Bakelit

⭐ Zde budou výběrově umístěny vzpomínky, manuály a popisy dnes už vesměs neaktuálních zařízení a další historické materiály, které se tématicky nevejdou do sekcí "Opravy a restaurování starých elektropřístrojů" či "Návody, schémata, manuály, literatura, katalogové listy"

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#16 Příspěvek od Crifodo »

Myslím, že šedé desky (premix) s příměsí skelných vláken už distributor taky jako elektroměrový rozváděč nepovoluje.
Ty černé desky nebyly totéž jako bakelit na na přístrojích, byly měkčí a víc se třepily. Bakelit v přístrojích, kryty na trafopájku, skříňky přijímačů ala Talisman, držadla remosky atd., je mechanicky i elektricky odolnější. I když v trvale působící teplotě křehne a trvale vystaven povětrnosti zmatní povrch, po desítkách let.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#17 Příspěvek od ZVUK2000 »

Sendyx píše:Bakelit je jako elektroizolant docela prevít,

Jednou jsem se málem posr.... , to když mně před očima "bouchnul" bakelitový držák doutnavky ve sporákovém vypínači :D

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od workhard »

Jo hoši schraňujte, staříkům bouchla ponorka ve studni, na připojení nové jsem tam potřeboval dát krabici a ta větší šedivá acidurka stála skoro pětikilo :o
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od jjilek »

jjilek píše:
eleferner píše:Neprodal byste mi nekdo samostatne kryty na stare bakelitove Acidury? Potreboval bych jich 5 ks a k tomu alespon 3 ks Acidur rozdvojek. Nabizim 50 Kc/kus. A jak je to dnes do techto krabic s tesnenim? Nahradni jsem nikde nevidel.
Máš-li fotky, co potřebuješ, dej je sem nebo na mail. O víkendu pohledám.
Našel jsem 5 kompletních Acidur krabic a 3 rozdvojky. Posílám mail.
Crifodo píše:
jjilek píše:Kdyby někdo měl zájem a snad dělal instalaci LP 1940-1955 :D
To byl jinačí sortiment. Bakelit je o generaci mladší, až do 70tek, patří k němu AYKY, často v barvách m-č-r-z.
Předtím byly plechové krabice vystlané impregnovaným papírem, malé kulaté s naklapávacím víčkem, větší zinkalové hranaté na šroubky, trubky plechové s papírovým vnitřkem, vodiče jednotlivé, značení neznám. Jádro hliník, na tom guma, navrch opředení. Barvy už dneska dost splývají.
Za války asi ještě většinou opředená měď, dost uškrcených průřezů.
Já měl na mysli asi vojenský materiál z válečných let - vypínače a zásuvky, jen byly s iniciálami výrobce S&H. Krabice byly poněkud jiného tvaru. V 50 letech se u nás vyráběly velmi podobné vypínače a zásuvky, ty už měly označení ESČ. Ucpávky byly totožné s Acidurkami.

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#20 Příspěvek od kbulda »

Crifodo píše: Ty černé desky nebyly totéž jako bakelit na na přístrojích, byly měkčí a víc se třepily.
Ty černé desky se používaly do roku cca 1962. Pak se přecházelo na šedé z materiálu premix. Ty černé,říkal mistr v učení, že jsou materiál texgumoid. Když se roztlouky tak to bylo jako v asfaltu zalisovaný provázky a nitě. Při vrtání se to mazalo na vrták.
Docela pěkně hořely. Topili jsme s nima pod plechovkama zalévací černý hmoty na kabelové hlavy a spojky.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#21 Příspěvek od kokun »

kbulda píše:Ty černé,říkal mistr v učení, že jsou materiál texgumoid. Když se roztlouky tak to bylo jako v asfaltu zalisovaný provázky a nitě.
To je blbost - texgumoid nemá s asfaltem nic společného! Texgumoid je podstatně tvrdší, než tato "tlučenina".
Texgumoid (a podobně i sklotextit) je lisovaná tkanina s nějakou pryskyřicí - je hnědé barvy. U sklotextitu je ta tkanina ze skelných vláken a bývá různé barvy - od bílé, přes (povětšinou) zelené, či žlutozelené, až po hnědozelenou. Sklotextit bývá nosným materiálem DPS - dnes třeba i barvy modré.
Ano - jak z gumoidu (lisovaný papír - převážně hnědé barvy), tak i z texgumoidu, se vyráběly desky do rozvaděčů.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#22 Příspěvek od dobrman »

