Bedne pre repro ARO689 + úprava RK09

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#226 Příspěvek od Thales »

Sub se dá na rozdíl od reproduktorových soustav realizovat v domácích podmínkách celkem snadno, proto je vděčným objektem zájmu. Tím spíše že subwoofery prodávané třebna i za 10 litrů jsou prostě výsměch. Důvodem domáciírealizace je i to, že jak se to chová lze odsimulovat na dálku známe-li parametry použitých reproduktorů. Slušní současní výrobci mají tolerance parametrů celkem malé a není třeba se bát. V podstatě jediné co je pak třeba doma změřit je naladění bassreflexu je-li ozvučnice bassreflexová (nebo bandpass) a na to stačí zvukovka a jeden odpor. Pokud není člověk levej tak ozvučnici si spáchá sám. Není nutné nic frézovat, pokud ano tak pouze z estetických důvodů.

Trochu složitější je situace, kdy má člověk k dispozici reproduktory bez známých TS parametrů nebo ty parametry nejsou důvěryhodné, nebo víme že má výrobce velké tolerance, ale i tak poučeným laikem snadno zvládnutelné.

Co se elektroniky týče dají se koupit i velmi kvalitní hotové moduly pro subwoofer, takže pokud člověk nemá obě ruce olšové tak sestavení zvládne. Lepšín kousky elektroniky zvládají i plynulé nafázování, takže fázi lze doladit přesně. Ty slabší kousky mají jen přepínaání 0-180°, což je ekvivalentní prohození kabelu reproduktoru ve svorkách.

Jestli si ale představuješ subwoofer za 2 litry tak to nemohu sloužit, to si kup raději nějakou maketu v bazaru.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#227 Příspěvek od Duvsan »

Uvažujem kúpiť reprák, bedňu urobiť. Možno radšej uzavretú. Výhybku som uvažoval pomocou prísl. IO zahliadnutého v starom Amáre (musím hľadať), čo plní funkciu výhybky tuším 5-teho rádu a tak dosiahnuť kvalitné oddelenie pásiem. Konce integrované. Ak nie je problém kúpiť hotovú elektroniku, čo vie nafázovať, tým lepšie.
Pozerám, že som načal tému, ktorá do tohto vlákna nepatrí. Už prdieť na to.

O tie ARO 835 nemáš záujem?

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#228 Příspěvek od Thales »

Nevím co si viděl v AR a tak nemohu soudit.

Mám podezření že zase bez rozmyslu něco koupíš a pak tu budeme řešit na x stránkách co s tím. Nejprve přemýšlet a pak kupovat!

Proč nutně uzavřenku? Repráků co jedou v uzavřence bez ekvalizace rovně a dostatečně hluboko zas tak moc není.

Na ARO835 si nějak nepamatuju. O co jde?

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#229 Příspěvek od Duvsan »

Jenom o to, že je v nabídce, kdybys chtěl.
Rozmyslet, pak koupit. Jasně.
Já myslel, že uzavřenka, třeba s podporou ekvalizace, zahraje líp a bude menší. Dobrá, tak bassreflex.

Uživatelský avatar
Pikofarad
Příspěvky: 1218
Registrován: 02 pro 2007, 01:00
Bydliště: 742 58

#230 Příspěvek od Pikofarad »

:o :o Duško změnil názor?Před časem jsi zatracoval subwoofer nebo si to s někým pletu :lol:

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#231 Příspěvek od Duvsan »

Nepleteš. Jenom nebydlím v paláci a nemusím mít to nej. Kousek jsem to posunul od ideálu k reálu pragmatickýmu. Není to nejlepší, ale předělávat místnost nehodám.

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#232 Příspěvek od Thales »

Duvsan píše:Jenom o to, že je v nabídce, kdybys chtěl.
Kde, jaké, stav, cena?

Duvsan píše:Já myslel, že uzavřenka, třeba s podporou ekvalizace, zahraje líp a bude menší. Dobrá, tak bassreflex.
Může to vyjít všelijak - záleží jen na parametrech reproduktoru. Obecně se to konstatovat nedá. Počítej ale s tím že ekvalizace směrem nahoru je velmi hladová na výkon zesilovače a to pak lítají stovky wattů že se nestačíš divit. Takže pozor na to.
Totéž se týká objemu. Fyzika je neúprosná a citlivoast na nízkých frekvencích chce prostě objem. Když nemáš objem tak musíš dohánět opět výkonem jelikož akustický tlak je citlivost x výkon.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#233 Příspěvek od Duvsan »

Duvsan píše:Nemáš záujem?
Ja viem. Basy = motnosť membrány (a presná kontrola zosilňovačom) x poddajnosť závesov a citlivosť = sila magnetu x plocha membrány / štrbina. Samozrejme toto nie je vzorec, len pomery. Potrebujem to len na podopretie KEF IQ10 do miestnosti, takže bežný 300W reprák tlačený 50W keď vyžiari 10W, stačí asi s rezervou, ktorú hádam ani nevyužijem. Samozrejme keď sa dá inak, tak jasneže nie takto. Ale keby to malo byť cítiť, tak nech. Síce v úrovniach pod 50Hz už v tom asi ani rozdiel nebude.

