Nové tarify plateb za elektřinu

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#181 Příspěvek od mtajovsky »

Zkusil jsem si spočítat, kolik zaplatím za 3x18A a 250 kWh při nové jednotarifní sazbě D1Sd a kolik při stejném jističi, nové dvoutarifní sazbě D2Ad, stejné energii ve VT - 250 kWh a 150 kWh v NT, produkt Aku/Jistota elektřina, dodavatel E.ON:
v prvém případě to bude: 5673 Kč za rok
ve druhém případě: 4920 Kč za rok

Takže je to jasné - přejdu na některou dvoutarifní sazbu a po nocích zapnu ve sklepě olejový radiátor, abych splnil odběr v nízkém tarifu. 150kWh udělám s 2 kW olejákem za 75 hodin, což je asi měsíc a půl o wíkendech.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#182 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ještě s tou úvahou počkej na duben. Něco se kolem ERU děje, ale ani já nevím, co přesně, ale nějak mě to všechno nesedí. 8-)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#183 Příspěvek od p32 »

masar píše:Je to vidět v té kalkulačce na pravé straně (NTS) - viz např. Zdenkův screen na str.9 vlákna. Je to poměr VT/NT (prosté číslo), ve Zdenkově případě ≥0.35. Pokud skutečný poměr VT/NT bude <0,35, bude účtována sazba jednotarifní.
:wink:
Díky, čučel jsem na to, ale jaksi mě to nedošlo. :wink:

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#184 Příspěvek od p32 »

to Martin_Fio:
Masar mi to už vysvětlil, já to nějak přehlížel. Je pravda, že v určitém momentu z dvou tarifů bude jen jeden tarif, ale to je nevýhoda pro distributora, protože každý ovčan si potom zapne bojler podle svého a nikdo mu do toho nemůže kecat a bude to přitom za rok za stejné peníze nebo i méně..

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#185 Příspěvek od masar »

p32 píše:to Martin_Fio:... ale to je nevýhoda pro distributora, protože každý ovčan si potom zapne bojler podle svého a nikdo mu do toho nemůže kecat a bude to přitom za rok za stejné peníze nebo i méně..
Tak to jsi si to nějak "překroutil", ne? Jedná se přece o tzv. blokovaný dvoutarif, takže si boiler nemůžeš zapnout kdy chceš. A jakmile nepřekročíš poměr VT/NT, platíš jako mourovatej. :wink:

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#186 Příspěvek od p32 »

Ne, nepřekroutil. U toho dvoutarifu je zapínání a vypínání přes HDO jasné. Zrovna jsem si ověřoval, že kdybych neměl splněnou podmínku >0,35 tak by potom po novém to vyšlo nastejno za stejné prachy a při nové D1d bych si mohl zapínat automatikou podle svého jako např. soused, ale mimo plán vyváženosti sítě distributora. Ale při tisícovce na elektřinu měsíčně nemám co řešit a raději bych si v zimě přitápěl ve sklepě elektřinou.

Vytrhl jsi to z kontextu a vynechal to "Je pravda, že v určitém momentu z dvou tarifů bude jen jeden tarif"

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#187 Příspěvek od masar »

Přiznám se, že tvé kalkulaci nerozumím. Chybí mi čísla, tarify (D1d neexistuje, pouze D1Sd a to je jednotarif). :wink:

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#188 Příspěvek od p32 »

Psal jsem nové D1d (místo D01d), tedy D1Sd což je ten nový jednotarif, který ti přidělí když nesplníš ten poměr VT a NT. A porovnával jsem proto spotřebu za rok u dvoutarifu i jednotarifu a vyšlo to pak nastejno, ale měl jsem svá čísla a nemusí to samozřejmě sedět na ta jiná někoho jiného.
A teď mám dojem, že budou něco upravovat a vyleze z toho asi žížala. :wink:

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#189 Příspěvek od kejki »

mtajovsky píše:Zkusil jsem si spočítat, kolik zaplatím za 3x18A a 250 kWh při nové jednotarifní sazbě D1Sd a kolik při stejném jističi, nové dvoutarifní sazbě D2Ad, stejné energii ve VT - 250 kWh a 150 kWh v NT, produkt Aku/Jistota elektřina, dodavatel E.ON:
v prvém případě to bude: 5673 Kč za rok
ve druhém případě: 4920 Kč za rok