tomu černýmu materiálu se říkalo Gumon (asi podle výrobce)
desky z něj se začaly používat už za války (asi do r 1960.....)
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#23 Příspěvek od Crifodo »

eleferner píše: Nahradni tesnení jsem pak nenasel vubec, ale nastesti je potrebuju jen pro par oprav/uprav stavajici instalace, takze to opatlam silikonem.
Co tam dát O kroužek příslušné délky a průměru.
https://eshop.rubena.cz/o-krouzek-75x-4 ... 55-c-2214/
případně nepatrně větší a zaříznout na míru a přichytit kapkou chemoprenu. v tom originalu to mají taky řezáno a lepeno.
Přílohy
těsnění.jpg

Uživatelský avatar
eleferner
Příspěvky: 422
Registrován: 04 čer 2016, 02:00
Bydliště: Brno

#24 Příspěvek od eleferner »

Ja jsem myslel tesneni (ucpavku?), ktera se nasazuje na kabel a pak dotahne temi vyvodkami.

@jjilek: zatim mi zadny mail neprisel.


Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od jjilek »

eleferner píše:Ja jsem myslel tesneni (ucpavku?), ktera se nasazuje na kabel a pak dotahne temi vyvodkami.

@jjilek: zatim mi zadny mail neprisel.
Včera jsem v 10.05 jako odpověď napsal toto:
Zatím jsem našel 4 tyhle krabice (2 ještě musím odšroubovat) a k nim 3 rozdvojky. Určitě nejsou tak rezavé. jak ta na fotce. Pod střechou asi ještě nějaká krabice ze staré instalace bude. Jen tam musím vylézt.
Až je shromáždím, tak vše vezmu domů a vyfotím.


Nyní už jsem v Olomouci, udělám fotky a pošlu mailem jako přílohu.
Krabic mám 5, k tomu tři rozdvojky. Gumová těsnění, matice do ucpávek i těsnění víček jsou v krabicích namontovány.

Ještě doplňuji dnes 22.01.
Právě jsem odeslal mail s fotkami.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#27 Příspěvek od Crifodo »

Tak ještě nějaké obrázky starého bakelitu z časů, kdy to stálo za hovno a neměli jsme nepřeberný výběr z daleké Asie.
Tipuju na začátek padesátých let až začátek šedesátek. Dvojvypínač možná starší, má rámeček z niklovaného plechu. Byl umístěn venku na fasádě, demontován někdy v 2016-17, na bakelitu je patrné zmatnění povrchu vlivem povětrnosti. Přístroje elektricky v bezchybné kondici funkční.
Zásuvka kulatá interierová je asi z doby přístrojů s vyšším krytím viz výše. Určitá rarita je zásuvka pro AM rádio designově stejná.
Na doplnění instalační krabice, pozinkový plech s vložkou z asfaltovaného papíru (pěkně smrdí) a příslušné vodiče, hliník s vnitřní bílou a vnější černou gumovou izolaci, navrch opředení barevně rozlišené. Vytaženo z plechových instalačních trubek, izolace se zdá po těch 60+ letech v pořádku.
Přílohy
foto 014.jpg
foto 015.jpg
foto 017.jpg

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od hafca »

Tu zásuvku AM jsme měli doma. Byly to domy stavěné ve "dvouletce". Ale že by rádio do ní zapojené líp hrálo, to tedy ne. Lepší byl kus drátu volně a druhý na připravené tubky pro ústření topení. Ani to tam nikdy nebylo. :lol:
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od jjilek »

Tak tedy další vypínače z doby bakelitové:
Přílohy
stare-retro-vypinace.jpg

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#30 Příspěvek od termit256 »

Vsechny tyhle bakelitove smejdy jsem vyhazel, kdyz mi jedna krabice navlhla do te miry, ze to vyhazovalo pri roznuti svetla 6A jistic.

Odpovědět

Zpět na „Historie a vzpomínky na doby dávno minulé“