Hlídání délku kyvu u kyvadla

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#226 Příspěvek od tomasjedno »

JanikPetr píše:...důvod je,že kyvadlové hodiny je nutno jednou za týden natahovat. V momentu natahování sice kyvadlo bude synchronně kývat,ale jelikož při natahování nepůsobí na krokové kolo popudná síla,nebude se přez převody pohybovat ani minutová ručička a bude ji třeba po několika nátazích postrčit dle časového signálu.Tím se celý efekt týdenního přesného synchronního chodu ztrácí...
Ale kdepak, neztrácí. Hodiny nemají teplotní (natož pak barometrickou) kompenzaci, takže to, že je dnes nastavím na +2s/den neznamená, že tak půjdou i zítra. Mám vypozorováno, že dříve chodily v létě cca o 1 min/týden rychleji než v zimě - to byly umístěny uprostřed panelákového bytu, takže jejich teplota byla celkem v úzkém rozmezí. Nyní jsou na obvodovém plášti budovy (cihlovzduch) a jejich teplota tedy kolísá více - rozdíl zima/léto se zvětšil na cca 2 minuty/týden. Možná v tom určitou roli hrála i zanedbaná údržba.
Nyní jsem hodiny trochu od té zdi odizoloval a údržbu dostaly, takže doufám, že by se ten rozdíl zima/léto mohl vrátit k jedné minutě týdně. Vědět to ale budu až za půl roku.
No a i ta jedna minuta za týden mezi nátahy (natož pak dvě) je pro mne dostatečný důvod k tomu, abych jejich chod zpřesnil, bez nutnosti jejich rychlost průběžně seřizovat.
JanikPetr píše:...V posledním příspěvku uvádíš,že nejlepších výsledku bylo dosaženo s elektromagnetem krokového motorku budíkového strojku.
Ne, to neuvádím. Píšu "s elektromagnetem udělaným z krokového motorku" a to je dost rozdíl. Použil jsem cívku, plechy ostříhl na rovný pásek a zahnul do L, a po poskládání zabrousil pólový nástavec. Foto přikládám.
JanikPetr píše:bude očekávaná šířka pásma synchronizace
3 minuty/týden (z toho cca 3/4 urychlováním hodin a 1/4 jejich zpomalováním).Jak tomu rozumět?
Tak, že očekávám, že synchronizační magnet bude schopen hodiny zachytit a udržet v synchronizaci, i když by bez ní šly o 135 s/týden pomaleji či o 45 s/týden rychleji.
Mimochodem, protože je pásmo synchronizace nesymetrické, budou pro rutinní provoz hodiny nastaveny trochu do pomala - ne jako pro to demonstrační měření.
JanikPetr píše:Při nejčastějším počtu kyvů hodin okolo 80 kyvů za min.to stačí čítat po dobu více jak 20 hod. Zda se krokoměr po naplnění automaticky nuluje a čítá znovu nemám s přesností na jeden puls ověřeno.]
S tímto problém nemám - oba mé osmimístné čítače mi stačí na posčítání kmitů za necelých 5 let :lol:
Přílohy
magnet-small.jpg
(46.16 KiB) Staženo 119 x

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#227 Příspěvek od tomasjedno »

Tak jsem tu s finálními výsledky.
Předpokládané parametry ohledně přesnosti se potvrdily.
Co se nepotvrdilo, je šířka pásma synchronizace. O tom se trochu rozepíšu:
1) optimální polohy magnetu pro urychlování kyvadla a pro zpomalování kyvadla se poněkud liší - šířka pásma synchronizace tedy není součtem max. dosažených hodnot do + a do -
2) s magnetem v předchozím příspěvku je synchronní poloha velmi úzce vymezena. Při dlouhodobém chodu se ukázalo, že tu a tam, zřejmě díky nějakým nepravidelnostem v soukolí, se o milimetr nebo dva zmenší rozkmit kyvadla, což ovšem stačí k tomu, aby v okamžiku mag. pulsu bylo kyvadlo mimo jeho dosah. Pokud tato anomálie trvá déle než jednu periodu pulsů, při rychlosti hodin na "urychlovacím" okraji pásma synchronizace to stačí k tomu, aby se kyvadlo od synchronní polohy utrhlo.
3) synchronní polohy kyvadla při jeho urychlování a při zpomalování jsou u sebe tak blízko, že kyvadlo při pomalejším chodu má sklony synchronní polohu přeskočit. Při najíždění do "urychlovací" synchronní polohy totiž projíždí "zpomalovací" polohou, v níž se mu zmenší rozkmit, a do okamžiku, kdy se zpozdí tak, aby již bylo v "urychlovací" poloze, mu někdy nestihne narůst rozkmit zpátky na nominální hodnotu, takže na ně magnet nedosáhne. Někdy to tedy trvá dlouho, než se to zasynchronizuje, a hodiny se za tu dobu zpozdí o několik kmitů.

Problémy 2) a 3) jsem tedy vyřešil návratem k elektromagnetu podobnému tomu z počátků tohoto vlákna (1.10.2012), se širším pólovým nástavcem. Synchronní poloha není tak ostře vymezena a urychlovací/zpomalovací polohy jsou od sebe dostatečně daleko.
S tímto magnetem jsem se tedy dostal na šířku pásma, ve kterém je kyvadlo zachyceno a pak se v něm dlouhodobě udrží, 15 s/den. To již považuji za dostačující a tím končím s experimenty. Teď už tomu jen dám finální, co nejméně rušivou podobu.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#228 Příspěvek od Cust »

A pak už jen za pár stovek prodávat. 8-)

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#229 Příspěvek od tomasjedno »

Chraň pánbu - dělat něco opakovaně mě nikdy nebavilo :lol:

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#230 Příspěvek od tomasjedno »

Je to úžasně uklidňující pocit, že některé věci fungují, jak mají.
Kyvadlo se stále bimbá, LEDka stále bliká akorát pod ním a všechny veletoče našich volených zástupců jsou jim šumafuk :whistling:

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#231 Příspěvek od tomasjedno »

Pokud to někoho ještě zajímá - kyvadlo je stále ještě zasynchronizované, ani jednou se neutrhlo. Ani během týdenní nepřítomnosti, kdy se v bytě netopilo.
Pochruchňávám samou radostí :lol:

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#232 Příspěvek od Cust »

gratuluji k dobré práci...

PS: stav se někdy na to pivko v Karlíně ;-)

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#233 Příspěvek od tomasjedno »

Jj, mám to v plánu :lol:

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#234 Příspěvek od tomasjedno »

Při instalaci už čtvrté baterky jsem si uvědomil, že bych mohl podat hlásání o dlouhodobých zkušenostech. Tak tedy, po celých 6 let žádná anomálie, systém se chová stejně vzorně jako na začátku, spotřeba baterek 1ks/2 roky.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#235 Příspěvek od Cust »

:-) zapomněl jsi na to pivo

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#236 Příspěvek od tomasjedno »

No vidíš, to se musí napravit :D

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#237 Příspěvek od Cust »

už se těším :drink:

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“