Hurá do vesmíru (odděleno)

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#196 Příspěvek od breta1 »

samponek píše:No jo, Jupiter je taky 11x větší než Zem a skoro třikrát víc přitahuje. :D
Já bych řekl, že přitahuje asi 300x více než Země

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#197 Příspěvek od konosuke »

samponek píše:Šutry padají všude stejně, i sem, akorát na Měsíci je to vidět.
Merkur je poďobanej celej akorát nemá obdobu mesíčních moří ztuhlého magmatu, taky Mars, atmosféra velmi řídká. Na měsíce Jupiteru opticky detailně nedohlédnem.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#198 Příspěvek od Celeron »

Šampón se břéťo1 bohužel moc nespletl, na Wiki píšou 24,79m/s2 ( 2,5G). Země má 9.807 m/s2 (1 G).
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#199 Příspěvek od breta1 »

No moment - něco jiného je srovnávat silové působení gravitačního pole Jupiteru a Země a tíhové zrychlení na jejich povrchu!
Silové působení gravitačního pole na okolní hmotná tělesa je úměrné hmotnosti dané planety, a tedy Jupiter přitahuje okolní objekty silou 300x větší než Země.
Naposledy upravil(a) breta1 dne 30 říj 2015, 12:58, celkem upraveno 1 x.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#200 Příspěvek od samponek »

Jde o to v jakém kontextu to přitahování bereš, gravitace je na Jupiteru 2.5 x větší, ale jeho hmotnost je cca 70% všech ostatních těles a taky velikost, tedy " saje" šutry kolem sebe jak píše breta1 třeba 300x víc než Země.

konosuke : Zpochybňovači přistání na Měsíci ignorují fakta, asi je to moderní.

Jasně, že úplně zdravý to není, protóny tě provrtávají :D

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#201 Příspěvek od Yarda1 »

Tady je to samý odborník na lety do vesmíru, tak se svěřím s tím co mi vrtá hlavou:
Viděl jsem film (a předtím jsem si stáhnul knížku, našel jsem jen slovenský překlad, ale to mi tak nevadilo) Marťan.
Ta expedice dýchala atmosféru o normálním tlaku, tj. část kyslíku a zbytek další plyny (a to taky způsobili poškození HABu - že opakovaným odtlakováním a natlakováním přechodové komory se namáhala stěna). Na Apollu se používala čistě kyslíková atmosféra o tlaku asi 0,2 atmosféry (to že první Apollo shořelo při zkouškách, nebylo způsobeno kyslíkovou atmosférou, ale špatně zvolenými podmínkami zkoušky). Tak mne napadlo, až tak to detailně nesleduji, jestli při cestě na Mars by nebylo lepší použít taky kyslíkovou atmosféru, mj. proto, že 0,2 at se těsní snáz než 1 at.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#202 Příspěvek od samponek »

Na Mars se nepoletí, zatím neexistuje způsob, jak letadlo a lidi ochránit před radiací ze Slunce a taky před shořením při přistáváním.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#203 Příspěvek od Celeron »

Zase ty starý jednotky atmosféry! Používej bary nebo paskaly :)
Nevím, proč zrovna zvolili 0,2 barů, stačilo pouze 0,16 barů kyslíku. To je parciální tlak kyslíku ve vzduchu, co člověk vydechuje. A přitom i ten vydechovanej vzduch s 16% kyslíku stačí pro dýchání, viz umělý dýchání z plic do plic.
Máš pravdu, čím nižší tlak, tím slabší tlakovej obal a tím menší váha. LEM měl v podstatě potah z silnějšího alobalu a Duct Tape měli s sebou na případnou opravu díry.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#204 Příspěvek od Habesan »

Bar nebo Atmosféra...
Myslíš, že tě ty necelý dvě procenta zabijou???
Větší vliv má počasí.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#205 Příspěvek od EKKAR »

