Permanentní magnet

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#151 Příspěvek od Jimmi2 »

Obecně v kvantové fyzice se jakémukoli přenosu energie (elektromagnetické, gravitační... ale třeba i kmitům krystalové mřížky) dá přiřadit částice. Statické pole energii nepřenáší, čili pouze změna tohoto pole je s přenosem částice spojena. Oscilace elektromagnetického pole se navenek projevuje stejně jako oscilace pole gravitačního. Ovšem zatímco pro vybuzení elmag. pole stačí nechat kmitat elektron, pro vybuzení pole gravitačního, o mnoho, mnoho, opravdu o mnoho řádů slabšího, je třeba nechat kmitat třeba dvě černé díry kolem sebe - viz výše zmíněný experiment s detekcí gravitačních vln.
Ale celá kvantová teorie, jakkoli téměř úplná a funkční, je do jisté míry pouhá formální konstrukce. A současní fyzikové si to již dokonce i uvědomují.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#152 Příspěvek od ZdenekHQ »

Gravitační pole jako takové podle současné teorie neexistuje. Gravitační vlny jsou jen projevem vlivu hmoty na časoprostor. Něco, jako když hodíš šutr do vody, taky se šíří vlny..

Člověk se musí pořád učit, a nejhorší je to, že za podobné (ne)znalosti se u zkoušek na VUT vyhazovalo, přitom dnes už vlastně neplatí.

Nás trápili Maxwellem, naštěstí jen čtyřma jeho rovnicema, i když jich sepsal mnohem víc, ale našli se další, co to trošku proškrtali. Dnes se i těch 4 rovnic trošku bojí, jestli jsou opravdu v pořádku. Podle mě zatím ano.

A tohle je pro mě velký filosofický i morální problém, když se mění i tak "jednoduchá" věc, jako je fyzika či matematika a člověk pak třeba nafasuje i nějaký ten titul za to, že to zná.

Naštěstí se tohoto žádný politik nedokáže chytit, aby na tom založil svoji stranu, protože tyhle věci nepochopí... To už by byl vážně velký průšvih...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#153 Příspěvek od milous2 »

ZdenekHQ napsal:

"Naštěstí se tohoto žádný politik nedokáže chytit, aby na tom založil svoji stranu, protože tyhle věci nepochopí... To už by byl vážně velký průšvih..."

Jaký název strany by sis v případě pochopení představoval? Malá strana již v Praze existuje a na velkou chodí všichni :lol:

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#154 Příspěvek od ZdenekHQ »

My jsme kdysi založili "virtuální" stranu "mírného pokroku v mezích rozkroku"

Takže asi tak. :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#155 Příspěvek od milous2 »

Což je asi jediné řešení,jelikož se to kolem toho celou dobu trvání motá :lol:

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#156 Příspěvek od ZdenekHQ »

Přesně tak. Dokonce to i popírá (dnes asi už neplatnou) gravitační teorii, naopak to nabízí teorii o PN přechodu a chování donorů a akceptorů. V překladu do češtiny to bude ještě horší, třeba termín jako "díra" sem doufám ani nepatří...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#157 Příspěvek od Jimmi2 »

Pánové, jestli sem přidáte ještě nějaké černé díry podobného typu, tak ne... toho se už neúčastním :D
Ale ten mírný pokrok, to je správný postup 8-)

Jinak k tomu gravitačnímu poli:
To, že existuje popis tohoto pole jakožto deformace (časo)prostoru ještě neznamená, že to není pole. Ono to elmag. pole může mít podobný popis někde v další úrovni, jenom ho ještě neznáme. To už je přeci jenom ono kýžené Velké sjednocení.
Pro nás je pole prostě projev hmoty, tedy fyzikální reality. A je stejně reálné jako hmota sama. Jen pro vnímání hmoty máme poněkud lepší receptory než pole, kromě malého úzkého pásma elmag. spektra a vlastní hmotnosti.
Samotná hmota, pokud se rozebere do nejmenších dnes možných částí, není vlastně nic. Jen vlnové balíky energie zmrzlé na určité úrovni přesně dle rovnice é rovná se em cé na druhou 8-)

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#158 Příspěvek od ZdenekHQ »

No, abych Ti zpestřil páteční večer, tak prof. Kulhánek prohlásil, že Einstein tuhle rovnici údajně zjednodušil tak, aby ji snad pochopili i čeští poslanci.

