Neznámý kablík, licna

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#16 Příspěvek od Michal22 »

Tak jsem se podíval, co tady používáme.
Jedná se o kabely TBV z Kabla Vrchlabí.
Jsou s teflonovou izolací, jen nejsou stříbřené.
Ty stříbřené jsem tady zahlídnul dřív, ale už se asi nekupují.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#17 Příspěvek od Sendyx »

Těch teflonů byla celá řada, kromě tuzemských LT se používaly nějaké ruské stříbrné cca 0,08-0,1mm² a cca 0,15 lanka a drát 0,2 a 0,5. Ty ruské lanka se špatně odizolovávaly.
Další teflonový prevít byly měděné stříbřené lanka 0,35, výroba CCCP, lanko ovinuto nějakými vlákny (snad teflonová páska), a na tom teprve tvrdý teflon. Bylo toho povícero, dokonce i měděné lanka ovinutá neslinutým teflonem a na vrchu něco jako tepelně odolnější PVC.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#18 Příspěvek od Celeron »

Tak jsem brnknul tomu bývalýmu nástrojařoj z Kabla. Na LT si pamatoval celkem dobře. Opravdu to dělalo komplet Vrchlabí, je to postříbřená měď. Dozvěděl jsem se, jak se dělala ta teflonová izolace. Nebudete tomu asi věřit, ale je to špóna ze speciálního soustruhu s regulací na konstantní řeznou rychlost. Prostě se ta izolace soustružila z velkýho špalku teflonu. Bylo to někdy do konce 70-tých let, pak se přešlo na "stříkanej" teflon.
Jo a ty průtahy na pididrátky z kterýho bylo LT 0,15mm2 složený. Průtah byl ze syntetickýho diamantu ve kterým byl vyvrtanej otvor. A víte, čím se vrtá diamant? Měděným drátem s přídavkem diamantovýho prachu. Já teda nevím jak Vy, ale já si to vrtání vůbec nedokážu při tom pidiprůměru představit. :roll: A už vůbec ne, jak se skrz ten průtah prostrčí začátek pididrátku a jak se pak za ten pididrátek táhne a navijí aby se ale při tom nepřetrhl. 8O
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#19 Příspěvek od EKKAR »

Sklo i kámen taky provrtáš pomocí měděný tyčky nebo trubičky, pod kterou budeš kapat vodu a přisypávat jemnou karborundovou drť.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#20 Příspěvek od Celeron »

Jasně, ale dovedeš si představit měděnej drátek průměru 4 setiny mm, co se točí a vrtá diamant? Já ne, vždyť se na něj stačí křivě podívat a ohne se.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“