O starých televizích

⭐ Zde budou výběrově umístěny vzpomínky, manuály a popisy dnes už vesměs neaktuálních zařízení a další historické materiály, které se tématicky nevejdou do sekcí "Opravy a restaurování starých elektropřístrojů" či "Návody, schémata, manuály, literatura, katalogové listy"

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#181 Příspěvek od konosuke »

Kaunasský radiozávod, SSSR a to bylo na Litvě, správně
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#182 Příspěvek od tomasjedno »

Já bych teda byl pro, abychom zrekvírovali historicky náš pobaltský přístav. Královec (Königsberg, dnes Kaliningrad) založil Přemysl Otakar II :D

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#183 Příspěvek od Hill »

Ještě, že je to vlákno o starých televizích, že se tu bavíme o dobách i 20x vzdálenějších. Ale nepřeháněl bych to: kolik let se o ty 3 hektary české v Hamburku nikdo nedokázal kale postarat, to až teď, 8 let před koncem smlouvy, to tam je k něčemu. A ty bys chtěl celé město...
To je jen další z OT, než je z tohoto vlákna vyházím. Ale udělat to tak, aby vlákno pokud možno neztratilo smysl, je opravdu nesmírný žrout času, tak to musí ještě chvilku počkat.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#184 Příspěvek od Celeron »

Hill píše:To bys musel jít hodně do historie, do 13-15. století, kdy Litva sahala až k Černému moři.
Hodně s rokama přitlač, zajisté myslíš Polish-Lithuanian Commonwealth 1386-1795. Největší rozsah 1635. Dokonce pod ní jeden čas patřila africká Gambie a ostrov Tobago u Venezuely. :wink:
Jo a Litevci nenávidí Rusáky právě za to, co se v Litvě dělo v roce 1940 a hlavně po roce 1945. To si ještě někteří Litevci moc dobře pamatují.
Ale na druhou stranu, Litevce zase za podobný věci nenávidí Ukrajinci.

Omlouvám se za super OT.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#185 Příspěvek od konosuke »

viděli jste někdy ruskou stavebnici TV „Teleconstructor“ ? já sice ne, za nějakých 100 Rbl prodavala se prej, ale na EB již jednou probírano
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#186 Příspěvek od sinclair »

Nó stavebnice jak se to vezme. Byl to defacto rozložený VL-100 s větší obrazovkou, s osazenými, nastavenými deskami.
Na dotyčném skládači bylo, jen to pečlivě sešroubovat do rámu s obrazovkou a hlavně pečlivě prodrátovat.
I síťový zdroj byl dodán už sestavený, aby smradi nemuseli babrat do nn.
Jinak by se to prodávat ani nedalo - při tehdejších sovětských poměrech, kde něco, jako třeba náš DU10 byl amatérský luxus, by ty desky bez wobleru těžko kdo nastavil. I když i sovětský měřáky byly poměrně levný, to je fakt.
Jeden z nich, jsem jako děcko chvíli před PU120 měl. A pak jsem ho používal spolu s PU120 dál, protože ten Rus měl značně přesnější ohmmetr a jednu přesnou stupnici na kapacity, když se externě přivedlo asi 30V AC. Stál u nich přesně 10 rublů, rodiče jej koupili za stovku spolu s dalšími věcmi od Rusů, co k sousedům naproti, s velkým bytem, jezdili sem do lázní každoročně na dovolenou.
Byl to C20, s banánkovým přepínáním proudových, napěťových i ohmických rozsahů, ale už to byl pro moje účely plnotučný měřák.
Možná se někde na ruských stránkách najdou fotky, mají svou historii velmi dobře zdokumentovanou a baví se tam tím dost lidí.
Náš PU120 je pro začínajícího elektronika vynikající měřák. Na nejvyšším rozsahu ohmmetru uměl díky nepřetlumený ručce odhalit i svody řádu MΩ a protože šel na AC rozsahu i kmitočtově vysoko, tak předřazením 100n kondíku se jím dalo odhalit i parazitní kmitání zesilovačů.
Tohle DU10 se svým "švábem" neumí.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#187 Příspěvek od konosuke »

Metra PU120 nebyla levná hračka - za 700 Kčs (bez VN sondy 30 kV pro měření TV) ale investice celoživotní měl rozsáhlé méně známé příbuzenstvo - PU110 s měřičem teploty 0-350°C, AC do 600V DC do 12A, PU310 - tranzistorový měřič izolačních odporů (až 10 000 MΩ) PU160 (s velkým vnitřním odporem) a PU140 tester a měřák pro autoelektriku.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#188 Příspěvek od sinclair »