Takže je to jasné - přejdu na některou dvoutarifní sazbu a po nocích zapnu ve sklepě olejový radiátor, abych splnil odběr v nízkém tarifu. 150kWh udělám s 2 kW olejákem za 75 hodin, což je asi měsíc a půl o wíkendech.
A co změna času NT? Vyloženě v noci to už mají snad jen staré mechanické hodinky, jinak jsou spnací časy díky solárům z části přes den - dá se prát, mýt nádobí. Já mám díky tomu poměr u d25 0,552.

Uživatelský avatar
Martin_Fio
Příspěvky: 186
Registrován: 28 pro 2005, 01:00

#190 Příspěvek od Martin_Fio »

Máte prosím někde odkaz na požadované poměry NT/VT podle nových tarifů nebo jen z předmětné kalkulačky.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#191 Příspěvek od ZdenekHQ »

U mě - akusazba - byl koeficient odběru tuším minimálně 0.35 celkové spotřeby - ale teď nevím, kde... :oops:

Ale prosím nezapomínejte na to, že je to jen návrh, za rok bude všechno úplně jinak.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#192 Příspěvek od jjilek »

Martin_Fio píše:Letos budou volby a tuším že pro současnou vládu bude pro své voliče neprůchodné takovéto navýšení a změny budou mým odhadem odloženy.
Nejsem si tak jistý, všechno vyhlašuje ERÚ a jeho ovlivnění i současnou vládou není moc jednoduché, jak ukázala na konci roku snaha odvolat nepoddajnou šéfovou. Také nevíme, kdo za nové tarify kope.

kejki píše:A co změna času NT? Vyloženě v noci to už mají snad jen staré mechanické hodinky,
Na zapnutí olejového radiátoru stačí jeden stykač, připojený do obvodu s NT. A ještě může spínat kontrolku NT někde v kuchyni. To se vždycky hodí,

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#193 Příspěvek od ZdenekHQ »

Nad šéfkou ERU visí gilotina stále, odmítla složit nařízený slib s tím, že nepatří pod zákon o státní službě, což je mimochodem i nařízení EU, že musí být nezávislá. Kdyby ho mimochodem složila, okamžitě končí, protože je obviněná kvůli zaměstnání Vesecké atd. Je to všechno pěkný svinstvo.

Ale konkrétně Sobotka s ní taky nehraje čistou hru. Proto, jak už jsem tady napsal, počkejte na duben.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#194 Příspěvek od jjilek »

Taky čekám, ale chci být připravený. Dost se mně to dotkne, mám RD celý na elektřinu, v době výstavby mi soudruzi povolili na topení jenom elektřinu, odmítli totiž dát příděl uhlí. A plyn v ulici nebyl. (Dnes to zní jako vtip, ale realita v 80 letech byla taková). Tak se dům přeprojektoval na 45cm silné zdi z tvárnic, ještě si projekt tehdejší Severomoravská energetika před vydáním stavebního povolení přepočítala.
Je to pohodlné, ale laciné to nebylo ani při stavbě ani nyní.
Podobně jsem realizoval topení na chalupě. Ta byla jako kamenná skoro ruina za babku, ale dost jsme se namakali. A také topení jen na akumulačky, varianta na dřevo (.. a pořád ládoval). Teď to bude horor, topí se jen pár týdnů vždy 3 dny o víkendech, ale jistič na to musí být 3x32A.
Tak spřádám různé varianty, do soláru nemá smysl jít, v zimě toho sluníčka ani na horách moc není.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#195 Příspěvek od masar »

>ZdenekHQ> Obecně vzato - komu může "ležet v žaludku" šéfka ERÚ, než těm, kteří mají zájem na energetice vydělávat? Napovím - řadoví občané - spotřebitelé to nejsou. Pan Sobotka hraje v této komedii dvojroli, ale zdá se, že z toho dostává schizofrenii.
:wink:

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“