Korekce pouze s jedním OZ a jen výšek někde u 10-12 kHz ?

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#16 Příspěvek od Hill »

Jestli ti ale jde o zlepšení srozumitelnosti slova, pak na to je filtr prezence.
Jeden takový vyšel v knížce Stavba doplňků pro magnetofony od Bozděcha.
Je to jednoduché, dá se to živit z baterie, protože spotřeba velmi malá.
Samozřejmě s operákem to jde taky, jestli by na tom někdo trval.
Přílohy
Takto to jde s operákem, jinak je to pořád stejné zapojení s TT článkem podle Bozděcha.
Takto to jde s operákem, jinak je to pořád stejné zapojení s TT článkem podle Bozděcha.
Pro signál o linkové úrovni lze předzesilovač vynechat.
Pro signál o linkové úrovni lze předzesilovač vynechat.

Uživatelský avatar
padik
Příspěvky: 319
Registrován: 02 led 2015, 01:00

#17 Příspěvek od padik »

Děkuji všem. Do háje, vy jste tady šikovní! Jo, jsem poučen, že hodnota 333 se rovná 33 a tři nuly. Následně jsem myslel, že nestačí vybrat dva filtry jen tak, že je potřeba nějak ošetřit to ostatné, co je na tom pověšeno. Ty potenc. jsou vlastně všechny paralelně..No jo, naštuduju TI. Posílám na oplátku odkaz na korekce. I když, jsme přece bastlíři, že. https://www.schiit-europe.com/product/l ... control-2/
Pozn: Totiž, přesněji řečeno, žiju v přesvědčení svých sluchovodů, že v hudbě mi vadí kmitočty okolo těch 4 kHz, takže ty půjdou jednoznačně tlumit. Mám to složité.

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#18 Příspěvek od VASEK_W »

Kamarádovi také vadily na jeho hifi sestavě kmitočty kolem 4kHz... Hrozně to "ječelo".
Pořád laboroval s EQ, ale to produkovaný zvuk ještě více zprznilo :-(
Nakonec se ukázal být hlavní problém v reprobednách, kde udělali soudruzi od SONY nějakou chybu.
Vše se vyřešilo vyhozením původních výšek a osazením jiných + úprava a doladění výhybky.
Od té doby si "chrochtá" blahem, a nikdo z návštěvníků nechápe, jak tak dobře mohou zahrát i SONY bedny.
Tak asi tak.

Než na korekce a jiné udělátory bych se zkusil nejdříve zaměřit na ty reprobedny, co z nich opravdu leze. První nástřel lze udělat i jen "propísknutím" pomocí tónového generátoru, pokud to bude při těch 4kHz nepříjemné oproti zbytku pásma, tak je nejspíše chyba v nich !!!

Vašek

Uživatelský avatar
padik
Příspěvky: 319
Registrován: 02 led 2015, 01:00

#19 Příspěvek od padik »

Ano, ono to všechno souvisí (Vašku), už vím. Třeba dát lepší výškáč. Zatím se mi nepodařilo najít ochotného ladiče beden -třeba na Repromanii. Jistěže za úplatu. Ale, našel/slyšel jsem zesik, který zvukově nenervuje, takže se pustím do toho tr. prezenc filtru a zkusím ho vřadit do signálu. Pak se ohlásím jak to ne/pomohlo.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#20 Příspěvek od EKKAR »

Bacha - PREZENC FILTR ZVYŠUJE PRÁVĚ ÚROVEŇ KMITOČTŮ MEZI 1 A 7 KHz, ty potřebuješ jejich zádrž ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#21 Příspěvek od Hill »

však jsem to tam výslovně píše:Jestli ti ale jde o zlepšení srozumitelnosti slova, pak na to je filtr prezence....
Mám za to, že si Padik stěžoval, že špatně rozumí textům v písničkách. Proto jsem dal schémata na zdůraznění těch frekvencí, které se významně podepisují na srozumitelnosti řeči.

Taky některým textům nerozumím, ale to asi žádná technika nespraví...

