Desulfatácia PB Akku

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#211 Příspěvek od Atlan »

odnes na SD

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#212 Příspěvek od Andrea »

stasek píše:kolik destilovaný vody tam mám dolít, když jsem otevřel ty čudly shora tak to je suchý jak sahara. Baterka má svoje napětí, rozsvítí i žárovku 15W, ale napětí klesne.
Z čeho soudíš, že "je to suchý jak sahara"? Jestli jsi čekal, že tam bude šplouchat elektrolyt, tak ve VRLA aku elektrolyt nešplouchá. Kdyby byla skutečně vyschlá, tak asi nebude mít "svoje napětí". A po zatížení klesne napětí každé baterce, otázka je o kolik klesne. Může být slabý (méně nabitý) některý článek, to by mohlo jít spravit ekvalizací.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#213 Příspěvek od Crifodo »

ekva čeho? 8O

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#214 Příspěvek od stasek »

Problém je ovšem v tom, že nevím, jak se ta ekvalizace realizuje. Ale to napětí poklesne dost, řádově o pár voltů. Takže dost možná ten článek to bude. Můžeš mi prosím nějak objasnit tu ekvalizaci, nebo napsat odkaz?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#215 Příspěvek od rnbw »

Vyhodit.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#216 Příspěvek od Andrea »

Ekvalizace = zrovnoměrnění nabití jednotlivých článků. Nabíjíš baterku zdrojem 15V s omezením proudu na desetinu kapacity a sleduješ plynování článků. Ty které jsou už nabité začnou plynovat, ty které ještě nejsou nabité neplynují. Nabíjíš dokud nezačnou plynovat všechny. Může to trvat několik desítek hodin, protože proud klesne na malou hodnotu. Podle doby plynování jednotlivých článků pak případně přikápnout destilku, ale jen malinko, nesmí tam ta destilka čvachtat. Až budou nabité všechny články, tak vybitím změřit kapacitu a případně provést znovu. Nevybíjet pod 11V. Ale nečekej zázraky, pokud začnou v krátké době plynovat všechny, tak je problém jinde.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#217 Příspěvek od Andrea »

rnbw píše:Vyhodit.
Nebo tak :)

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#218 Příspěvek od stasek »

Jasně, díky za radu.

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#219 Příspěvek od Vogon »

Pokud přivedete VRLA k plynování je nenávratně zničen.
Jednak ty bublinky plynů z toho rouna už nikdo nedostane a druhak mu navždy přestane fungovat rekombinace.
Obecně vzato existuje mnoho způsobů jak "obnovit" VRLA baterie.
Všechny mají jeden společný jmenovatel: Je to neobyčejně složitá a pracná metoda, na rozdíl od prostého vyhození do kontejneru.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#220 Příspěvek od Andrea »

Vogon píše:Pokud přivedete VRLA k plynování je nenávratně zničen.
Jednak ty bublinky plynů z toho rouna už nikdo nedostane a druhak mu navždy přestane fungovat rekombinace.
Jo? Já jsem si tu ekvalizaci nevymyslela, mám ji z datašítu jedné VRLA. A už jsem ji i použila a funguje, asi nějaká singularita v časoprostoru.

P.S.: Co asi znamená to VR :idea:

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#221 Příspěvek od Vogon »

A můžete mi prosím ten datasheet nějak zprostředkovat?

Zatím jsem se nesetkal s baterií typu VRLA které by plynování buď podstatně nezkrátilo životnost a nebo ji rovnou nezničilo.
Pokud je baterie kolegy Staska, jak uvádí, skutečně 4-5Ah jsem si téměř jist, že neexistuje model který by plynování nezničilo.
Ale na druhou stranu je možné všechno, tyhle malé baterie jsme přestali používat před cca 4 roky a třeba to výrobci nějak za tu dobu vylepšili.

Problém toho ventilu je v tom, že výrobci sice uvádějí že je to regulační ventil, ale pouze proto aby neděsili spotřebitele, že je to poslední záchrana před explozí pouzdra.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#222 Příspěvek od Andrea »

Tak třeba v datašítech baterií GP od CSB se uvádí:
Equalization and Cycle Service 14.4 to 15.0 VDC/unit Average at 25°C (77°F )
Jak se ta ekvalizace provádí tam přímo nepíšou, to jsem našla jinde.

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#223 Příspěvek od Vogon »

Nejsem si v tomto případě jist, že tím výrobce CSB myslí ekvalizaci prováděnou plynováním baterie a opatrně to tam naznačuje provozní teplotou. Plynování VRLA baterií dřív nebo později zahřeje pouzdro až takto:

EDIT: Teď mě napadá; oni to určitě myslí tak, že se sjednocují jednotlivé baterie zapojené do baterie, nikoliv sjednocování jednotlivých článků v baterii.
Koneckonců, pošlu jim dotaz jak to myslí ev. jak si myslí že to mám udělat, bereme od nich tuny baterií tak ať se snaží...
Přílohy
bat9.jpg
Tyhle baterie jsou sice YUASA ale mám plný disk fotografií nafouklých VRLA baterií různých výrobců, včetně CSB.
(59.94 KiB) Staženo 65 x
bat1.JPG
(77.03 KiB) Staženo 66 x

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#224 Příspěvek od Andrea »

Vogon píše:Plynování VRLA baterií dřív nebo později zahřeje pouzdro až takto:
Nic takového se při ekvalizaci neděje. Baterie je při ní studená, nemá ji co zahřát. Při ekvalizaci 1,2Ah baterie tam při 15V tekl poud kolem 20mA, u 17Ah kolem 100mA. Proto ta ekvalizace trvá tak dlouho, desítky hodin až několik dní.

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#225 Příspěvek od Vogon »

Pokud se pořád bavíme o VRLA tak pokud je mi známo, žádný z výrobců nedoporučuje připojovat tyto baterie na napětí vyšší než 14,4V, při cyklickém provozu.
Při provozu STB, což je prakticky i Vámi popisovaný způsob sjednocování, výrobci bez výjimky uvádějí napětí 13,8V.
Připojit na dobu několik desítek hodin napětí 15V na svorky baterie VRLA povede bez výjimky k plynování této baterie.
Proto mě zajímá ten datasheet baterie VRLA kde výrobce toto připouští.
Máte ho někde nebo mi můžete prosím dát odkaz na stažení?

Zamčeno

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“