Je fakt, že odrazných plôch tu mám dosť. Ale nemôžem predsa otapetovať steny molitanom. Som v pracovni, nie v štúdiu. Hifi hold príde skrátka. Nech len bedne vedia a miestnosť jakš-takš dotiahne EQ. A časom bude i tak inak.

Uživatelský avatar
Pikofarad
Příspěvky: 1218
Registrován: 02 pro 2007, 01:00
Bydliště: 742 58

#234 Příspěvek od Pikofarad »

Na úpravu poslechové místnosti nemusíš vydat desetitisíce,stačí vhodně umístit repro a podle toho nábytek,koberce....Obyč závěs,záclony,něco do rohů cimry.Zabiják zvuku je plovoučka,holé stěny ,dlažba :cry:

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#235 Příspěvek od Thales »

Takn vylepit celou místnost molitanem by asi nebylo úplně optimální, ale můžeš mít na podlaze třeba silný koberec, případně s nějakým podkladem pod ním (třeba guma nebo korek - korek může být pěkný i na stěně), můžeš mít kolem stěn sem tam nějakou tu kniohovnu nebo ještě lépe jen poličky s knihami, nějaké ty závěsy, po místnosti nějaký ten akusticky pohltivý nábytek (třeba gauč). V případě problémů můžeš použít i tzv. basové pasti.
Co bys ale mohl určitě a co tě nebude stát nic je laborovat s umístěním subwooferu v místnosti. Existuje program, který na základě rozměrů v místnosti a charakteristik subwooferu dokáže odsimulovat, co se v té místnosti bude na basech dít. Přeci jen na umístění subwooferu v místnosti záleží - není jedno kam ho dáš.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#236 Příspěvek od Duvsan »

Kúpil som cez inzerát vintage reprobedne Tesla 1PF06762. Jednu som skúsil. Moje dojmy sú asi také, že ARV161 spokojnosť, hlavne ženské sóla hrá brilantne, ale len v osi. ARN5604 sa snaží o nejaké basy, nie je to hrôza ako jeden ARN567, čo mi dal kamarát, ale rozhodne neoslnil. Buď hold nutne potrebujú kozmetiku, alebo mi niečo uniklo. Rokovejšie pasáže sú zliate, zahuhlané, proste "namydlené". Áno, viem, vystužiť, vypchať, tá kozmetika. V priebehu leta - jesene. Alebo ARN-ká vymontujem a niekomu zverím na renováciu. Tak zatiaľ.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#237 Příspěvek od ok1hga »

Duvsan píše:že ARV161 spokojnosť, hlavne ženské sóla hrá brilantne, ale len v osi
díval jsi se, jakou má ARV161 směrovou charakteristiku ?
Duvsan píše:ARN5604 sa snaží o nejaké basy, nie je to hrôza ako jeden ARN567, čo mi dal kamarát, ale rozhodne neoslnil.
a co jsi čekal od starých bedýnek ?
Duvsan píše:Buď hold nutne potrebujú kozmetiku, alebo mi niečo uniklo. Rokovejšie pasáže sú zliate, zahuhlané, proste "namydlené".
. . . uniká ti toho hodně . . .
Duvsan píše:Áno, viem, vystužiť, vypchať, tá kozmetika. V priebehu leta - jesene. Alebo ARN-ká vymontujem a niekomu zverím na renováciu
tvoje názory jsou velmi zvláštní,
pořídíš si něco za lacino a doufáš , že to bude hrát super hifi, srovnatelné se soustavami za 50000,- ???

mám něco podobného (RK09), do původních skeletů jsem dal jiný výškáč, přetěsnil basáky(ARN567) a používám to na hraní v pracovně,
se zesilovačem 2x2 A2030 do můstku . . .
Ti, co to slyšeli, mi je závidějí jak to hraje,
ale srovnávat je se soustavami v jiných cenových kategoriích nebudu . . .
na takové to "domácí žvýkání" to prostě stačí a zvukem ani fajnšmekra neurazí . . .

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#238 Příspěvek od Duvsan »

Namotal som sa na ARN5604. Môžem skúsiť takmer všetko okrem renovácie predných závesov. Koľko % by si dal na ne ohľadne charakteru zvuku?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#239 Příspěvek od ok1hga »

Duvsan píše:Koľko % by si dal na ne ohľadne charakteru zvuku?
kolik % ? kolik % z čeho ?

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#240 Příspěvek od Duvsan »

Podiel prejavu staroby predných závesov na výslednom zvuku. Tedy z toho všetkého, čo u týchto bedničiek zvykne zvukový prejav degradovať, aký podiel odhadom pripadá tým závesom.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“