Uživatelský avatar
padik
Příspěvky: 319
Registrován: 02 led 2015, 01:00

#22 Příspěvek od padik »

Ahoj, ještě jeden nedokončený, -škoda to nevyužít. Myslíte, že mohu postupovat postupně a osadit zatím jenom regulaci u 1kHz ? Nebo je to funkční pouze jako celek v tom osazení ekvalizace? Má to rozsahy 63 Hz, 250 Hz, 1kHz, 16 kHz. První nepotřebuju-stejně by to bučelo a poslední už neslyším. Díky, borci.
Přílohy
1 kHz.jpg

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#23 Příspěvek od Ruprecht »

Můžeš i jen jedno pásmo (a v popisu ti chybí 4kHz - 4.potenciometr, 1000p). Kmitočet můžeš změnit hodnotou kondenzátorů, poloviční kondy = dvojnásobný kmitočet, dvojnásobné kondy = poloviční kmitočet
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Uživatelský avatar
padik
Příspěvky: 319
Registrován: 02 led 2015, 01:00

#24 Příspěvek od padik »

Posílám foto, co jsem poskládal jako zesilovač pro sluchátka. Oba sestavené moduly z Číny. Funkční, hraje.
Tak a teď ještě rada k řešení bezdrátových sluchátek pro audiovýstup DVBT2. Opět vřazeny kdysi osazené korekce, výstup z nich zesílen TDA 2822 z PC repráčků. Na audiovýstupech ze SCART jsem naměřil asi 0,2 Volt st. Výstupní odpor by měl být prý v řádu kiloohmů. Ovšem, je to nějaké moc měkké a snad je to potřeba i předzesílit. Jelikož už jsem zapomněl, jak se řeší vstupní odpor u (mezistupně) s OZ, pokorně se ptám zde . A pozor, je to nesymetricky napájené. Díky za radu.
Pozn: Mám tady volný modul s TDA 7375. Tak možná za SCART dát TDA 2822 a na výstup korekcí ten TDA 7375.(?)
Přílohy
7375.jpg
K BSV.jpg
tl084.jpg
slz.jpg

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#25 Příspěvek od Hill »

Když jsi na scartu naměřil 0,2 střídavých, pak to znamená, že skutečně využívá normalizovanou úroveň. A výstupní odpor může mít až 10 kΩ, takže zatížený sluchátky 32 Ω se logicky jeví, jako měkký.
Ten TDA2822 tam nedávej: jednak je tam zbytečný, jednak je to dost šumák.
Normálně tam vraž potenciometr na hlasitost a připoj rovnou koncák s TDA7375. Ten má totiž citlivost kolem 350 mV na plný výkon, takže ho přes korekce spolehlivě vybudíš.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#26 Příspěvek od EKKAR »

Hill píše:...
Ten TDA2822 tam nedávej: jednak je tam zbytečný, jednak je to dost šumák.
....
On totiž TDA2822(A) vůbec není žádnej předzešilovač, to je regulérní malovýkonovej koncovej zesík pro bateriový napájení od 3V s výkonem od 0,3W nebo dokonce od 1,8V (DIP6 pakovaná verze označená TDA2822A), to všecko do impedance začínající už na 4Ω. I proto se u něj tolik nekouká na šum na výstupu, protože to je prostě integrovanej sluchátkovej zesík ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
padik
Příspěvky: 319
Registrován: 02 led 2015, 01:00

#27 Příspěvek od padik »

Asi nebylo pochopeno. Ten korekční zes. mi ten audiovýstup totálně zatíží k 0V.
Copak ta tl 084 nemá rozumný vstupní odpor, takto zapojená? Tohle jsem myslel.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#28 Příspěvek od xsc »

Vstupní odpor samotné TL084 je dost vysoký a v daném zapojení je tak daný prakticky velikostí R1. Takže tam spíš máš nějakou chybu.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#29 Příspěvek od Hill »

Přesně tak - samotný operák má vstupní odpor blížící se k terraohmu. Ten za to nemůže.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#30 Příspěvek od EKKAR »

A pokud tam nemáš chybně určenou hodnotu odporu, tak ten operák má nejspíš proraženej vstup (084 má j-FET tranzistory ve vstupech, takže je možný je poškodit stejně jako každej jinej j-FET překročením závěrnýho napětí toho přechodu) - jediný řešení je výměna operáku, v případě 084 bohužel celýho 4-násobnýho futrálu, naštěstí nejde o žádnej zlatem vyvažovanej typ ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“