Měřicí šňůry - životnost a oprava

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#16 Příspěvek od robo »

Prosím poraďte nějakou lepší sadu měřících šňůr k měřáku. Keysight budou určitě skvělé ale 700kč už je dost. Dík

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#17 Příspěvek od konosuke »

Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od petula »

robo píše:Prosím poraďte nějakou lepší sadu měřících šňůr k měřáku. Keysight budou určitě skvělé ale 700kč už je dost. Dík
Umíte pájet? Udělejte si je sám.

Uživatelský avatar
alxa
Příspěvky: 226
Registrován: 02 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Brna

#19 Příspěvek od alxa »

U Fluke 289 mi odešly šnůry, , bylo mi líto peněz za originál, tak jsem koupil nějaké čínské asi UNI-T . Při každém měření jsem byl naštavaný kvůli ztopořeným měřícím kabelům, které všude překážely. Nakonec jsem koupil originály Fluke, měření opět hrou.
Na výrobu spec. měřících šňůr používám silikonové kabely od Fy Staubli mají nap. oddolnost 1,5kV a jsou ohebné a měkké, nabízí TME. Zkoušel jsem metráž měřících kabelů od Taskeru C206, ale ty jsou málo ohebné a navíc jen do 49V. Výroba měřících kabelů stojí dost peněz, když používáte kvalitní bižuterii třeba od Pomony. Jako univerzální šňůry používám https://www.tme.eu/cz/details/u8201a/sa ... hnologies/ . Doporučuji, je tam všechno co potřebujete pro normální práci. Pokud si spočítáte co stojí kvalitní měř. háčky, krokosvorky, hroty, banánky atd., tak to zas tak drahé není.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#20 Příspěvek od Sendyx »

Fluke dráty jsem už zlámal 3 sady, a to je recykluju. Skoro vždy se to doláme za tělesem hrotu. Několikrát jsem to opravoval tak, že spoj byl přetařen původní izolací kabelu a smršťovačkou ve dvou vrstvách. Vydrželo to tolik co nový kábl.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
alxa
Příspěvky: 226
Registrován: 02 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Brna

#21 Příspěvek od alxa »

Ty Fluke kabely jsem se pokoušel taky recyklovat, ale úspěch dočasný. Při měření odporu to mělo odpor nakrátko 3 až 10 ohmů. Když jsem zkoušel přechodak, (zlomenou licnu) odhalit zkratovanim gelového Aku pomocí nemocné šňůry, tak se šňůra na chvíli uzdravila. Žádné čmoudiky nebyly, dráty na chvilku srostly, pak za čas opět problémy. Pak jsem časem zjistil (pomocí exhumace mrtvolky) , že problém byl přímo v napojení v úhlovém banánku.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#22 Příspěvek od Sendyx »

Tak v banáncích vždy OK, lámu je v ohybu u hrotů... a po takové 3-4. recyklaci bývá měď už prosycená nějakým mastným bordelem z plastu a při pájení pěkně smrdí.
BTW, staré Fluke dráty bývaly trochu měkčí a s tmavším odstínem, novější se mi zdají i na omak trochu jiné.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#23 Příspěvek od robo »

petula: ono to tak nakonec dopadne.

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#24 Příspěvek od dj_Paul »

Celeron píše:Perfektní kábly v bavě černá a červená se dají koupit v několika průřezech v modelářskejch prodejnách na vývody baterií. Mají průřezy 0,5mm, 0,75mm, 1mm, 1,5mm, silnější jsou už moc humpol. Je v tom měděná kartáčovina, takže jsou měkký a nezlomí se ani náhodou. Izolace je měkká, nějakej gumoplast, líznutí pájkou o izolaci ji taví jen velice pomalu proti klasickýmu CYA. Zimou tuhnou jen velmi málo. Nic jinýho na měřící šnůry už nepoužívám. Stejnej kabel měly multimetry Goldstar ještě za bolševika. Jednu sadu s úhlovejma banánkama mám dodnes funkční.
u těch RC kabelů bacha, velice často mají malou elektrickou pevnost, stejně jako autokabely do 60V max...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#25 Příspěvek od Sendyx »

Přesně tak, toho bych se bál. Měřákové šňůry mají mít - dle kategorie - ekv. dvojité izolace a všechny rádobynáhražky se časem vymstí. Škoda, že se tahle metráž přestala v cz vyrábět, byla to asi spolehlivá kvalita.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
alxa
Příspěvky: 226
Registrován: 02 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Brna

#26 Příspěvek od alxa »

Tasker C206 má dvojitou izolaci, je uváděn jako měřící kabel je jen na 49V. https://www.tme.eu/cz/details/tas-c206- ... /c206-red/. Osobně používám tento typ kabelu, když si vyrábím nějaké měřicí speciály používám https://www.tme.eu/cz/details/sili-1v_1 ... 1-7607-23/ Je to podobné co používá Fluke u měřících šňůr. Občas dělám něco s elektronkama a když je na anodě 800V a dost tvrdých, tak to budí respekt. Už jsem to psal když se spočítá co stojí kvalitní bezpečnostní banánky, hroty, kvalitní metráž, tak to taky leze do peněz. Záleží co dotyčný dělá a co měří.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#27 Příspěvek od Sendyx »

Ono je taky vhodné, když ten kábl vydrží aspoň chvíli i nějakou teplotu a ne že se hned roztaví až na jádro, když se omylem otře o nějakou horkou elektronku.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#28 Příspěvek od Celeron »

dj_Paul píše: u těch RC kabelů bacha, velice často mají malou elektrickou pevnost, stejně jako autokabely do 60V max...
Tak jsem dnes ten baterkovej kabel průřez 2,5 mm prásknul u kámoše na rozvaděčích 4kV testerem. Seknul se na 2,7 a podruhý na 3,1kV. Ani se nedivím, 1 mm silikonu. Atest to sice nemá ale měřák je jen do 600V tak nemám žádnou obavu. Kdy já s tím měřil víc než 420 Voltíků se už ani nepamatuju.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“