Bohužel v praxi je to tak, že ta hmotnost je v té rovnici relativistická, takže opět se tam cpe rychlost světla atd... Nic není zamrzlé, ba právě naopak. A to dokonce i při teplotě absolutní nuly. Je to jen minimální množství pohybu, nikoliv absolutní klid.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#159 Příspěvek od Jimmi2 »

Tam snad nejde přímo o tu rovnici, ale o ekvivalenci hmoty a energie. Pokud se potká částice a antičástice, tak žádný zbytek hmoty nezůstane. A naopak.
Fakt je, že určité drobné narušení CPT symetrie zde existuje, ale to se projevuje snad jen v globálním měřítku.
Hmotu samotnou můžeme vnímat jako pevnou jen díky odpudivým silám elektrostatických polí elektronových obalů. Na další její projev, tedy pole, něco tak jednoduchého nemáme.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#160 Příspěvek od ZdenekHQ »

Sama o sobě existence tohoto vlákna narušuje evidentně existenci naší databáze, protože co stránka, to bug EB.

Myšlenka narušení CPT symetrie v.s. gravitace mě připadá nesmyslná, tady nehoníme Higgsův boson. Prostor je prostor a hmota je hmota.
Naposledy upravil(a) ZdenekHQ dne 10 čer 2016, 20:11, celkem upraveno 1 x.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#161 Příspěvek od ZdenekHQ »

...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#162 Příspěvek od ZdenekHQ »

Mimochodem - použiju metodu hada, co se otrávil vlastním jedem - mě taky není moc jasný, když gravitace je jen zakřivení časoprostoru, tak proč člověku spadne na hlavu jabko, co předtím vyhodil do vzduchu. To by totiž musel mít každý svůj vlastní časoprostor.

Možná, až někdy pojedu přes Prahu, tak zkusím prof. Kulhánka vylákat na pivo. Jakmile mě řekne, že nemá čas, tak mu řeknu, že mě zase chybí prostor... :lol: :lol: :lol:
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#163 Příspěvek od ZVUK2000 »

A není lepší "ho" mít jednou za čas v jistém prostoru zakřivený?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#164 Příspěvek od ZdenekHQ »

https://www.youtube.com/watch?v=y0qLPOLUeM8

Ten chlap je fakt dobrej. Myslím tím to, že to dokáže vysvětlit i těm, co zrovna fyziku nemusí. A je úplně jedno, kolik má titulů. Dost se ale v chování podobá jednomu mýmu kámošovi/zákazníkovi, co má doma taky 3 baby a podobný počet titulů.... :)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#165 Příspěvek od Jimmi2 »

ZdenekHQ píše: ...myšlenka narušení CPT symetrie v.s. gravitace mě připadá nesmyslná, tady nehoníme Higgsův boson. Prostor je prostor a hmota je hmota...
Jenže bez narušení této symetrie by hmota nevznikla. Vznikl by stejný počet částic a antičástic, který by znovu a znovu anihiloval až do vychladnutí příslušné energie pod mez, která umožňuje vznik hmoty. Takhle vzniklo trochu více částic, a to konkrétně porušením T symetrie, které zřejmě souvisí se samotnou šipkou času.
Tady ale už trochu přeprodávám použité zboží, protože tomuhle dopodrobna rozumí asi málokdo a stále se o tom vedou spory. Tudy vede výzkum.
P.S. Nevytahuj se, že chodíš s Kulhánkem na pivo. Pamatuju doby, kdy ještě chodil na pivo s každým :wink: :wink: :wink: Ale jeho přednášky se mi líbí, podává to dobře.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“