Co nebrat z Hadexu ?

Vše o nekvalitním materiálu, výrobcích, zboží. Vyslovení vlastního názoru na cokoliv a v mezích slušnosti není nijak v rozporu se zákony této země ani Pravidly EB. Vše ostatní jde automaticky směr koš.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Lojza1
Příspěvky: 223
Registrován: 23 lis 2021, 01:00

#196 Příspěvek od Lojza1 »

Když se tu tak zabýváme všudypřítomným šuntem, co takhle značkové lumidky ? (Já jsem ten navržený název pro LED zdroje ve světelné technice přijal.) Před dvěma měsíci jsem si koupil za nezanedbatelnou částku filamentový nejspíš originál Philips 23 W. Nedávno náhle zablikal a odešel. Když jsem se to chystal rozebrat, všiml jsem si prasklinky na baňce. Už dříve jsem se pídil a nedopídil, jestli je v těch baňkách nějaká třeba inertní a třeba lépe teplo odvádějící náplň. Dost možná tam něco takového bylo a pak už ne. Myslel jsem si, že tu poruchu mohla způsobit vzdálená bouřka, protože následně našroubovaná trochu slabší lumidka Philips za zdálky se ozývající bouřky také takto zablikala, než jsem ji pak hned raději vypnul. Jenže ono to pak zablikalo i za klidného počasí a dnes za slunečného dne zablikala ještě mnohem silněji. A to jsem k objímce mezitím raději doplnil varistor. Napadlo mě, jestli nemám nějaký nespolehlivý jiskřící spoj v rozvodu, ale zářivka s integrovaným elektronickým předřadníkem ("úsporka") a teď ani obyčejná žárovka neblikají. Říkal jsem si, že třeba bouřka nebo porucha v instalaci poškodila elektronický předřadník, třeba má smysl zkusit baňku s filamenty napájet přes tlumivku a usměrňovač v pozici žárovky a třeba ji i stmívat stejně jako původní žárovku. Už jsem tu silnou lumidku rozebral a protože oproti předpokladu i baňka s filamenty vypadala mrtvě, otevřel jsem i ji. Skleněná baňka velice ochotně praskala bez většího namáhání. Byly tam dvě paralelní čtveřice filamentů spojené v sérii a jedna čtveřice byla shledána kompletně celá přerušená. Ta druhá při napětí 100 V běží, ale dva filamenty nespolehlivě a v jednom z nich jedna LED zhasíná při malém proudu. Při odpovídajícím proudu 100 mA svítí většinou vše kompletně, ale ty dva filamenty nezávisle na sobě tu a tam zablikají typicky při nějaké i malé změně proudu. Wtf ? Tohle se přece nemohlo stát provozními podmínkami. Lumidka běžela v otevřeném prostoru, na povrchu byla její rozměrná baňka celkem chladná. Už od problémů s nedostatkem elektřiny jsem celý dům vybavil lumidkami. Většina Osram, něco Philips. Vše dosud vypadalo dobře a teď mi v jedné pozici náhle odcházejí jeden Philips po druhém.

Doplnění: Zkusil jsem ze zvědavosti zapojit filamenty přes nf tlumivky s využitím Graetzu a elytu, jedna tlumivka na střídavém vstupu, druhá mezi elytem a filamentem. Na regulačním trafu to fungovalo, ale s výraznými ztrátami v tlumivkách. S jednoduchým triakovým stmívačem ta induktivní zátěž nefunguje resp. funguje jen při větším jasu, Je to nanic.
Naposledy upravil(a) Lojza1 dne 18 srp 2023, 21:16, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#197 Příspěvek od rnbw »

23W je na tie filamenty vela, neuchladi sa to.