Taky jsem se na něj nadřel. Padly na něj všecky prachy z brigády v JZD o prázdninách mezi 6. a 7. třídou.
Kdybych tehdy měl po ruce něco, jako tohle...jenže to by nikdo nezaplatil.
Přílohy
CHY20_DT20_pic01.jpg

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#189 Příspěvek od Achab »

Můj první přístroj byl BM289 od známého z Povodí Moravy. Ani nevím, k čemu ho potřebovali. Asi na nic - byl nepoužitý, ještě v originálním balení.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#190 Příspěvek od konosuke »

no jo...pak přišly jugoše Iskra unimer a pašované (ze zájezdů) rusáky Ц4323 a Ц4341
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#191 Příspěvek od Celeron »

sinclair píše:Padly na něj všecky prachy z brigády v JZD o prázdninách mezi 6. a 7. třídou.
No nevím za bolševika jsi mohl jít za prachy legálně dělat až od 15 let. :wink:
Pamatuju, že v Mlíkárně mi dali po týdnu almužnu, že to stěží dalo na dva páry GD-ček na zesík z nějaký knížky, ve který byly vložený na pauzáku klišé na plošáky všech cajků, co byly v tý knížce popsaný.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#192 Příspěvek od Achab »

Celeron píše:...za bolševika jsi mohl jít za prachy legálně dělat až od 15 let. :wink:
Dělalo se to tak, že někdo starší práci napsal na sebe a nezletilce pak vyplatil.

Taky jsem chodil brigádničit do JZD. Třeba točit ručním fukarem od firmy K & R Ježek Blansko, který za kolektivizace sebrali sousedovi. Pětadvacet let po elektrifikaci...

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#193 Příspěvek od konosuke »

na těžké provozy (jako místní TŽ VŘSR příkladem) od 17 let ale našly se vyjímky v zákonech, zemědělství bylo benevolentnější, to ano, na slámu, sběr jahod, sekání trávy, česání chmele, chtěl jsem do dolu, zde strikně platilo
18 let a výš, pro holky zapovězeno zcela
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#194 Příspěvek od kokun »

konosuke píše:viděli jste někdy ruskou stavebnici TV „Teleconstructor“ ? já sice ne, za nějakých 100 Rbl prodavala se prej, ale na EB již jednou probírano
Ano viděli - právě já o ní psal tady:
kokun píše:...
EDIT:
Ten z druhého fota, kdysi (kolem r. 1990), donesl tehdejší můj kolega - Zbyněk (dnešní kolega už. Hrnous), do práce a opravoval na něm VN-trafo (převíjel sec./VN cívku :scared: ).
...
http://www.rw6ase.narod.ru/00/rk1/det_tw_ronstr.html
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#195 Příspěvek od sinclair »

Skládali jsme balíky slámy z těch slámových vlečňáků ke stohům, ten poslední nás nechali založit a skládat celý. Dělali jsme, co bylo potřeba, i s traktorem nás nechali popojíždět a za to jsme si ho potom mohli umýt od blata :D Když bylo třeba, tak třeba i čistit dopravník na hnůj.
Kolik nám je, to jezedáky zajímalo jen po existenci podepsaného formuláře, kde rodiče potvrdili podpisem, že můžeme dělat "pomocné práce", v papírovým rozsahu 30 hodin týdně, pod vedením toho a toho, který za nás byl papírově odpovědný. Měli jsme sedm korun na hodinu!
Platili nás od hodiny, psalo se to na vrátnici. Dělali jsme občas i dýl, než dospělí, když bylo třeba. Přesný text si vážně nepamatuju.
Celý červenec dřiny vydal na tu vysněnou PU120 a ještě kupu dalších věcí.
Stejný to bylo i další prázdniny, ale to jsme už byli v přidružený výrobě. Balili jsme do papíru, krabic a beden výrobky ze vstřikolisovny, zametali rozsypaný granulát, vyváželi nepovedený výlisky, bordel a tak.
Jeden týden jsme asi 3-4 dny, úplně jak popelky, přebírali ve skladě asi tak milión druhů šroubků, matic, podložek, závlaček, nýtů a všeho možného. Skladník to asi přeložil, prolomila se jedna či dvě police a celý se to pak, tou rostoucí vahou probořilo až dolů.
A sesypalo na jednu hromadu. Všecko to bylo hrozně naolejovaný a bylo tam příšerný vedro. Takže jsme byli, třeba už v devět ráno, zamazaní jak havíři. To mastný svinstvo šlo pak dolů jenom solvinou a mýdlem s jelenem. Zkusil si někdo umýt hubu solvinou? :D

Odpovědět

Zpět na „Historie a vzpomínky na doby dávno minulé“