Zpomalovani zapisu na flash

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#16 Příspěvek od rnbw »

Neviem ako radice v USB flash diskoch, ale SSD si vedia data priebezne obnovovat.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od Habesan »

Celeron píše:Já jsem něco psal o cenách? Já se ptal na životnost.
Omlouvám se, nechtěl jsem tě urazit.
Jen se mi ta čísla trochu nezdála.

Co se týše životnosti, souhlasím se Zdeňkem.
ZdenekHQ píše:ten čip si trošku žije vlastním životem po stránce chemické a není to stabilní materiál
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#18 Příspěvek od p32 »

Celeron to ale napsal správně. Paměti ve fleškách sice byly menší, ale ještě poctivě dělané bez moderních obescávek. To, že se zpomaluje novější fleška, více méně přepisovaná na skoro stejném místě, tak je normální. Pokud nepomůže program od výrobce, který obehranou část přemapuje na jiné místo, tak už není pomoci a je nejlepší vše přehrát jinam a tuto po přeformátování zahodit nebo někomu dát.
Také pomůže rozdělení na více částí, danou opotřebovanou část potom "zneviditelnit" a ten zbytek spojit v jednu větší s menší kapacitou než byla předtím. Dělá se to i u harddisků či SSD. Ta "zneviditelněná" část se potom vůbec nepoužívá a jede to zase rychleji.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#19 Příspěvek od xsc »

Tohle není o tom, že by se nové zpomalovaly víc než staré. To zpomalování vyplývá jen ze zaplnění flashky a z toho, že mazat lze jen po blocích. U SSD se na to používá TRIM, u staré USB flash nic takového není. A protože řadič neví, co jsou data a co může smazat, nechává to tam. Celá flashka je tedy nějak zaplněná a zápis pak znamená i mazání bloků, kde by to s trim potřeba nebylo.
U moderní flashky k žádnému přepisování ve stejném místě nedochází, právě to si řadič sám hlídá.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#20 Příspěvek od termit256 »

p32 píše:...To, že se zpomaluje novější fleška, více méně přepisovaná na skoro stejném místě...
Nic takoveho se ve flash nedeje, radic nezapisuje porad na stejne misto v zadne flashce. I kdyz se ti to tak ve filesystemu muze jevit. Opotrebovava pamet stejnomerne, nebo se o to aspon snazi. Kdyz budes prepisovat porad jeden a ten samy soubor, nebudes v zadnem pripade prepisovat stejne bunky, ani bloky.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#21 Příspěvek od rnbw »

Presne tak, kazda slusna flash ma wear leveling. Cim vacsia kapacita, tym su bunky flash menej odolne. Bez wear levelingu by casto pouzivane sektory odisli velmi rychlo. Takto som znicil za par mesiacov 4 smejdove SD karty v Raspberry. Vznikli na nich miesta, ktore sa po zapise nedaju precitat.

Slusne karty (SanDisk) vydrzia v beznej prevadzke roky (mame niekolko Raspberry ako male servery - aj so zapnutym logovanim).

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#22 Příspěvek od p32 »

To jsme si nerozuměli. Pokud zálohuješ více méně stejná data a ta stará se mažou, tak je přepisuješ ve stejné oblasti plus mínus vedle podle toho, jak to vyjde. Prostě ta stará data se nesmí mazat, aby to mělo smysl se zálohováním.
Ano, je dost důležité si vybrat i výrobce.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#23 Příspěvek od rnbw »

Nie. Radic zapisuje do sektorov tak, aby sa rovnomerne opotrebovali. Medzi sektormi z pohladu OS a sektormi vo flash je prekladacia tabulka a tu radic upravuje podla potreby.
Napr. ked ma volne vymazane bloky, tak zapisuje do nich a nemusi stracat cas mazanim obsadenych (tie len oznaci "na vymazanie" a ked bude mat volny cas, vymaze ich).

P.S. Trim by mohol fungovat aj na USB diskoch, ale radic musi podporovat UAS (USB Attached SCSI).

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#24 Příspěvek od p32 »

Tak u nových flešek jsem to nestudoval, to bych kecal. Pravdou je spíše to, že za posledních 5 let jsem neměl žádný problém se zpomalování flešky, takže nebyl důvod.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jak si potom vysvětlíte to zpomalování flash u malých procesorů, kde se ta paměť přepisuje vždycky celá?

Mimochodem, docela mě mrzí, že se neujaly paměti FRAM, v obchodech už nejsou moc vidět jak dřív, nebo jsou drahý. Na logování super.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#26 Příspěvek od termit256 »

Jo, fram jsou perfektni, taky je s radosti pouzivam.
Jsou porad k dostani, nevsiml jsem si ze by jich nejak ubylo. Cena bude nejspis dana technologii vyroby. Nedavno jsem kupoval male 16Kb po cca 10kackach.
Delaji se i MCU s FRAM, napr. rada MSP430FR.... obsahuje snad 150typu MCU s FRAM.

Co mne mrzi, delaly se jednobitove FRAM pameti ktere si zapamatovaly stav pred vypnutim napajeni. Bylo to malicke pouzdro s par vyvody a nebyl k tomu potreba zadny MCU, takze se to dalo dat i do jednoduchych analogovych veci k zapamatovani stavu pred vypnutim. Ty uz jsem dnes nenasel.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“