Něco málo o sluchátkách

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#181 Příspěvek od jef111 »

Ten zdroj bude hrozný "šumák". Ty LMka šumí tak, že je to vidět i na běžném osciloskopu.
Jinak zesilovač vypadá opravdu zajímavě. S nižším napájecím napětím by to mohlo jít pěkně i na běžná sluchátka.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#182 Příspěvek od BASTLECS »

jef111 píše:Ten zdroj bude hrozný "šumák". Ty LMka šumí tak, že je to vidět i na běžném osciloskopu.
Jinak zesilovač vypadá opravdu zajímavě. S nižším napájecím napětím by to mohlo jít pěkně i na běžná sluchátka.
No, oni ortodoxní audiofilové k tomu staví tohle:
Obrázek

Jenomže za ty prachy .......?
Používá se k tomu i normální nestabil. zdroj s trafem 2x20V a 4xC4700µF. A hraje to naprosto skvěle.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#183 Příspěvek od Cust »

toš to je zdroj...
Jinka k tomu šumu, jaké je u toho zapojení PSRR? typl bych to okolo 100 dB. Pro jednoduchost pokud mám šum v mikovoltech na napájení, tak se to jeví jako kdyby byl šum v pikovoltech na vstupu zesíku...
Spíš bude problém, že LM338 je schopná pustit nějaké zvěrstva ze sítě (pokud se tedy dostanou na její vstup). Konstrukčně rozumný kompromis je myslim ještě dát k LM kapacitní násobič - to potlačí trochu to VF ze sítě...

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#184 Příspěvek od jef111 »

No, tak tohle je už trošku zase extrémismus :D Ten kapacitní násobič myslím rozumně postačí. Samotné LMko bych k takovému zesu nedával.
K tomu PSRR - obávám se, že to nebude až tak ideální. 100dB bývá u lepších operáků, tohle je sice symetrické ale tolik to myslím nebude mít. Taky výstupní šum některých kusů stabíků LM se mi podařilo naměřit klidně nějaký 1mVRMS, špičkově i něco pod 5mVpp. Ten šum se zvyšuje s výstupním napětím a taky s rozdílem vstupního a výstupního napětí, s proudem se taky mění ale tam to není tak jednoznačné. Tady částečně pomůžou kvalitní tantaly na filtraci hned u vývodů (nejlépe přímo na nich) ale není to spása.
A dále - jakási obecná pravda tvrdí, že není cílem vnášet do obvodů další zbytečný šum.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#185 Příspěvek od cputakt »

*****

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#186 Příspěvek od BASTLECS »

Cust píše:......Konstrukčně rozumný kompromis je myslim ještě dát k LM kapacitní násobič.....
Např. z Headwize:

Obrázek

Uživatelský avatar
p1p4
Příspěvky: 76
Registrován: 25 led 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#187 Příspěvek od p1p4 »

trochu nechápu smysl těch tranzistorů tam. Místo kondů C15 a C16 bych dal zenerky, pak by mi to bylo stabilizovaný 2x

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#188 Příspěvek od rnbw »

Zenerky ako generator sumu?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#189 Příspěvek od EKKAR »

p1p4 píše:trochu nechápu smysl těch tranzistorů tam. Místo kondů C15 a C16 bych dal zenerky, pak by mi to bylo stabilizovaný 2x
Nebudu Ti to tady popisovat, ani Tě urážet - zkus to sám a pokaždé si dej na výstup přes 10nF kondík zesilovač s dobrými sluchátky - abys do zesilovače přenesl jen střídavou složku. Uslyšíš sám, co je lepší - jestli kapacitní násobič jen s kapacitami v bázi trandu, nebo sekundární stabilizátor s kondíkem a zenerkou v bázi trandu. Kdo už tohle zkusil, ten to zná...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#190 Příspěvek od BASTLECS »

p1p4 píše:trochu nechápu smysl těch tranzistorů tam.
Násobič kapacity.
.

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#191 Příspěvek od BASTLECS »

Tak jsem si k tomu zdroji cvičně střihnul návrh desky.

Měl by být vhodný pro sluchátkové zesilovače a obvody s oper. zesilovači (OPA2132 .....)

Obrázek

Obrázek

Zdroj se zdá být velice univerzální. Původně byl doporučen k tomuto zesilovači:

Obrázek

Zesilovače s opamp budičem bývají někdy zatracovány, ale konkrétně toto zapojení je všeobecně považováno za velice zdařilé. Viz Headwize nebo HeadFi fóra. Všechny naměřené parametry jsou údajně excelentní, až na přeslech mezi kanály. To může být možná způsobeno společným zdrojem pro oba kanály, dané použitím jednoho dvojitého OZ.
Dá se tomu pomoci použítím dvou OZ, pro každý kanál zvlášť, a dvou nezávislých zdrojů. S touto důslednou separací kanálů se dá dosáhnot hodnoty přeslechu přez 85dB. Není to ovšem zadarmo. BurrBrowny nejsou z nejlevnějších, a druhý zdroj také zadarmo nebude.
Naposledy upravil(a) BASTLECS dne 30 bře 2009, 09:40, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#192 Příspěvek od Cust »

Bastlec: jsi šikovný klučina - jestli to máš v PDF v měřítku, tak bych tě poprosil o zaslání mejlem, díky...

Uživatelský avatar
p1p4
Příspěvky: 76
Registrován: 25 led 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#193 Příspěvek od p1p4 »

EKKAR píše:
p1p4 píše:trochu nechápu smysl těch tranzistorů tam. Místo kondů C15 a C16 bych dal zenerky, pak by mi to bylo stabilizovaný 2x
Nebudu Ti to tady popisovat, ani Tě urážet - zkus to sám a pokaždé si dej na výstup přes 10nF kondík zesilovač s dobrými sluchátky - abys do zesilovače přenesl jen střídavou složku. Uslyšíš sám, co je lepší - jestli kapacitní násobič jen s kapacitami v bázi trandu, nebo sekundární stabilizátor s kondíkem a zenerkou v bázi trandu. Kdo už tohle zkusil, ten to zná...
díky za vysvětlení, holt nás ve škole nenaučej všechno :)

Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#194 Příspěvek od cputakt »

Dal by se ten zdroj použít i na + - 30V?On ho při návrhu má a já bych potřeboval velice kvalitní zdroj s tímhle napětím.

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#195 Příspěvek od BASTLECS »

cputakt píše:Dal by se ten zdroj použít i na + - 30V?On ho při návrhu má a já bych potřeboval velice kvalitní zdroj s tímhle napětím.
Musel by upravit pro stabilizátory 317/337. Pevné lineáry se dělají pouze do 24V (alespoň pokud vím). K čemu těch 30V potřebuješ?
Cust píše:....jestli to máš v PDF v měřítku, tak bych tě poprosil o zaslání mejlem, díky....
Mám - pošlu.
.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“