Uživatelský avatar
Lojza1
Příspěvky: 223
Registrován: 23 lis 2021, 01:00

#198 Příspěvek od Lojza1 »

rnbw píše:23W je na tie filamenty vela, neuchladi sa to.
No, je to Philips a ostatně uvádí celkem krátkou životnost. Samozřejmě ne dva měsíce. To by si to za tu cenu nikdo nekoupil.
To platí i pro slabší lumidky, které těch filamentů mají méně a/nebo kratších. Ale i proto jsem považoval za přínosné stmívání, aby to většinou bylo zatíženo mnohem méně.

Zkoumal jsem teď tu čtveřici přerušených filamentů. Všechny jsou špatné někde uprostřed. Od každého konce se mi povedlo tak ve třetině délky nahmátnout spojovací drátek tak, aby celý konec svítil. Takže to odcházelo někde v nejspíš nejteplejším místě. Jak se jeden filament přerušil, ostatní se přetížily a asi už tak jako tak měly namále všechny. Jak lumidka před koncem několikrát trochu blikla, to asi postupně odcházely jednotlivé filamenty. Asi i ta ještě fungující čtveřice už je u konce života, když dva filamenty už trochu zlobí. Možná Philips nepočítal s letními teplotami. Vychází mi z toho poznatek, že lumidky Philips jsou dobré leda na zimu místo zářivek, které naopak v zimě svítí neúčinně.

Dívám se, co nabízí Hadex. Noname

https://www.hadex.cz/k763a-zarovka-led- ... epla-bila/

má na 8 W celkem dost filamentů a cenu zhruba jako podobně výkonný Osram v TME. Nakonec by ten noname mohl být trvanlivější, než podobně drahé značkové s polovičním počtem filamentů. Což mi nezní jako chvála Hadexu, ale jako ostuda zavedených značek. Na druhou stranu Hadex uvádí podstatně slabší energetickou účinnost. Viz

https://www.tme.eu/cz/details/405807528 ... ams-osram/

a ani těmi 750 lumeny bych si jistý nebyl, změřit to doma nemohu.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#199 Příspěvek od rnbw »

LED neznasaju vysoke teploty, preto su LED ziarovky s vyssim vykonom problemove, filamentove obzvlast. Ta 8W by mohla vydrzat.

Uživatelský avatar
Lojza1
Příspěvky: 223
Registrován: 23 lis 2021, 01:00

#200 Příspěvek od Lojza1 »

rnbw: Tak to je přece jasné, že celou dobu jde o hledání kompromisu mezi cenou (množstvím diod a jejich chlazením) a životností (množstvím diod a jejich chlazením). Ty lumidky nemají životnost statisíce hodin, i když by jistě mohly i při těch třeba 23 W. Vyplatilo by se to v delším horizontu, i kdyby pořizovací cena byla násobná. Pokud firma jako Philips u té mojí odešlé

https://www.tme.eu/cz/details/76465400/ ... 699764654/

uváděl na krabičce nejspíš nějakých 20 000 hodin (už nevím přesně), tak bych si myslel, že vydrží i v létě déle, než dva měsíce, a jak to Philips za ty peníze vyrobí bych považoval za jeho starost.

Ještě jsem to teď trochu zkoumal a elektronický předřadník funguje bezvadně. Opravdu to odešlo rychlým zestárnutím filamentů (což naznačuje, že ta slabší Philips odejde zanedlouho, když už také zablikala). Předřadník funguje správně i s jedinou paralelní sadou filamentů a asi mu to nevadí. Proud je nastaven snímacím rezistorem u spínacího tranzistoru. Vyměnil jsem původní dvojici 2R2 a 6R8 za jeden 3R3. Proud filamenty je teď poloviční a třeba to tak bude ještě nějaký čas sloužit. Svítí to i takto zredukované slušně. Mimochodem z nepozornosti jsem napřed osadil v krabičce špatně zařazený rezistor 33R a i s ním to docela správně regulovalo proud na přiměřeně nižší hodnotu. Ta elektronika je při těch nepatrných rozměrech hezká. Bohužel hodně zatmelená. Opravdu mě mrzí, že se k tomu rezistoru nelze dostat bez nejspíš úplného zničení patice a ohrožení baňky. Snížit proud u nové silné lumidky třeba na polovinu by bylo lákavé.

