Nabíječka z PC zdroje

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#211 Příspěvek od Atlan »

a myslis ze to bola len poistka ?

Uživatelský avatar
kozubik88
Příspěvky: 46
Registrován: 07 pro 2009, 01:00

#212 Příspěvek od kozubik88 »

Atlan píše:a myslis ze to bola len poistka ?
no kontroloval jsem vsechny soucastky. kondiky v poho, rezistory tez, trafa taky, jedine co smrdi je ta pojistka

Uživatelský avatar
hodme
Příspěvky: 1
Registrován: 18 úno 2010, 01:00

#213 Příspěvek od hodme »

jo dík
Naposledy upravil(a) hodme dne 24 úno 2010, 20:59, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#214 Příspěvek od breta1 »

kozubik88 píše:
Atlan píše:a myslis ze to bola len poistka ?
no kontroloval jsem vsechny soucastky. kondiky v poho, rezistory tez, trafa taky, jedine co smrdi je ta pojistka
Co ty dva spínací tranzistory?

Uživatelský avatar
kozubik88
Příspěvky: 46
Registrován: 07 pro 2009, 01:00

#215 Příspěvek od kozubik88 »

ok ty zkontroluju co nejdriv to pujde

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#216 Příspěvek od Andrea »

Nejlepší bude, vrátit tam tu tlumivku a zkusit, jestli zdroj funguje jako dřív.

Uživatelský avatar
kozubik88
Příspěvky: 46
Registrován: 07 pro 2009, 01:00

#217 Příspěvek od kozubik88 »

tak sem tam vratil civku a vymenil pojistku a zas supa, takze to bude asi tema tranzistorama ze? myslite ze by sli v nejhorsim nahradit tranzistorama z atx?


EDIT: Tak nakonec, při dnešním rozebrání jsem zjistil ze hlavni trafo je spalene, tak jsem si sehnal novy zdroj s IO KIA494. Někdo se tu myslím zmiňoval, že je to klon TL494, ale pro jistotu se ptám, zda má stejné uspořádání pinů. Jinak po odpajeni civky zdroj dava 23 V.

Jo a jak je to připojení na pin 3, tam se má k němu (na dps) přeškrábat cesta?

Uživatelský avatar
denwistr
Příspěvky: 158
Registrován: 08 lis 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#218 Příspěvek od denwistr »

Ano ty io jsou stejný a to ze hoři pojistka bych spíš vyděl že bude proražené jeden stěch tranzistoru se spáleným trafem sem se ještě nesetkal. Já sem si tu nabíječku dělal s ATX a fakči a to zvýšení napětí sem řešil úpravou děliče na pinu 1

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#219 Příspěvek od Atlan »

nezabudnite vymenit kondiky na vecsie napatie

Uživatelský avatar
denwistr
Příspěvky: 158
Registrován: 08 lis 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#220 Příspěvek od denwistr »

já sem kvuli kondikum pravě zvětšil napěti tím děličem takže mě napětí přes 15 voltu nepřeleze i když není připojen ten regulátor

Uživatelský avatar
michalMT
Příspěvky: 2
Registrován: 27 úno 2010, 01:00

#221 Příspěvek od michalMT »

Nechce sa mi čítať komplet celý topic, ale nakoľko som niečo podobné riešil nedávno, prikladám svoj popis úprav. Rozdiel je v tom že využívam TL494 ktorý je na doske už osadený, celé zapojenie je aj s testom hotové do 2hodín, a použité súčiastky isto každý nájde doma. Samozrejme jedná sa o "holú" schému, je možné pridať jednoduché signalizácie.. Šlo mi o to urobiť čo to najjednoduchšie a najspoľahlivejšie, bez nutnosti nákupu súčiastok a výroby plošného spoja. Nápad to nie je môj, v podstate som spojil svoje poznatky a asi 4 články zaoberajúce sa touto témou..
Takže možno to niekoho zaujme, mne takéto nabíjačky fungujú 2 a zatiaľ bez chyby..

