Nabíječka z PC zdroje

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#226 Příspěvek od stepa »

kozubik88 píše:tak jsem dneska postavil modul a po zapojení k GNDOUT naměřím vzhledem k +12V 0,05V, ale když to dám na GNDIN tak normálně regulování trimrem funguje. na co to typujete? (po startu se rozsvítí malé napětí.)
A jak by se to mělo jinak chovat? :) Dokud nepřipojíš AKU, nic se neděje a svítí malé napětí. Chová se ti to zcela normálně. Všimni si toho FETu v cestě mezi GNDIN a GNDOUT.

Nedávno jsem to podle p. Doležala také stavěl a šlape dobře: http://stepa.wz.cz/index.php?page=ATnab
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
kozubik88
Příspěvky: 46
Registrován: 07 pro 2009, 01:00

#227 Příspěvek od kozubik88 »

tak dneska jsem to (konečně) zapojil na autobaterku a ani tuk. Na ampermetru je 0.00A a nic jiného než malé napětí nesvítí. Ovšem když jsem přehodil polaritu , začala svítit červena ledka signalizujic obracenou polaritu.

Uživatelský avatar
Dingo7
Příspěvky: 442
Registrován: 05 kvě 2007, 02:00

#228 Příspěvek od Dingo7 »

Kolikrát se člověk zamyslí nad tím, že obyčejné trafo, graetz a pár součástek splní funkci lépe a bezpečněji než pokusy se zdrojema kterým člověk ani pořádně nerozumí nehledě na fakt neustálé přítomnosti nebezpečného napětí a nechat takový zdroj, který může kdykoli shořet bez dozoru je docela risk :idea:

Uživatelský avatar
kozubik88
Příspěvky: 46
Registrován: 07 pro 2009, 01:00

#229 Příspěvek od kozubik88 »

Když už mám k dispozici pc zdroj, který je tak akorát silný, nebudu si přece motat trafo, popř. kupovat. A myslím si že ten můj problém bude vcelku maličkost, jen přijít na to jak ho vyřešit. :wink:

Uživatelský avatar
Dingo7
Příspěvky: 442
Registrován: 05 kvě 2007, 02:00

#230 Příspěvek od Dingo7 »

No byla to jen úvaha :wink: já třeba pc zdrojům nerozumím a tak bych to nezkoušel ani kdybych měl těch funkčních zdrojů 10 - pořád je tam halda součástek a dost často jsou to šmejdy a shořelých zdrojů jsem viděl už několik a nechat to bez dozoru bych si nerisknul.

Uživatelský avatar
michalMT
Příspěvky: 2
Registrován: 27 úno 2010, 01:00

#231 Příspěvek od michalMT »

Dingo7 píše:No byla to jen úvaha :wink: já třeba pc zdrojům nerozumím a tak bych to nezkoušel ani kdybych měl těch funkčních zdrojů 10 - pořád je tam halda součástek a dost často jsou to šmejdy a shořelých zdrojů jsem viděl už několik a nechat to bez dozoru bych si nerisknul.
A počítač nikdy nenecháš pustený bez dozoru? :wink:
Rozdiel v tom nie je žiaden, až na to že PC má mnohokrát väčší odber ako nabíjačka..

Uživatelský avatar
Dingo7
Příspěvky: 442
Registrován: 05 kvě 2007, 02:00

#232 Příspěvek od Dingo7 »

Ano, počítač nenechávám bez dozoru a pokud ano, tak jen malou chvíli - třeba když pro něco jdu do dílny .....
A pokud už počítač nechám bez dozoru, tak někdo je vždy doma a stačí aby spali vedle.
V každé místnosti mám kouřové čidlo(krom hajzlu koupelny a kuchyně), protože žádné dnešní elektronice nevěřím :wink:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#233 Příspěvek od EKKAR »

Dingo7 píše:...V každé místnosti mám kouřové čidlo(krom hajzlu koupelny a kuchyně), protože žádné dnešní elektronice nevěřím :wink:
A to kouřový čidlo je asi živej netopejr... :lol: :lol: :lol:

Já osobně nechápu potřebu některých lidí předělávat počítačový zdroj na nabíječku - přirovnal bych to k orbě zahrádky sekyrkou přidrátovanou k podvozku poháněnýmu motorkem z vysavače...
To že něco jde upravit ještě neznamená, že stejně půjde upravit další vývojový typ v řadě nebo podobný výrobek od jiného výrobce. Nevím, jestli by nějaký TUZÉR podle návodu na tuningovou úpravu Mercedesu zkoušel stejně upravit Audi nebo Jaguár... vzhledem k vývoji dalších typů a snaze ušetřit na výrobku co nejvíc jsou další typy ošizenější a ošizenější a tím i méně odolné proti poškození nebo zničení při nesprávném postupu úpravy nebo při donucení k funkci mimo běžné podmínky.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
CakII
Příspěvky: 10
Registrován: 08 bře 2010, 01:00
Bydliště: Trnava u Zlína

#234 Příspěvek od CakII »

Zdravím
Tak já jsem tuto "nabíječku" taky stavěl.No a chová se tak všelijak.Podle autora má nabíjet proudem kterým si nastavíme do hodnoty 14,4V(nebo jiné) a pak přejít na udržovací režim.
U mě to nabíjí jinak.S rostoucím napětím na baterii se začíná omezovat proud.Signalizace Led1,2 neodpovídá,nabíjecí proud je třeba ještě 3A ale led zelená už dávno svítí.Tak nevím...možná mám něco blbě...

Uživatelský avatar
adorter
Příspěvky: 15
Registrován: 01 bře 2010, 01:00

#235 Příspěvek od adorter »

Chová se to dobře. Čím víc je baterka nabitá, tím víc se zvyšuje její vnitřní odpor. Zákonitě klesá proud. Ta regulace proudu nefunguje jako zdroj stálého proudu. Je to pouze omezení, aby jsi do baterky ze začátku nabíjení netlačil moc velký proud. S těma diodama ti neporadim. Zkus měřit, zkoušet...

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#236 Příspěvek od Andrea »

adorter píše:Čím víc je baterka nabitá, tím víc se zvyšuje její vnitřní odpor.
Takovou baterku rovnou vyhoď nebo si ji nech patentovat.

Uživatelský avatar
adorter
Příspěvky: 15
Registrován: 01 bře 2010, 01:00

#237 Příspěvek od adorter »

Dobrá, možná jsem to nenapsal přesně, ale chová se tak. Beru baterku jako zátěž ne jako zdroj proudu. Čím víc se blíží nabitému stavu, tím menší proud odebírá. Bavíme se o nabíječce se stabilizovaným napětím. Napětí nabíječky je stabilní, proud klesá, vnitřní odpor baterky dělá co? Jasně, že je to zjednodušeně vysvětleno, ale chová se tak. Samozřejmě, že nabitá baterka má odpor minimální.

Uživatelský avatar
kozubik88
Příspěvky: 46
Registrován: 07 pro 2009, 01:00

#238 Příspěvek od kozubik88 »

tak dneska jsem připojil baterii bez zapnutí zdroje a roztočil se mi ventilátor a zdroj se normálně zapnul. Myslíte, že je to tím ochranným LM741? zítra jedu do obchodu, tak jeslti mám koupit nový. Jo a pořád svítí jen jedna LED a to malé napětí.

EDIT: Tak je to vyřešené, všiml jsem si že jsem neměl zapájenou 4nohu LMka. Nyní nabíječka funguje jak má
Naposledy upravil(a) kozubik88 dne 09 bře 2010, 19:59, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#239 Příspěvek od breta1 »

Andrea píše:
adorter píše:Čím víc je baterka nabitá, tím víc se zvyšuje její vnitřní odpor.
Takovou baterku rovnou vyhoď nebo si ji nech patentovat.
S tím vyhazováním a patentováním bych počkal, ono to není s tou nabitou baterkou tak jednoduché, to platí pro nabitou baterku, kterou vybíjíme/nabíjíme v režimu mezi cca 10,5V až 12V jejího napětí, pak je Ri u dobré baterky velmi malý. Pokud máme dobrou nabitou baterku a provozujeme ji v režimu mezi cca 13 až 14V, má Ri velmi velký.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#240 Příspěvek od Andrea »

breta1 píše:S tím vyhazováním a patentováním bych počkal, ono to není s tou nabitou baterkou tak jednoduché, to platí pro nabitou baterku, kterou vybíjíme/nabíjíme v režimu mezi cca 10,5V až 12V jejího napětí, pak je Ri u dobré baterky velmi malý. Pokud máme dobrou nabitou baterku a provozujeme ji v režimu mezi cca 13 až 14V, má Ri velmi velký.
A jak ten vnitřní odpor měříš?

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“