Celeron píše:Zase ty starý jednotky atmosféry! Používej bary nebo paskaly :)
Nevím, proč zrovna zvolili 0,2 barů, stačilo pouze 0,16 barů kyslíku. To je parciální tlak kyslíku ve vzduchu, co člověk vydechuje. A přitom i ten vydechovanej vzduch s 16% kyslíku stačí pro dýchání, viz umělý dýchání z plic do plic.
Máš pravdu, čím nižší tlak, tím slabší tlakovej obal a tím menší váha. LEM měl v podstatě potah z silnějšího alobalu a Duct Tape měli s sebou na případnou opravu díry.
Když už teda, tak DucK Tape (doslova "kačeří ev. kačení páska"), což ale akronym - duck je synonymum od "ponořovat se " nebo "potápět se" (asi právě spojitost s kačenama - ty se taky potápí) = ta páska je voděvzdorná. A palubní tlak v Apollu byl 220 až 250kPa jednoduše proto, že to odpovídá parciálnímu tlaku kyslíku v běžný atmosféře na úrovni moře (21% O2 + cca 78% N2 + 1% páry, CO2, argonu atd při tlaku cca 101 kPa dává PŘIBLIŽNĚ tu 1/5 baru částečnýho tlaku samotnýho kyslíku). Při tlaku nižším by se astronauti dřív unavili = pocit jako ve vyšší nadmořský vejšce.

A Apollo 1 shořelo TAKY kvůli při zkoušce použitý čistě kyslíkový atmosféře - šlo o poslední simulovaný odpočítávání včetně přechodu na autonomní zdroje a tlakování kabiny i nádrží, takže v kabině byl čistej O2 s tlakem normální okolní atmosféry PLUS právě těch cca 220kPa pro zajištění obvyklý letový diference. A protože se poklop kabiny otevíral DOVNITŘ (po zkušenostech s Grissomovou Mercury, kdy se poklop těsně po šplouchanci do moře otevřel a kabina se potopila do 4,5km hloubky změnili v NASA požadavek na směr otevírání) a ohněm uvnitř ještě tlak zvýšil sílu působící na dveře zevnitř, nepodařilo se kabinu otevřít včas potom, co záhadně upuštěnej a zapomenutej šroubovák (našli ho pod hranou poklopu mezi nejvíc ohořelýma kabelama) vyzkratoval kabely v prostředí s obsahem čistýho O2 a spoustou hořlavejch látek kolem místa zkratu ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#206 Příspěvek od Habesan »

Duct versus Duck.
Jeden z těch názvů se používá u padělků a jeden je originál.
Jako Kapton versus Koptan.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#207 Příspěvek od EKKAR »

O žádným "dattejpu" jsem nikdy v souvislosti s překladem "lepicí páska" neslyšel, ale "daktejp" je za Velkou Mlákou v oblasti utěsňování nebo připevňování poměrně rozšířenej pojem ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#208 Příspěvek od konosuke »

šampo: na Mars se nepoletí, za mého života určitě ne, škoda...technicky je to snad proveditelné ale kdopak dneska vynaloží cca 100 mld. doláčů na výlet pro pár kamenů, nikdo, priority jsou jiné, soupeření dvou velmocí dávno skončilo. Tolik volný citát autora RNDr.Grygar, CSc.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#209 Příspěvek od lesana87 »

EKKAR píše:O žádným "dattejpu" jsem nikdy v souvislosti s překladem "lepicí páska" neslyšel, ale "daktejp" je za Velkou Mlákou v oblasti utěsňování nebo připevňování poměrně rozšířenej pojem ...
Že jsi o tom neslyšel, neznamená, že to neexistuje. :)
https://en.wikipedia.org/wiki/Duct_tape

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#210 Příspěvek od Celeron »

lesana87 píše:
EKKAR píše:O žádným "dattejpu" jsem nikdy v souvislosti s překladem "lepicí páska" neslyšel, ale "daktejp" je za Velkou Mlákou v oblasti utěsňování nebo připevňování poměrně rozšířenej pojem ...
Že jsi o tom neslyšel, neznamená, že to neexistuje. :)
https://en.wikipedia.org/wiki/Duct_tape
No jasně! Mám ti ji snad EKKARe vyfotit? :mrgreen:

Jo a k tomu parciálnímu tlaku u hladiny moře, 250 kPa to je u kterýho moře? U mrtvýho ještě když bylo živý? :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“