Rodina zesilovačů TW140 - diskuze

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#151 Příspěvek od danhard »

Donesl jsem mu to tam na podzim v r.73 a bylo to moc složitý.
Snad jen ten odpor R313 zabral, to bylo zjednodušení :roll:

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#152 Příspěvek od sinclair »

A tos za celý ty roky nepochopil, že mu jde o maximální jednoduchost při splnění všech požadavků? Ty si už nepamatuješ, co se platilo za blbý káefko?
Ten člověk měl úplně jinou filozofii všech návrhů, tos nepochopil taky.
Pochopil jsi toho z jeho práce velmi málo a teď tu na něj děláš ramena.
On tehdy neměl simulátory ani hromady zápaďáckých polovodičů. Měl jenom československé, ještě i ty byly drahé a měl jenom páječku a měřáky z Tesly Brno. Zkreslení musel chodit měřit jinam, žádnej přístroj, co by uměl pod dvě desetiny tam neměli. Po měření upravit a znova, další kolečko.

Nech prosím Jiřího Jandu a jeho metody na pokoji, odpovídaly době vzniku.
Dokázal toho tolik, co nikdo v ČSSR a Ty sám mu nesaháš ničím ani po paty.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#153 Příspěvek od danhard »

A z čeho myslíš, že jsem stavěl ty zesilovače já ? :roll:
Ani ty KDčka jsem neměl, jen KU601, KU605, BUY13 s betou 10, 5NU74, 5NU73 a v krámě se dala koupit ještě tak KD602 s betou 30.
KF507 a KF517 byla pro mě dostupnější než KC509, na kterou jsem musel číhat v Žitný.
Ale protože neumíš určit ani ty odpory, tak mě Tvůj názor na ta zapojení nezajímá, stejně by jsi hovno pochopil i kdybych Ti to třikrát vysvětlil :roll:

A necpi sem pořád toho Jandu, mě je ukradenej.
To i v roce 1992 byla taková bída, že ty Aury jsou furt stejný ?
Naposledy upravil(a) danhard dne 23 říj 2018, 18:12, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#154 Příspěvek od microlan »

To mě právě vrtalo hlavou, jak přiletuju ty výkoňáky bez prokovených děr
Přílohy
IMG_2952.JPG

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#155 Příspěvek od danhard »

Není nad promyšlený návrh :D

"A tos za celý ty roky nepochopil, že mu jde o maximální jednoduchost při splnění všech požadavků?"

Tady by to taky neuspělo, dva kanály na jedné desce v "dual mono" k jednoduchosti zrovna nepatří.

Takže záleží kam si postavíš ty požadavky a jestli je splníš, nebo jen okecáš nějakými bludy.

Sinclair asi nepochopil, že mi to s těma tranzistorama, co jsem měl k dispozici, prostě nefungovalo.
BUY13, co jsem měl z nějakejch zdrojů, měli betu při 5A asi 15, ale ani při 1A nebyly lepší. KU605 byly jen o trochu lepší, KD602 byly proti tomu skvělý, ty měly při 5A 25-40, stejně jako později Tungsram 2N3055 :)

Prostě zapojení na nic :lol:

Klidně Leošovi nějaký BUY13 pošlu, ať ukáže, jak to s nima rozchodí.
Krabici 5NU74 jsem před 20-ti lety bohužel věnoval na hraní do dílen SPŠE Ječná Praha, kde jsem kdysi studoval.
Přílohy
BUY13.jpg
Naposledy upravil(a) danhard dne 23 říj 2018, 18:12, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#156 Příspěvek od Crifodo »

Buržuj nastajaščij.

to vidím prvně, ta třetí noha co trčí z desky...

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#157 Příspěvek od Thales »

Ten třetí vývod jsem zatím viděl jen na ruských tranzistorech.

-------

Nenapadlo vás někdy, že ty dohady jsou úplně zbytečné? Že můžete mít pravdu oba současně?
Oba jste situaci museli analyzovat a rozdíl je jen v tom, že Danhard jí systematicky řeší za cenu změny v zapojení, Sinclair problém spíše šikovně obchází selekcí součástek a zachováním historické hodnoty. Zbytek je už jen takové povídání okolo u piva (což neznamená že to není zajímavé - naopak). Přijde mi strašně hloupé, že lidi, kterých si obou vážím pro jejich vědomosti si hloupě nadávají a nebo vytahují věci, které s problémem nesouvisí. Jako kdyby toho piva u té diskuse vypili víc než je zdrávo. Ach jo. Proč to nevzít třeba jako Microlan, který se tím zkoumáním problému baví?

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#158 Příspěvek od sinclair »

Tak znova.
1./ Jde mi o co nejnižší zátěž odpadním teplem, vyzařovaným dovnitř reálného TW140S a při plném zachování jeho původní koncepce.
2./ Tu lze měnit jen do jisté únosné míry. Dva paralelní výstupní elyty místo jednoho nejsou žádná velká újma stejně, jako náhrada či zvětšení původních filtrací.
3./ Jak vidno dále, mám možnost si vybrat originální polovodiče, ale s nejlepšími možnými vlastnostmi daného typu. Nejsem tedy odkázán na improvizace, ke kterým by mě donutilo záměrné používání nějaké spínací mizérie.

