O starých televizích

⭐ Zde budou výběrově umístěny vzpomínky, manuály a popisy dnes už vesměs neaktuálních zařízení a další historické materiály, které se tématicky nevejdou do sekcí "Opravy a restaurování starých elektropřístrojů" či "Návody, schémata, manuály, literatura, katalogové listy"

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#196 Příspěvek od sinclair »

Unimer 33 od jogurtů, je kromě hrubiánských Rusů, jeden z nejlepších měřáků, jaké se sem dovezly.
Škoda, že až po tak velké pauze, vyplněné jen těmi různými C-Rusy, myslím dvěma enderáky a katastrofickou PU500.
Ty ruské měřáky se sem dovážely oficiálně. Pamatuju si je z Brodu z prodejny a několik C4341 bylo pak i na dílně.
Já ale nejradši dělal s tím Unimerem 33, dva mám doteď a koupil bych nějaký spálený vrak - na druhém mi začíná olézat zrcátko i stupnice.
Po čase bylo potřeba v U-33 vyměnit ruský bambusový diody za vybraný GAZ51 a znova to celý srovnat DC/AC.
Jinak pohoda jako s PUčkem, ale ne tak háklivý.
Má lepší ohmmetr, s větším proudem na x1Ω - na proklepávání nabořených E-B i C-B přechodů...
...který se následně na naivním digitálu projeví jako dobrý a ukážou i betu..

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#197 Příspěvek od Achab »

Sovětské C4313 a C4352 byly ve vybavení pojízdných dílen elektro. Bez závad přežily několik let drncání v terénu až do "privatizace."

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#198 Příspěvek od bu2520 »

můj první skutečný měřák byl ruský multimetr který měl v sobě generátor 1kHz a 465kHz někdy v sedmé třídě mě pozvala fyzikářka pomoc přerovnávat fyzikální kabinet , byla jich tam plná skříň cca 40ks a já jeden zprivatizoval. Výčitky mě přešly až po ukončení zš kdy ani já ani nikdo z dalších tříd tyto měřáky ani neviděl natož použil. Xkrát jsem měnil spálené odpory , ale vydržel mi až do roku 94 kdy jsem v začínajícím GESu koupil MIC39 digitál který i v polních podmínkách slouží dodnes.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#199 Příspěvek od Celeron »

bu2520 píše: někdy v sedmé třídě mě pozvala fyzikářka pomoc přerovnávat fyzikální kabinet
Kdoví jak to bylo, nás taky zvala fyzikářka do kabinetu. Ale až v prváku a druháhu na průmce. Zajímavý, ty co zvala, měli výrazně lepší známky a nebyli tak často zkoušeni. :wink: :lol: :lol: :lol:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#200 Příspěvek od konosuke »

na fyzice v gymplu - z mechaniky a tepla jsem byl celkem janek (nebavilo mě) ale elektřina a magnetismus - to mě žádná úča nenachytala na hruškách, těch 10 poštudovanejch učebnic přiruček radiotechniky dalo nakonec výsledek :wink:
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
oravan
Příspěvky: 675
Registrován: 02 led 2010, 01:00

#201 Příspěvek od oravan »

Ten Unimer 33 bol fajn len som niekedy stratil z toho výkres a už som to nevedel optavť bolo v tom niečo spálené ale boli aj digitálne a aj nabíjačka k tomu bola ale číslo si nespomeniem ale bol to Unimer robila to Juhoška .

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#202 Příspěvek od foxrider »

bu2520: Ten měřák co popisujete mám taky.
Normálně, tomu neuvěříte - našel jsem ho ráno, když jsem šel do práce ležet na podezdívce našeho plotu vedle vrat. Byl úplně nový, v krabičce, funkční, s kompletními šňůrami a i se schématem a návodem. Jak když ho někdo vyndá ze skladu a položí tam... 8O

konosuke: Jé to mi připomnělo scénku z filmu Jára Cimrman. :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=1MfzzBUh5Y4

...V jiných, zejména technických předmětech vynikal natolik, že dokázal dokonce zastoupit při výkladu učitele.... jak tam točí tou klikou.
:pravnik: :writer: :D
Naposledy upravil(a) foxrider dne 26 črc 2020, 09:14, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#203 Příspěvek od konosuke »

no, zastoupit dneska kantora moc práce teda nedá :)
bastlíř študuje ze záliby, zájmu o obor, učitel z donucení
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#204 Příspěvek od Brozicek »

Do vzpomínek na doby minulé možná patří i tento můj měřák pro měření napětí, proudů a odporů. Navrhl a postavil jsem si jej v roce 1965 po prvním ročníku, kdy jsme se v měřící technice učili výpočet kruhového bočníku pro ampérmetry a jiné základy klasických ručkových měřidel.
Vlastní ručkový "budík" jsem koupil v Brně kousek pod Zelným trhem. Byl tam takový obchůdek, kde se snad dostalo koupit vše pro bastlíře. Rozsah do 50 µA (0,084V/1686Ω) umožnil postavit měřák s vnitřním odporem 20 kΩ/volt.
Dodnes je plně funkční a občas jej použiji vedle digitálního měřáku, pokud potřebuji měřit napětí nebo proud ve více bodech současně.
Na klasický Avomet 1 jsem tehdy neměl peníze.
Opravil jsem s ním, mimo jiné, svým přátelům a známým desítky ČB televizorů, vždy za "pán Bůh zaplať".
Přílohy
Schéma.JPG
Vnitřek měřáku.JPG
Měřák A_V_ohm.JPG

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#205 Příspěvek od sinclair »

Paráda, bastlířina jak má být.
Něco podobného jsem měl i já, ale už s DHR8 a 100uA, citlivější tehdy sehnat nešel a i tak stál raketu. Ohmmetrovou stupnici jsem dokresloval jako druhý patro pod hlavní, tuší a redisperem..

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#206 Příspěvek od danhard »

Ovšem ty trimry, to je prasárna :D

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#207 Příspěvek od Habesan »

Brozicek píše:1965 po prvním ročníku
A pokusy z radiotechniky od Gustava Tauše vyšly až o dva roky později.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
oravan
Příspěvky: 675
Registrován: 02 led 2010, 01:00

#208 Příspěvek od oravan »

Iné vtedy proste neboli.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#209 Příspěvek od termit256 »

Takze uplne "vse pro bastlire" se na tom zelnem trhu koupit asi nedalo :-)
Ja ten trimr kdysi v cemsi z nouze pouzil, merak fungoval spis jako teplomer nez cokoliv jineho :-)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#210 Příspěvek od Celeron »

Brozicek píše:kdy jsme se v měřící technice učili výpočet kruhového bočníku pro ampérmetry a jiné základy klasických ručkových měřidel.
Je nějakej rozdíl v kruhovým a Ayrton bočníku? Kdysi jsme se to taky učili, ale je to už "hóódně dávno".
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Historie a vzpomínky na doby dávno minulé“