Neznámá součástka? Tranzistor?

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
JirkaSajmon
Příspěvky: 8
Registrován: 25 led 2022, 01:00

#16 Příspěvek od JirkaSajmon »

Tak už jsem se konečně dostal k dalším pokusům. Moc vám děkuji pánové, že mi takhle pomáháte. Moc to pro mě znamená a díky tomu mě elektronika baví o to víc.

Zkusil jsem to propojení emitoru a kolektoru pinzetou. Tranzistor byl stále zapájený z minula. Zelená dioda se rozsvítila jasně jak záře nad Kladnem. Zároveň zhasla červená dioda - přesně tak jak to má být. Ladění jsem nezkoušel, jenom to propojení pinů.
Zkoušel jsem to propojit i těmi sondami multimetru. Naměřil jsem 0,46 mA a dioda se nerozsvítila. Nevím proč. Pokus jsem několikrát zopakoval. S pinzetou se to rozsvítilo vždy tak jak má, s hroty multimetru vůbec. Používám UNI-T UT139C TrueRMS.
Takže předpokládám, že jsem špatně měřil funkčnost tranzistoru? Spraví to výměna?
Jirka

Edit: tak už vím, proč to s multimetrem nesvítilo. Já jelito jsem si neprohodil zapojení hrotů na testování proudu - jenom jsem to přepnul. Teď už to svítí i s multimetrem. Naměřil jsem 10mA.

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#17 Příspěvek od VASEK_W »

Takže ledka a cestičky okolo ní jsou v pořádku.
Jak jsem psal již minule, na bázi tranzistoru proti emitoru musí být +0,55V a až třeba 0,7V aby se otevřel přechod kolektor-emitor a tím se rozsvítila ledka. Je potřeba zajistit asi o kousek větší napětí pro tu bázi. Omlouvám se, že nepíši přesně jak, ale nemám otevřené to schémátko z časových důvodů, neb nestíhám. Tak snad poradí někdo, kdo na něj kouká ;-)

Vašek

Uživatelský avatar
JirkaSajmon
Příspěvky: 8
Registrován: 25 led 2022, 01:00

#18 Příspěvek od JirkaSajmon »

Zdravím vespolek,
tak jsem se pár dní zabýval měřením a hledáním, kudy vlastně vedou cesty na tištěném spoji. Tak trochu trapas jsem objevil v tom, že jsem měřil špatné piny na IC A4100D. Tak nějak jsem si to zrcadlově otočil. Takže výsledky měření jsou následující (děkuji Hanessovi za lekci z měření):
Napětí mezi pinem 1 a 15 u IC A4100D se plynule mění mezi 0V - 0,8V - podle síly signálu při ladění radia. Napětí mezi zemí a bází tranzistoru SCE238F se mění mezi 0V - 0,2V - také podle síly signálu. Ano, už jsem konečně identifikoval co je emitor a co kolektor :D)
Takže jestli to moje začátečnické já chápe správně, tak na bázi není nikdy dostatečně vysoké napětí na to, aby se tranzistor otevřel. Pokud kolektor a emitor tranzistoru propojím drátem, tak se dioda rozsvítí.
Také jsem zjistil, že schéma na webu funguje, pokud si odmyslím první jedničku. Například R1125 je na mé desce R125. Zbytek sedí včetně zapojení.
https://www.kn34pc.com/sch/sch_cass/cas ... kr_720.pdf

No, a co teď? Pomohl by mi někdo vydat se správným směrem? Jestli to chápu správně, tak IC A4100D by měl na pinu 15 dávat větší napětí, než teď dává. Podle datascheetu ...

https://www.kutilovo.cz/net/vindet.php? ... 0cc90#imix

... by měl dávat 0-3V, teď dává maximálně 0,8V. Znamená to, že je IC vadný, nebo bych měl hledat, kde je IC podvyživený na vstupu? Ale jaké piny jsou tím vstupem? Budu rád za každou radu - jsem začátečník.

Uživatelský avatar
Hush
Příspěvky: 16
Registrován: 13 lis 2019, 01:00

#19 Příspěvek od Hush »

Je špatná pouze indikace, nebo i rádio slabě ladí (citlivost).
Měl jsem to samé na mé SKR 720 a byl špatný filtr 10,7...

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“