Jen na okraj: Ty proudy už měřím novým multimetrem ukázaným na předchozí stránce. Na rozdíl od digitálního či jinak elektronického se pasivní mechanický multimetr lépe hodí do zarušeného prostředí spínaných měničů. I proto jsem si ho postavil.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#201 Příspěvek od rnbw »

Nabuduce nerozoberat, ale reklamovat.

Uživatelský avatar
Lojza1
Příspěvky: 223
Registrován: 23 lis 2021, 01:00

#202 Příspěvek od Lojza1 »

rnbw píše:Nabuduce nerozoberat, ale reklamovat.
Ono se to nemusí navzájem vylučovat. Ale co s tou slabší lumidkou?

https://www.tme.eu/cz/details/76453100/ ... 699764531/

Už je mi to trapné, reklamovat teď jednu za druhou. Už ji asi budou chtít na mé náklady vrátit. Ta slabší koupená v listopadu 2022 nějaký čas běžela, pak jsem spokojený koupil silnější, kterou zrovna naskladnili, a slabší šla do skladu. Když jsem ji před týdnem po odchodu silnější přinesl a osadil, začala poblikávat. Teď jsem ji měl rozsvícenou v jiné místnosti a jak se ohřála, opět blikala. Prognóza je asi dost předvídatelná.

Zbytky té odešlé s proudem upraveným na polovinu a s jedinou paralelní čtveřicí filamentů už mi svítí nad hlavou. Nevím, jestli filamenty neemitují nějaké UV. Proto jsem přes ně zavěsil původní baňku. Ono to i při čtvrtinovém výkonu svítí docela dost. Pohrávám si s myšlenkou, že až mi přijde nový kus, vzdám se záruky i estetického vzhledu, risknu prasknutí baňky nebo jinou nehodu, opravdu rozřežu patici a snížím proud na polovinu. Pak by to běželo zavěšené pod torzem odešlé žárovky jako teď ty zmíněné zbytky.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#203 Příspěvek od ransom »

Jenom k těm baňkám.
Jeden čas jsme brali filamentové LED žárovky McLed. Prostě proto, že je držel náš velkoobchodník elektro. U jedné se mi podařilo rozbít baňku. Tak jsem ji nevyhodil a pro srandu si ji vzal domů, že to zkusím. Funguje už nejmíň tři roky. Nevzpomenu si už na výkon, ale běžně jsme používali 7,5W nebo nějak tak. Ironie je, že zrovna tyhle byly jinak až neuvěřitelně poruchové a měnili jsme je tak dlouho, až jsme je přestali brát.

Uživatelský avatar
Lojza1
Příspěvky: 223
Registrován: 23 lis 2021, 01:00

#204 Příspěvek od Lojza1 »

ransom: Moc díky za tu zkušenost. Přinejmenším tedy baňka nemusí být s nějakou speciální náplní nezbytná pro ochranu filamentů. Možná se bez baňky filamenty chladí o tolik lépe, že je lepší baňky odstraňovat. 8-)
Z dálky jsem si během času všímal, že lumidky používaly nejprve LED v blízké oblasti UV a v současnosti modré LED. Nebo je to jinak? Psávalo se o možném riziku dlouhodobého působení primárního záření LED na zrak. Blízké UV může baňka částečně pohltit. Na rozdíl od zářivky, kde tvrdé UV-C trubice z měkkého skla nepropustila prakticky vůbec. U té modré, pokud je spektrálně čistá a nemá UV složku, tj. je prostě modrá podobně jako modrý luminofor ve třípásmové zářivce, bych se toho asi nebál. Otevřenou baňku sundám, pokud se už tak rychle opotřebované filamenty dožijí zaprášení jejího vnitřního matného povlaku. To je volně nanesený jemný prášek.

Odpovědět

Zpět na „"Čínský" a jiný šmejd“