LED žárovky (přesunuto)

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#151 Příspěvek od Hydrawerk »

Co se v ní pokazilo?

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#152 Příspěvek od Otkundes »

Spálený jeden z těch LED čipů. Funkčnost předřadníku jsem neověřoval, to v tu chvíli nebylo pro mne zajímavé. Spíše mě zajímalo, jak to je zapojeno, a jaký tranzistor na tom tišťáku je. Nakonec jsem zjistil, že to není tranzistor, ale driver - zdroj konstantního proudu BP9918B pro LED (lze vygůglit katalogový list).

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#153 Příspěvek od Hydrawerk »

Spálený jeden čip. To už jsem několikrát viděl. Snad za to může poddimenzovaný chladič.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#154 Příspěvek od Otkundes »

Hydrawerku, těch lumidek jsem v posledních dvou letech rozebral již více. V drtivé většině případů, byl přerušen obvod v řetězci svítivek. Většinou byl vadný čip vidět – spálený, černá tečka.
Asi ve dvou případech to byl vadný předřadný kondík. Jestli je poruchovost lumidek dána nedostatečným chlazením SMD čipů, to je jen spekulace, vždyť provozní teplota čipů může být snad až 85°C. Navíc, co si vzpomínám, ty nekryté SMD čipy na někdejších kukuřicích, prodávaných ještě asi před pěti lety, snad ani neměly žádné chladiče.
Stejně tak dobře to může být sníženou kvalitou čipů, nebo i vadnou montáží. U kukuřic jsem třeba opakovaně opravoval pájení. Zkrátka, ze tří paralelně zapojených PN přechodů na SMD čipu, svítily jen dva. Pak musí zákonitě dojít k přetěžování svítící dvojice PN přechodů v čipu. Bylo to patrné až při snížení napájecího napětí regulačním autotransformátorem, kdy čipy neoslňovaly a byly vidět svítící PN přechody jednotlivých LED-ek.
U paralelně zapojených PN přechodů, pak může hrát roli i rozdílná voltampérová charakteristika a tím pádem i rozdílné rozdělení proudu, protékajícího PN přechody na čipu.
U těch jednoduchých lumidek s kapacitním předřadníkem, převládajících na našem trhu, bych ještě připustil postupnou degradaci PN přechodů svítivek přepěťovými špičkami, šířícími se po síti při spínání indukční zátěže, což kondenzátory v roli předřadníku, velmi dobře přenáší.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#155 Příspěvek od Hydrawerk »

Prozkoumal jsem led žárovku Emos LED-A70-SI-15W-WW. https://www.flickr.com/photos/korytnack ... 6649951620
Kvalita výroby není moc dobrá. Všimněte si nadměrně dlouhého drátku LED modulu...
S teplovodnou pastou se až moc šetřilo a moc krátké šroubky nedovolují pořádně utáhnout led modul na chladič. Chladič je snad dostatečně velký. Po zkratování jednoho LED čipu se celej modul rozsvítil. Měnič s nezvyklým IO FX5800X tedy zatím funguje, i když je jeho DPS zhnědlá teplem.

Dám tomu druhou šanci. Někdy preventivně vyměním oba elektrolytické kondenzátory na 400V, dodám vazelínu místo teplovodné pasty a pak to třeba bude svítit ještě jeden rok.
Výrobce sliboval 30 000 hodin (což je kravina) a 15000 cyklů (to je docela málo, ale možná to i bylo splněno)

https://zarovky.heureka.cz/emos-led-zar ... a/#section
Prodávána byla asi od října 2015, takže mohla být v provozu tak dva roky. To je dost mizernej výsledek.
Takže jak hodnotím Emos? Není to zcela zlý, mohlo to být ošizený i více, ale raději je nekupujte. Ledaže by by vám stačila životnost cca 2 roky. Při dostatečně nízké ceně by to mohlo být akceptovatelné...
Jo a ty šroubky jsou rezavé.
Asi opraveno. Vyměneny dva elyty, zkratována vadná LED. Doplnil jsem zbývající šroubky a ošetřil silikonovou vazelínou modul zespodu. Nyní svítí jako čert. Asi bude OK. Proběhl úspěšný mnohahodinový test.
Přílohy
vadna led emos02.jpg
(214.65 KiB) Staženo 143 x
Naposledy upravil(a) Hydrawerk dne 16 lis 2017, 14:19, celkem upraveno 5 x.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#156 Příspěvek od Hydrawerk »