(v pdf je chyba, na konci. na pin č.2 je stabilne privedené 2,5V) nechce sa mi to opravovať.. :)

P.S.: ďakujem všetkým ktorí mi so zapojením a realizáciou pomohli
Přílohy
ATX 200W.JPG
Schéma zdroja, spätná väzba je vyznačená červenou
(233.91 KiB) Staženo 698 x
schema.gif
Schéma zapojenia
(254.42 KiB) Staženo 872 x
(AT Nabíjaeka).pdf
Popis zapojenia a úpravy
(23.55 KiB) Staženo 524 x

Uživatelský avatar
adorter
Příspěvky: 15
Registrován: 01 bře 2010, 01:00

#222 Příspěvek od adorter »

Zdravím všechny.
Taky jsem zkusil nějak využít zdroj AT a chci se podělit s mými zkušenostmi při zprovoznění nabíječky podle pana Doležala. Po připojení řídicích obvodů přesně podle schematu mi to samozřejmě nefungovalo. Po dlouhém hledání jsem našel problém v ledkách LED1 A LED2. Místo nich jsem tam dal 1N4148 s tím, že LED2 jsem musel přepólovat. Nechápu toto zapojení , ale funguje a to je hlavní. Pak jsem chtěl signalizaci udržovacího režimu. Zelenou LED jsem nakonec zapojil antiparalelně k původní LED1. Signalizaci nabíjení nepotřebuju, protože mám zapojený ampérmetr, který jako bočník používá odpor 0,1 ohmů pro regulaci proudu. Cívku L1 jsem ze zdroje vyndal. Když jsem místo ní zapojil odpor 1k, zdroj dával 6V. Jinak obvod ochran fungoval napoprvé. Snad moje poznatky někomu pomůžou.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#223 Příspěvek od PavelFF »

adorter píše:Zdravím všechny.
Taky jsem zkusil nějak využít zdroj AT a chci se podělit s mými zkušenostmi při zprovoznění nabíječky podle pana Doležala. Po připojení řídicích obvodů přesně podle schematu mi to samozřejmě nefungovalo. Po dlouhém hledání jsem našel problém v ledkách LED1 A LED2. Místo nich jsem tam dal 1N4148 s tím, že LED2 jsem musel přepólovat. Nechápu toto zapojení , ale funguje a to je hlavní. Pak jsem chtěl signalizaci udržovacího režimu. Zelenou LED jsem nakonec zapojil antiparalelně k původní LED1. Signalizaci nabíjení nepotřebuju, protože mám zapojený ampérmetr, který jako bočník používá odpor 0,1 ohmů pro regulaci proudu. Cívku L1 jsem ze zdroje vyndal. Když jsem místo ní zapojil odpor 1k, zdroj dával 6V. Jinak obvod ochran fungoval napoprvé. Snad moje poznatky někomu pomůžou.
Tvoje poznatky jsou zajímavé, ale řekl bych, že je skoro vyloučené, aby ti nabíječka fungovala jak má.
Já to zapojil taky přesně podle schématu a ono to samozřejmě fungovalo.

Pravděpodobně ti funguje regulace proudu, ale regulace napětí ne (protože máš opačně LED2). Kolik dává nabíječka bez připojené baterie? Můžeš nastavit napětí naprázdno?
To co popisuješ je totiž v rozporu s fungováním obvodu.
Po dlouhém hledání jsem našel problém v ledkách LED1 A LED2. Místo nich jsem tam dal 1N4148 s tím, že LED2 jsem musel přepólovat.
LED2 už tam přece není, místo ní je tam 1N4148. Tak jak může být přepólovaná.

Kdybys to opravdu všechno zapojil podle schématu, chodilo by to správně.

Uživatelský avatar
adorter
Příspěvky: 15
Registrován: 01 bře 2010, 01:00

#224 Příspěvek od adorter »

Ano, taky nechápu, že to funguje. Už jsem to tam napsal. Ale funguje. Diody neslouží jako součet výstupů dvou zesilovačů, ale jsou v sérii. Funguje regulace napětí i proudu. Napětí na prázdno nastavím na14,4V a při nabíjení čím víc se napětí blíží této hodnotě, tím je proud nižší. Myslím, že tak by to mělo fungovat
Samozřejmě, že jsem nepřepóloval LED2, která už tam není, ale 1N4148 která je místo ní.
Že ti to fungovalo napoprvé ti věřím, ale já jsem asi natrefil (stejně jako spousta jiných v této diskuzi) na jiné zapojení zdroje. A právě pro ty jsou moje poznatky určené.
Komu funguje originál zapojení napoprvé, ten už s tím nemusí laborovat jako já.

Uživatelský avatar
kozubik88
Příspěvky: 46
Registrován: 07 pro 2009, 01:00

#225 Příspěvek od kozubik88 »

tak jsem dneska postavil modul a po zapojení k GNDOUT naměřím vzhledem k +12V 0,05V, ale když to dám na GNDIN tak normálně regulování trimrem funguje. na co to typujete? (po startu se rozsvítí malé napětí.)

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“