VN sonda RU30

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#16 Příspěvek od rnbw »

1M maju tie najlacnejsie smejdy typu DT-830. Na bezne veci to staci.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#17 Příspěvek od Crifodo »

xsc píše:Takže vnitřní odpor není moc velký, vnitřní odpor trafa je v řádech kΩ.
Při dané frekvenci a uvedené kapacitě obrazovky 1nF mi v simulaci vychází zvlnění hromsky velké.

Měření proudu nebo napětí, pokud nevím jaká jeho část obchází ten velký odpor předřadníku kapacitou a jak je vykompenzována, tak mám pořád neznámou chybu.

Uživatelský avatar
Jarda-k
Příspěvky: 138
Registrován: 16 úno 2011, 01:00
Bydliště: Kaznějov

#18 Příspěvek od Jarda-k »

Jedná se o RETLUX RDM3001.
Ano je to levnější multimetr, ale ne úplné dno. Na televize se snažím používat raději levnější přístroje, pokud jsou jejich vlastnosti vyhovující, protože když si pak škrtnu při měření účinnostního napětí o anodu spínací pentody, tak to tolik nebolí.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#19 Příspěvek od rnbw »

Bude to len predrazeny variant DT830. Dokonca aj rozlozenie funkcii na prepinaci je identicke. Navyse je akurat HOLD (tuto funkciu maju cinske klony ICL7106) a podsvietenie.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#20 Příspěvek od xsc »

Crifodo píše:Měření proudu nebo napětí, pokud nevím jaká jeho část obchází ten velký odpor předřadníku kapacitou a jak je vykompenzována, tak mám pořád neznámou chybu.
Boha, vždyť je to pitomost. I kdybych náhodou sondu kapacitně obešel, tak mi to filtr na ss rozsahu bez problémů vyfiltruje, vždyť je navržen na potlačení 50Hz. Měřím na ss rozsahu, ne na střídavém. Ta kapacita může maximálně způsobit přídavnou zátěž.
V tom výpočtu zjevně bude nějaká chyba, protože jak známo praktickým pozorováním, jas obrazovky neklesá zleva doprava, takže to zvlnění moc velké není a to ani při odběru proudu ve stovkách µA.
Naplno svítící (barevná) obrazovka má odběr 1mA při napětí 25kV. Takže to odpovídá zatěžovacímu odporu 25MΩ. Časová konstanta τ=R*C=25MΩ*1nF=25ms. Takže při délce řádku 64µs těžko může být zvlnění extrémní, když je časová konstanta o tři řády vyšší. U čb TV, kde jsou proudy ještě nižší, zatímco kapacita jen o něco menší, to vyjde ještě líp.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#21 Příspěvek od Crifodo »

xsc píše: V tom výpočtu zjevně bude nějaká chyba.
Jo, jsem vůl, zapomněl jsem na takovou drobnost jako dioda.
Proud 1 mA je hrozně moc, pro ty první čb obrazovky píšou 50 µA max.
S usměrňovačkou 1Y32, vnitřní odpor trafa odhadem 10k, kapacita diody 0,6 p, řekněme celkem 2 pF s montáží, bude zvlnění nějakých 20 V při 10 kV.
Ve schematu 4001 ale vidím v sérii do VN odpor 1MΩ.
Pokud je ten měřák obdoba DT830, nevím kde sebrali vstupní odpor 10 mega?
Přílohy
dělič DT830.jpg

Uživatelský avatar
Jarda-k
Příspěvky: 138
Registrován: 16 úno 2011, 01:00
Bydliště: Kaznějov

#22 Příspěvek od Jarda-k »

Ten sériový odpor měli jen nejstarší verze. Tam byl dokonce kondenzátor 1000 pF, pak odpor 1M a dále akvadak obrazovky.

Vzhledem k poruchovosti těchto členů nejdříve zmizel ten odpor a přídavný kondenzátor se zmenšil na 500 pF, později byl vypuštěn i ten. V mých telkách mám jen poslední verze zapojení, tj filtraci obstarává jen akvadak obrazovky.

Asi se postupně zjistilo, že to vlastně dostačuje, viz: https://www.radio-forum.cz/viewtopic.ph ... 3ce860cdc8

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#23 Příspěvek od xsc »

První obrazovky byly tak malé, že kapacita toho kondenzátoru, který vytvořily, nebyla tak velká, ale vzhledem k menšímu odebíranému proudu i tak stačila.
Zajímavé je, že v sovětských čbtv, které se až do 80. let vyráběly elektronkové podle typu tak z 60. let ten kondenzátor paralelně k obrazovce byl až do konce. Uplně zbytečně a taky byl zdrojem poruch.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#24 Příspěvek od Crifodo »

Úplně staré obrazovky možná neměly ten akvadak, ty z 30.-40. let.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#25 Příspěvek od xsc »

Navíc třeba britské z 30. let negenerovaly VN z rozkladu, ale bylo tam trafo přímo ze sítě.

Uživatelský avatar
Jarda-k
Příspěvky: 138
Registrován: 16 úno 2011, 01:00
Bydliště: Kaznějov

#26 Příspěvek od Jarda-k »

Takže aby to mělo nějaký závěr. Sehnal jsem měřidlo PU160 pro které je tato sonda určena, preventivně jsem v něm vyměnil ty dva elektrolyty co v něm jsou a udělal jsem zkoušku.

Výsledky jsou v podstatě stejný jako když obyčejným multimetrem měřím proud a napětí si vypočítám.

Naměřil jsem 7,1 mikroA, tzn 0,0000071 mikroA x 1500000 ohm = 10,65 kV

No a PU160 ukázal 10,5 kV, takže asi tak.....
Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“