KC507: h21e=150 při 5V/10mA
KU612: h21e=90 při 5V/500mA
KD607: h21e=105 při 5V/5A
KD617: h21e=80 při 5V/5A
R111=560R MLT-0,25
R107=u obou kanálů pro symetrii při plném buzení je cca 2k/zatím trimr/
R115, R117=270R/4W zatím TR225
C51=150n TC217
C61=295uF/63V TF011
C63=//2x1G/63V TF025//TC279 330n/160V
PT původní 330 3042, 50V bez buzení, KY710 původní
C207-C210=4x4G7/80V SMH

Bude to dávat výkony při zkresleních, uvedených v TP, nebo nebude? Nebo případně víc? :D
Naposledy upravil(a) sinclair dne 09 říj 2018, 16:30, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#159 Příspěvek od danhard »

To je jednoduchý, dokud sem bude dávát Sinclair nějaké bludy a bude tvrdit, že je to od někoho, tak já budu ty bludy vyvracet.
Už jsem psal, je to čistě na něm :D

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#160 Příspěvek od sinclair »

No a teď si vypomůžu slovy pana Duchoslava:
"Byl jsi tázán, chlapče?" :D
Dokud sem nevložím výsledky měření reálného kusu TW140S z roku 1985, osazeného výše uvedeným materiálem, byly Václave všechny Tvoje obsírky a navážení se do pana Jandy úplně zbytečný. Ale lautr zbytečný.
Na rozdíl od Tebe si já toho pána vážím dodnes. Už poněkolikáté opakuju, že udělal pro amatéry v ČSSR tolik, jako nikdo jiný v jeho oboru.
Jiří Janda neudělal ve své době, či v době vzniku reálných konstrukcí žádný zásadní chyby, což potvrzují dodnes chodící Transiwatty všeho druhu. Možná nechodily v rámci možností toho zapojení, protože lidi, co to skládali, neměli šance si vybírat materiál podle libosti. Koneckonců s tímto záměrem to pan Janda konstruoval - aby to chodilo s průměrným a neselektovaným materiálem úplně každému.
A to se mu 100% dařilo, chodilo to úplně všechno, dlouhodobě a poskládaný lidmi, kteří kromě páječky neměli ani základní povědomí o tom, co skládají. Chodí to všechno dokonce až do dnešních dnů. Stačí v takové TW40, snesené po 30 letech z půdy, vyměnit něco málo součástek zdegradovaných v čase a opět to chodí.
Naprosto nezávisle na tom, co si Ty o tom myslíš, Václave.

Je nějaká Tvoje vlastní konstrukce Václave, co po 40 letech a po výměně zdegradovaného materiálu ještě dnes splní podmínky podle někdejší DIN45500?
Vůbec nikdo po Tobě Václave nechtěl, abys něco někomu ohněm a mečem vyvracel a už vůbec, aby ses o Jiřím Jandovi vyjadřoval s despektem. Znovu opakuju, že mu nesaháme nikdo ani po paty, nikdo.

Většina věcí je prostě daných, ať jde o TW40, nebo TW140.
Zrovna Tobě nemusím složitě vykládat, že často se reálné zapojení, s reálným materiálem a s reálnou deskou chová úplně jinak, než by člověk předvídal a simulace napovídaly. Simulace budou pořád jen simulacemi.

Ještě mi zbývá přeosadit zbylý, širokotoleranční materiál kvůli dobrému souběhu kanálů a až to bude celý hotový, budu finálně měřit. Zatím mám jenom dílčí měření s tím materiálem, jak je uvedenej nahoře.
Proto jsem se pro zajímavost ptal, jestli podle ostatních, na tomto zbytečným cirkuse zúčastněných, bude ten zesilovač méně vytápět a přitom bude mít parametry podle TP.
Otázka je jednoduchá: Bude či nebude?

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#161 Příspěvek od danhard »

sinclair píše: Bude to dávat výkony při zkresleních, uvedených v TP, nebo nebude? Nebo případně víc? :D
Původně jsi chtěl maximální výkon daný zdrojem, teď chceš výkony uváděné v TP.
Tam je uvedeno 50W a to dávat bude.
Kolik bude chybět k plnému vybuzení NPN konce pod 2V od napájení si můžeš změřit osciloskopem při limitaci.
KD607, která má při 5A betu 100, tak při 7A má pod 80 a při 10A kolem 50.
Takže na vybuzení 5A potřebuješ 50mA budícího proudu, na 7A asi 90mA a na 10A kolem 200mA a ten proud tam musí téct v klidu těmi odpory.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#162 Příspěvek od sinclair »

Jak sedm či deset ampér souvisí s koncem TW140S? Hrabe Ti už z toho?
Naposledy upravil(a) sinclair dne 24 říj 2018, 14:42, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#163 Příspěvek od danhard »

7A je vybuzení 28V na 4R, to mi konce s 60V napájením pod zátěží běžně dávají.
10A je pro představu, jak by to bylo těžké vybudit do 2R.

Ty ale představivost asi nemáš :roll:
A jestli budeš drzej, ta Tě příště pošlu rovnou někam :!:
Naposledy upravil(a) danhard dne 23 říj 2018, 18:13, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#164 Příspěvek od danhard »

Tak jsem si pořídil publikaci Zešilovače T74/T78 od tria Kroupa-Láb-Šimeček, abych měl nezkreslené informace přímo od pramene :D
Píšou tam, že koncové tranzistory pracují v "čisté" třídě B.
Nemohu si pomoc, ale při pohledu na to schema bych usoudil, že jsou otěvřené až moc a nepotřeboval jsem na to ani "podrobnější analýzu" :roll:
Jsem ale jen obyčejný traktorista s páječkou :lol:
Přílohy
T74str75.jpg

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#165 Příspěvek od masar »

danhard píše:...Jsem ale jen obyčejný traktorista s páječkou :lol:
Tak nesmíš všemu věřit jak Rudýmu právu, traktoristo. Vždyť tam m.j. C5 blokuje B-E... Někdo to holt špatně překreslil, vznikl paskvil a nějaký jiný soudruh to pustil dál...
Na takové chybě už živnost nepostavíš. :wink:

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“