí straně:
kokun píše:Oproti čistě posuvnému systému (skla širší, pouze 4ks - drážek několik; skla se "skládají" za sebe) je otevření balkonu větší (u posuvného zaberou 1/4 skla - a navíc je nesnadné mytí skel zvenčí - to aby je pak umývali horolezci, jako na mrakodrapech :lol: ).
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
DedVseved
Příspěvky: 492
Registrován: 01 črc 2019, 02:00

#26 Příspěvek od DedVseved »

Zbytečná fáma s mrakodrapem, na to mytí stačí půlmetrová tyčka s houbou a stěrkou (naklánět se nemusím, stačí když vystrčím ruku).
https://youtu.be/cyWqJBPyWwU

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#27 Příspěvek od kokun »

Tak já to samozřejmě myslel ironicky - tu "tyčku s houbou a stěrkou" mám samozřejmě taky - dokonce na teleskopické rukojeti (přesto, že skla mám otočná) :wink:

Ale líbí se mi ten odkaz na YT ( https://www.youtube.com/watch?v=nYrb05n_AFI ) systému Winlog. Ten bude zřejmě o hodně lepší (ale taky dražší!), než "náš" (DARK = Optimi?).
Přesto je "náš" systém v jednom dokonalejší - zajišťuje skla (v "zavřeném" stavu) nejen dole, ale i nahoře. Je tam stejné zajištění jako dole a je ovládáno "provázkovým táhlem" (to je ten "dzindzik" na nylonové šňůrce) :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

#28 Příspěvek od dvorak »

Nás je v domě 16 partají a peníze ze společného fondu jsou prakticky jen na opravu nebo rekonstrukci střechy. Ostatní si každý platí sám, včetně výměny oken nebo úpravy lodžií. Já jsem to dělal předloni a přišlo mne to na 90.000 Kč - chtěl jsem dřevěná, ne plasťáky.
Proto mne překvapuje, že někdo píše "měnili nám okna".

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#29 Příspěvek od p32 »

Co tě překvapuje na výměně oken? Ta jsou podle zákona součástí domu, takže ze společného fondu. Zasklení lodžií je ale věcí každého majitele. Proto je potřeba rozlišovat o jaká "okna" jde. :wink:
A taky je dobré rozlišovat, jestli v tom společném fondu na to není, tak se odsouhlasí výměna oken na vrub každého majitele, ale okna se musí dávat podle odsouhlaseného stejného typu.

Uživatelský avatar
DedVseved
Příspěvky: 492
Registrován: 01 črc 2019, 02:00

#30 Příspěvek od DedVseved »

V hodně stanovách mají balkony/lodžie ve společných prostorech domu a výlučném užívání majitele bytu, tím pádem spadající do společného fondu oprav.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“