Dodatečné stereo

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#16 Příspěvek od ok1hga »

Eleman píše:tak na výstupu demodulátoru jsou zapojeny obvody deemfáze (zpravidla RC článek - dolní propust). Kondenzátor tohoto obvodu je nutné odpojit a odpor zmenšit, jinak je těch 19 kHz odfiltrováno a nedostane se v dostatečné úrovni na vstup stereodekodéru. Obvod deemfáze je pak až na výstupu stereodekodéru.
tam nestačí mít jen těch 19kHz . . .

Kód: Vybrat vše

zvukový mono signál dobré kvality má šířku pásma od cca 50 Hz do 15 kHz. 
Bylo rozhodnuto, že se signál L-R posune po frekvenční ose tím, že se amplitudově namoduluje na kmitočet 38 kHz; tomuto kmitočtu říkáme subnosný kmitočet. 
Modulace stereo signálu se provádí s potlačenou nosnou vlnou a zabírá pásmo od 38-15=23 kHz do 38+15=53 kHz.
takže na stereo poslech je potřeba z detektoru dostat nf kmitočty víc jak 50kHz.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#17 Příspěvek od Artaban001 »

kdysi jsem stavěl stereofonní kodér, který fungoval tak, že 38Khz signál nastřídačku přepínal levý a pravý kanál. 38Khz dělal astabilní multivibrátor se dvěma tranzistory, 19Khz pro pilotní signál dělala dělička s dalšími 2-ma tranzistory a přepínač byl upravený obvod, co měl dělat zobrazení dvou kanálů na jednokanálovým osciloskopu (měl 2 tranzistory) . Výstup s děliče a z přepínače jsem spojil přes dva regulační potenciometry do sebe a pustil jsem to do jednoduchýho FM vysílače (jednotranzistorový FM vysílač).
Výsledek: Rádio se přeplo do sterea a příjem vykazoval velice mizerný stereoefekt. Sám jsem se divil, že nastavená frekvence multivibrátoru se udržela po dobu testu, což bylo asi půl hodiny, na 38Khz (měřeno multimetrem s funkcí čítače). Možná, kdybych si s tím víc vyhrál, bylo by to víc funkční. Později jsem se totiž dozvěděl, že mi tam chyběla nějaká propust, nebo co. Ale i tak to byl bastl bez jedinýho IO a krystalu ze šeti tranzistory.

Možná by stálo za pokus nastudovat pár obvodových řešení FM rádií klasickýho typu, jednak stereofonních a jednak monofonních. V mnohých jsou stejný obvody ve funkci FM demodulátorů a na nich pověšený stereofonní dekodéry. Na tom poznáš, co máš vyštípat, nahradit, či změnit - aby stereofonní dekodér fungoval tak jak má - stejně se rešil kdysi tzv. RDS manager, což byla krabička od Conrada s displejem, která se připojila na výstup FM demodulátoru a když se zadařilo, tak jsi měl RDS z z rádia za pár stokorun - pokud tam jel RDS manager, tak stereodekodér taky.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#18 Příspěvek od mi-ro »

A ještě jedna rada. Nezkoušet stereo na stanici IMPULS.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#19 Příspěvek od keemo »

To by bylo na hodně dlouho :D :lol:

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#20 Příspěvek od Artaban001 »

Dnes není problém mít stereofonní vysílač na jakékoliv frekvenci, kde před tím nic nebylo. Stačí k tomu FM transmitter, který se normálně strká do autozapalovače a slouží k přehrávání MP3 v autorádiích, který to normálně neumí. Ani to není moc drahý, a je to legální. Jako zdroj skušebního vysílání pro oživení ideál.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#21 Příspěvek od mi-ro »

Jj, takymam. :D
Přílohy
2020-06-13 17.07.23.jpg
..to bude jen ňákej odpůrek

Odpovědět

Zpět na „Poradna“