Renovacia BM215

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#196 Příspěvek od Otkundes »

Takže už jste prověřil:
• stav elektroinstalace (zásuvku 230V na zdi), včetně případné prodlužovačky.
• stav přívodního kabelu k přístroji i jeho koncovek.
• Pojistky, stav pojistkových pouzder v přístroji a jeho napěťový volič 120/220V.
• Přepínač dostavení napájecího napětí
• vypínač, včetně napružení kontaktů
• vizuálně vnitřní montáž i letování (pájené spoje)
• zjistil, že trafa se za provozu nehřejí
• zjistil, že kolísání sekundárního napětí, beze změny zátěže, je pozorovatelné u obou trasformátorů.
Ještě mě napadá zkusit sledovat napětí v síti, zda nějaký velký spotřebič v okolí nezpůsobuje zhoršení kvality dodávané energie. Ale pozorované samovolné vypnutí přístroje, a obnovení jeho chodu po přepnutí přepínače, tomu neodpovídá...
Pokud bude síť bez výkyvů, bude třeba závadu hledat v obvodu primární strany traf. Tedy od přístrojové (žehličkové) zásuvky přístroje až na primáry, včetně. Po odpojení přívodního kabelu, napřed obvod prověřit ohmicky, Pokud se nic nenajde, začít vyřazovací metodou, postupně zkoušet přemostit jednotlivé prvky obvodu před trafy. To však je už práce pro kvalifikovaného elektrikáře, ne pro laika.
Víc Vám už na dálku asi neporadím...

Uživatelský avatar
derick
Příspěvky: 297
Registrován: 03 dub 2010, 02:00

#197 Příspěvek od derick »

Velky spotrebic v okoli to zrejme nebude, pretoze obcas to cele zhasne az do nuly. (tj ziarovka nesvieti.) Skor to vyzera na nejaky uhnity drat, alebo kontakt takze asi vsetky dostupne kontakty nanovo preletujem. Mechanicke pobuchanie po pristroji tomu nijako nepomaha len zapnutie a vypnutie hl.vypinacom.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#198 Příspěvek od sinclair »

A zkoušels napružit kontakty v tom síťovém spínači?
Já tam mám ještě ten starý "velký" typ s bočními kontakty, co se dá rozdělat - oproti spínačům řady 416..
Kdyby to byl stuďák v cínu, tak by šel zjistit i poslechem - jiskřící stuďák s takovou induktivní zátěží, jako představují ta dvě trafa... Myslím po všech zkušenostech z vrábelských aparátů - tam to doslova hořelo, takový spoje. Taky zátěže s velkými trafy. Přes konektor švihalo při plném výkonu té 100W jednotky až 220VA, ale trafo samo je dimenzovaný na 315VA.
Takže tam bylo jiskření takové, až ohořela izolace asi na centimetru.

Uživatelský avatar
derick
Příspěvky: 297
Registrován: 03 dub 2010, 02:00

#199 Příspěvek od derick »

Ano, tu varicovu koncovku som rozobral a dopruzil. Nepohlo to a ani manipulacia s nou ci kablom nema ziadny vlyv na tie vypadky. Ked je BM-ko v kastli, tak je pocut ako prerusovane brumi ked to zacne robit. Ked je ho mam vonku ako teraz tak skoro nic nepocut. Vsimol som si ze ta vstupna varicova koncovka v pristroji je tiez na skrutky. Zajtra to skusim rozobrat, pripadne zmerat na tej koncovke.
Naposledy upravil(a) derick dne 22 čer 2021, 22:48, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#200 Příspěvek od sinclair »

Děláš si prdel, žejo? To by bylo asi první na řadě - rozpůlit přívodku !!

Uživatelský avatar
derick
Příspěvky: 297
Registrován: 03 dub 2010, 02:00

#201 Příspěvek od derick »

Myslel som skrutky v zariadeni a nie v koncovke na kabli, tam som to dopruzil, cekol a je to OK. Predchvilou som vsak zmeral vstupne napatie na tej varicovej koncovke (skrutkach) v pristroji a nema to ziadne kolisanie ani vypadky. Takze do pristroja ide plna voltaz, ale niekde na primari to blbne.
EDIT: Preletoval som dostupne silove spoje na trafach, poistkovych puzdrach, radici atd ale nic to nedalo. V scheme je pred poistkami nakresleny sietovy vypinac, Je to spodna sekcia hl.prepinaca?

Uživatelský avatar
derick
Příspěvky: 297
Registrován: 03 dub 2010, 02:00

#202 Příspěvek od derick »

Takze zahada zleho kontaktu (nestability na primari a chvenia rucicky) sa zda byt vyriesena. Kontakty prepinaca korekcie sietoveho napatia boli uplne zcernane a chyba sa prejavovala v kazdej polohe, kedze cely prstenec bol cierny. Pomohlo az mechanicke oskrabanie a trochu kontoxu. Zatial ide vsetko ako ma. Mozno to niekomu v buducnosti pomoze.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#203 Příspěvek od Sendyx »

To buď rád, že to byla taková jednoduchá věc. Prakticky stejný problém jsem měl u jedné BM215A a byl to nakonec uhnilý vodič na trafu od očka do cívky, následek něčí "opravy".
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#204 Příspěvek od sinclair »

No vidíš - já bych přitom čekal, že všecky spínače a přepínače, zapojené v obvodu síťového napětí, vyčistíš jako úplně první.
Tys nevěděl, že síťové napětí se jemně přepíná odbočkami v primáru, nebo co?

Uživatelský avatar
derick
Příspěvky: 297
Registrován: 03 dub 2010, 02:00

#205 Příspěvek od derick »

Jasne ze som to vedel, ale ten prepinac v podstate fungoval a v kazdej polohe to bolo rovnake. Keby to haprovalo iba v jednej polohe, tak je to hned jasne. (nestretol som sa este s prepinacom, ktory v kazdej polohe funguje rovnako a pritom zle.)

Uživatelský avatar
derick
Příspěvky: 297
Registrován: 03 dub 2010, 02:00

#206 Příspěvek od derick »

Takze radost z opravenej BM215a netrvala dlho. Znova zacalo vypadavat napajanie a tentoraz uz natvrdo. Pri zapnuti prepinacom ziarovka len obcas preblikla. Chyba bola v bakelitovom sietovom vypinaci, ktory bol rokmi dost "roztraseny" a chybala na nom jedna maticka zospodu puzdra, preto mechanicky nefungoval spravne. Zaroven aj jeden kontakt na vypinaci nevyzeral doveryhodne a bol vytraseny, takze som ho preletoval.
Tak snad uz problemy s napajanim budu vyriesene.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#207 Příspěvek od bu2520 »

nevíte prosím jakou hodnotu má předřadník, přímo v těle měřidla? mám ho přerušený. No jasně mohu to odmotat, ale je to tenký drát , tak bych raději dal rovnou odpor, pokud to nebude nějaká exotická hodnota
Přílohy
008.jpg

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#208 Příspěvek od Sendyx »

Myslím, že už jsem to tu někde psal, našel jsem 3 různé hodnoty ve 3 vadných přístrojích. Tuším od 46 do 140 ohmů.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#209 Příspěvek od bu2520 »

někde jsem se dočetl o 1,58 kΩ tak nevím , zkusil jsem 1,5kΩ nějak to ukazuje na porovnání elektronek mi to zatím stačí, ale stejně bych to rád dal víc do kupy

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#210 Příspěvek od Sendyx »

Zkus vyjít z pomocných měření, voltmetr 15V.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“