Otkundes
Děkuji za to schéma, očividně je takové nebo podobné dosti oblíbené mezi výrobci.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#157 Příspěvek od Otkundes »

Hydrawerku, pájení přívodů se sice někomu nepovedlo, ale jistě nebylo příčinou poruchy té lumidky. A orezlé šroubky s podložkami jistě nebyly použity při její výrobě. Vypadá to spíše na použití té lumidky v uzavřeném svítidle, někde ve venkovním prostředí, třeba na balkonu, altánu a pod.
Daleko zajímavější jsou však údaje na DPS. Jestli to dobře z Vaší fotky čtu, tak 95 V a 40 mA. Napětí 95 V odpovídá počtu použitých LED. Proud 40 mA by mohl být proudem v tom řetězci. To by mohlo odpovídat dvojici LED-ek v každém SMD čipu. Jenže, součin těch dvou hodnot neodpovídá deklarovanému výkonu té lumidky (uvádíte 15 W), a to již problém být může.
Máte ji po opravě možná ještě na stole. Multimetr možná též, a katalogový list, pro zjištění předepsaného proudu čipem, si možná i vygooglíte...

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#158 Příspěvek od gepard »

V označení na té DPS je 95V - 140mA ... tudíž 13,3W.
Přílohy
Oznaceni na DPS.JPG
(8.34 KiB) Staženo 122 x
-- Gepard --

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#159 Příspěvek od gepard »

LED typu 2835-30° ... SMD 2835 - 0,5W, 3V
Přílohy
SMD-2835-0,5W.jpg
(52.17 KiB) Staženo 116 x
-- Gepard --

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#160 Příspěvek od sinclair »

Ale EMOS skutečně JE humáč. To už jsou snad o dost lepší SkyLighting..

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#161 Příspěvek od Hydrawerk »

Aspoň mají hezké krabičky. Prostá bezpečnost asi bude OK. Na vstupu byla pojistka. Jako věřím, že barák vám LED žárovka Emos nezapálí. Nějaké normy to asi splňuje. Možná vydrží i trapných 15000 cyklů, což je ale výdrž základní kompaktní zářivky. https://shop.emos.cz/1525543230-led-zar ... tepla-bila
Přílohy
EMOS LED krabička.jpg
(36.13 KiB) Staženo 93 x
Naposledy upravil(a) Hydrawerk dne 28 zář 2017, 17:35, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#162 Příspěvek od Hydrawerk »

Jako čínská žárovka může vypadat i daleko lépe takto. Nic tam není viditelně poškozené teplem. Ani nevím, proč přestala svítit. LED modul je asi OK. Ale mám zdroj jenom do 50V, takže modul moc nesvítil Je klidně možné, že vydržela slíbených cca 15000 až 25000 hodin.
https://www.flickr.com/photos/korytnack ... 5282819020

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#163 Příspěvek od Otkundes »

Geparde, dík, je to tak. Soustředil jsem se na luštění té čtyřky v popraskaném laku, a jednička před ní mi unikla. Ano, taky tam již vidím 140 mA.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#164 Příspěvek od Hydrawerk »

Prozkoumal jsem další led žárovku Best LED 9W. Po opravě špatného kontaktu u plechového závitu by měla zase fungovat. Provedení je úhledné, ale mohli použít kvalitnější elyty, víc teplovodné pasty a delší šroubky.
https://www.flickr.com/photos/korytnack ... 8162381354
Na opravě se pracuje...
Oprava se nepovedla. Asi odešel integráč.
Ještě jsem vyměnil elyty s moc velkým ESR, ale stejně led žárovka svítila moc málo a žrala jenom 2W místo 9W. Po propájení všech spojů přestala svítit úplně, ale bez zahoření nebo spálení pojistky. Konečná.

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#165 Příspěvek od sis2 »

V elektronice LED žárovky s asi 25 LED je řídící obvod v pouzdru SOP8 s označením HO94R (nebo H094R). Na netu jsem nic takového nenašel - nevíte někdo, co to je, jaké je správné (celé) označení?

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“