Digitronové hodiny

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29692
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#196 Příspěvek od EKKAR »

Všechno se může podělat. A nejčastěji to podělá člověk, když si neuvědomí základní věci a vrhne se do něčeho po hlavě. Bohužel se nám to občas stává každému - není si co vyčítat, kolegovia z východňajšej časti Európy majú o tom pekný program v telke - vraj "Aj múdry schybí..." :lol: :lol: :lol:
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rampa_mekkvak
Příspěvky: 46
Registrován: 30 lis 2009, 01:00

#197 Příspěvek od rampa_mekkvak »

:)

Uživatelský avatar
sambiliong
Příspěvky: 711
Registrován: 13 dub 2005, 02:00
Bydliště: Praha

Re: hodiny

#198 Příspěvek od sambiliong »

ZM1080 píše:Díky za ten odkaz na ty ruský šváby...to se mi fakt hodí ještě potřebuju sehnat to schéma, zkusim něco vygůglit a uvidíme. Aspoň si konečně udělám itronový hodiny :D
A co třeba tohle?
Přílohy
Image1.jpg
(192.76 KiB) Staženo 258 x

Uživatelský avatar
-npod-
Příspěvky: 79
Registrován: 24 pro 2009, 01:00

#199 Příspěvek od -npod- »

sice nevím co je to digitron :D ale tu je něco o tom http://www.postreh.com/phprs/view.php?c ... 2008022101
nic, zabírá to moc místa

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29692
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#200 Příspěvek od EKKAR »

Digitron je zobrazovací číslicovka (méně často znakovka) pracující na principu doutnavého výboje na elektrodách ve velmi zředěném plynu. Při stejnosměrném napájení se výboj tvoří pouze v blízkosti katod (vinou studené elektronové emise) a pokud jsou tyto katody vyrobeny ve tvaru číslic nebo znaků, po připojení správných hodnot napětí na patřičné elektrody tato součástka fungovala a mnohde stále funguje jako teple oranžovo načervenale svítící displej...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rampa_mekkvak
Příspěvky: 46
Registrován: 30 lis 2009, 01:00

#201 Příspěvek od rampa_mekkvak »

prostě jeden z nejúžasnějších vynálezů světa... tak krásně se na ty ampulky kouká když svítí.. :)

Uživatelský avatar
-npod-
Příspěvky: 79
Registrován: 24 pro 2009, 01:00

#202 Příspěvek od -npod- »

takové "teplé" hodiny
8-) :D 8-)
nic, zabírá to moc místa

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29692
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#203 Příspěvek od EKKAR »

rampa_mekkvak píše:... tak krásně se na ty ampulky kouká když svítí.. :)
A tak je spousta potrhlíků podsvěcuje modrýma LED, asi aby zaniklo to "teplý" světlo...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rampa_mekkvak
Příspěvky: 46
Registrován: 30 lis 2009, 01:00

#204 Příspěvek od rampa_mekkvak »

EKKAR píše:
rampa_mekkvak píše:... tak krásně se na ty ampulky kouká když svítí.. :)
A tak je spousta potrhlíků podsvěcuje modrýma LED, asi aby zaniklo to "teplý" světlo...
já teda taky, je to hezký k tomu... vypadá to totiž jako plynovej hořák, taky je tam modrá a oranžová barva...vypadaj, jakoby byly živený odspoda...

Kód: Vybrat vše

http://img25.imageshack.us/img25/8986/cimg49181040.jpg

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29692
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#205 Příspěvek od EKKAR »

Přesně. Pokud je stavba digitronových hodin v dnešní době hodnotitelná jako úchylka, podsvěcování digitronů modrými LED už je přímo zvrhlost...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rampa_mekkvak
Příspěvky: 46
Registrován: 30 lis 2009, 01:00

#206 Příspěvek od rampa_mekkvak »

a co teprve tohle: existujou i modrý doutnavky a použiju je jako oddělovače místo těch oranžovejch... to bude nářez...:) aspoň doufam...

jinak já nejsem proti tomu, aby byly hnaný PICem, jak někdo říká, že se ty procesory k digitronům nehodí, to mě nechává chladným... mám i verzi s z573 a ta je od tipy, kde je 7 švábů a 30 trandíků a to mi taky nevadí... jediný, co je naní blbě navrženo je villárd, mohla to bejt taky oboustranná deska a kondíky mohly trčet zespoda...ale to se dá taky přežít, když to celý zadekluju do pěkný plexiskelný krabky...

experimentoval sem s různým podsvětlením -modrozelená ledka, ultrafialová, červená, růžovofialová... a nejlepší je to stejně s tou modrou... třeba budou modrý doutnavky natolik pěkný, že sundám modré podsvícení... furt se s tim dá pohrávat...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#207 Příspěvek od Artaban001 »

Právě ty digitronky od Tipy mám taky a usoudil jsem, že "modrýho moru" je všude dost, tak je podsvětlovat ani nebudu..

Uživatelský avatar
rampa_mekkvak
Příspěvky: 46
Registrován: 30 lis 2009, 01:00

#208 Příspěvek od rampa_mekkvak »

nevíte o nějakém schématu na tester digitronů? jako zkoušečku, zdroj 180V napětí... např. villadrův násobič z 12V/500mA trafíčka...? a pod...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29692
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#209 Příspěvek od EKKAR »

Normálně je testuju přes diodu 1N4007 a odpor M22/1W ze sítě jako obyčejnou doutnavku. Jinak mám tester postavený podle Amára, kde to vyšlo v "Jednoduchých zapojeních pro volný čas" jako tester průrazného napětí polovodičů - trafíčko je ze starého Ťamanského magneťáku, tranzistor BF257, krmím to adaptérem na 12V a na výstupu je naprázdno asi 400V.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
stefan31
Příspěvky: 1195
Registrován: 17 čer 2004, 02:00

#210 Příspěvek od stefan31 »


Odpovědět

Zpět na „Poradna“