Vrtání nerezi

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#16 Příspěvek od kovar »

Je dobré použít nějakou řeznou pastu na nerez.
http://www.dpparts.cz/edelstahl-schneidpaste--esp-/
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#17 Příspěvek od Olchor »

Díky za rady. Ta řezná pasta vypadá zajímavě, mohla by to usnadnit. Nevíte někdo, jestli se dá koupit v Brně?
Taky jsem při hledání na netu narazil na "vrtáky pro termální vrtání nerezi". Čo je to také? To jako že se tou nerezí propálím tupým odolným vrtákem?

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#18 Příspěvek od p32 »

Možná by ti stačilo předvrtat vidiákem průměr 6 mm, ale vybroušeným do špičky (odlehčené, aby to nebylo tupé) a potom protáhnout vidiákem o průměru 10 mm. Musíš je ale nabrousit na tom zeleném kotouči pro vidiáky a dobrousit případně na diamanťáku. Prostě pravidelně zavčasu nabrousit, chladit a nespěchat, nerez je tuhá. S černým vrtákem bych se ani netrápil.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#19 Příspěvek od termit256 »

Proste si kup lepsi vrtak do nerezi a budes vrtat bez problemu tak jako vsichni ostatni. Na nejake smudlani s vidiaky do zdi, shaneni kotoucu a podobne opicarny se vyprdni, to je nesmysl.

Ty termalni vrtaky nevrtaji, ale diru jen tak protlaci. Dela se to proto, ze matros kolem diry vytlaci takovy okraj do ktereho jde nasledne vyrezat zavit. Nemusis pak do plechu montovat nejake vlozky apod. pokud nechces pouzivat matku. Jestlis nekdy rozdelaval spotrebku v plechove skrince, nejspis to tam uvidis, pokud tam nejsou samorezne sroubky.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od ZdenekHQ »

rezis píše:...A běžně do ní řežeme i závity...
Závit do nerezu jsem řezal taky, ale výsledek nic moc. Ale on ten termín "nerez" je asi dost obecnej. Ty plechy, co jsem kdysi dostal já, tak to je opravdu něco. Ani stříhat to pořádně nejde.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#21 Příspěvek od kutilmil »

Bolo by vhodné keby si napísal akú nerez máš. Voľakedy sa to bola trieda oceli 17 XXX. Teraz to môže byť aj ináč.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já už o tom nezjistím nic. Ale když jsem na to vzal pilku na železo, tak jsem za chvilku byl bez zubů. V dílně mám jeden kousek, zbytek skončil kdoví kde...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od pajosek2 »

Na nerez platí jednoduché pravidlo , malé otáčky a větší tlak. Drtivá většina tepla se odvádí se šponou.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#24 Příspěvek od Achab »

Z hlediska přítlaku je důležité, aby vrták okamžitě zabral a plynule odebíral třísku. Ani krátce se nesmí nechat protáčet na povrchu materiálu. Přítlak je potřeba mít v ruce, plus přiměřené otáčky. Na zmíněných pár desítek děr do slabého plechu pak stačí dobře nabroušený běžný vrták.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od forbidden »

Občas musím vrtat asi 1 mm silnej nerez plech, teda jen zvětšuju díru 5>7,5 mm. Obyčejným "černým" vrtákem to jde, ale moc se mu nechce. Mažu to řepkovým olejem. Hodně se to zahřívá i při nízkých otáčkách a má to tendenci se kousat.

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#26 Příspěvek od kovar »

Ten odkaz byl jen pro inspiraci. Já jsem dostal pastu od kamaráda co dělá s nerezem a s tou mohu vrtat díru třeba 20mm bez předvrtání! :wink:
A taky jsem na to koukal jak trubka!
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“