Krystalka pro chlapecka

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

#226 Příspěvek od dvorak »

Na ebay mají zajímavou věcičku - ladicí kondenzátor s integrovaným FM/AM přijímačem a zesilovačem. Za těch pár dolarů mám chuť si to objednat .

DSP-Full-Band-Radio-Module-FM-Stereo-TV-Sound-MW-SW-Reception-Module-AM

Uživatelský avatar
Mek7
Příspěvky: 235
Registrován: 31 led 2020, 01:00
Bydliště: Zilina, SR
Kontaktovat uživatele:

#227 Příspěvek od Mek7 »

Tiez som na tu vec narazil, nechal som si poslat detailnejsiu dokumentaciu na mail. Je to sice lamanou anglictinou a polovica je cinsky rozsypany caj... ak by to niekomu pomohlo, stiahne to tu.
Nakoniec som to nekupil.
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat :)
Hras Scrabble? Skus SKREBL.EU - moj novy projekt.
Disclaimer: Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby.
"Failing to plan is planning to fail" (Alan Lakein)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#228 Příspěvek od Crifodo »

Provedl jsem nějaká měření abych se ujistil, jak je to s těmi slábnoucími vysílači.
Anténa je základ, tedy natáhl jsem asi 50 m dlouhý drát v asi 18- 20 m výšce. Příjem ČRo2 asi 50 km vzdálené Liblice.
Cívka 95 závitů, první odbočka pro anténu na 20. závitu, odbočka pro detektor (GA203) na 50. závitu.
Výsledky viz foto.
Kanál 1 výstup na sluchátka, kanál 2 napětí na rezonančním obvodu. Doladěno po připojení sondy opět na maximum.
Energie z antény stačí bohatě na živení modré LED. Sluchátka stačí ozvučit tichou místnost. Přizpůsobení z hlediska selektivity není optimální, silná místní stanice znemožňuje hledání ostatních stanic. V noci po vypnutí Liblic nějaké evropské stanice, Radio Romania atd.
Přílohy
crystal 007.jpg
crystal 004.jpg
crystal 008.jpg
PRINT_00.png

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#229 Příspěvek od ok1hga »

Crifodo píše:Provedl jsem nějaká měření abych se ujistil, jak je to s těmi slábnoucími vysílači. Anténa je základ, tedy natáhl jsem asi 50 m dlouhý drát v asi 18- 20 m výšce. Příjem ČRo2 asi 50 km vzdálené Liblice.
a co bys poradil majitelům tranzistoráků jen feritkou a bydlících 100 a více kilometrů daleko ?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#230 Příspěvek od Crifodo »

Nevím jaký kontext máš na mysli. Tohle je vlákno o krystalce pro (před)školáka? aby věděl co to je (byla) krystalka. Venkovní pořádná anténa je těžko nahraditelná podmínka.
Stávající AM vysílače do stovek km by se měly zachytit vždycky, teda pokud experimentátor nebydlí i s anténou v Macoše nebo plechový hale.
Ještě možná zkusím domotat dlouhovlnnou cívku na Topolnou.

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#231 Příspěvek od microlan »

To je šasí z Pacáka, to jsi měl z dřívějška, nebo je to nově zkonstruovaný?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#232 Příspěvek od Crifodo »

Ano, z Pacáka, to je správný postřeh. Nově vyrobeno, už druhé nebo třetí, kvůli různým bezpředmětným událostem se pokaždý nedochová. Bohužel už nemám žádný dobový ladičák, dokonce už ani kdysi standardní duál 500 pF. Když jsem Pacáka kdysi jako školák dostal od dědy, sehnal jsem i původní jednoduchý kond 500 pF, bůhví kde skončil. Pokud bych experimentoval dál s jednolampovkou, tak původní DF22 taky už nemám ani náhodou, nanejvýš bych asi vyhrabal nějaký 1F33, DL92 a tak.

Topolnou na 270 kHz nechytám, ještě by se asi dalo zkusit předpětí na diodu.

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#233 Příspěvek od microlan »

Pěkná práce, panel je texgumoid nebo jen překližka?

//No jo, to bude pertinx...

Já jsem nechal šasí podle druhého vydání vypálit z plechu a dám to na žlutý chromát, čímž to posunu alespoň do 70. let. :D

Kondenzátor jsem koupil na ebay, izolovaný duál. Ale potom jsem sehnal duál s keramickou osou, tak jsem z tohoto udělal 2 kusy po 270 pF
Přílohy
ladici.jpg

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#234 Příspěvek od Crifodo »

Panel a zadní svorkovnice je 3mm pertinax, objevil se náhodou při demontáži psí boudy sekerou.
Ten ladičák má počáteční kapacitu kolik?
Nevzpomínám si, že by Pacák někde měl plechová šasí, psal svoje "Školy" přece tak aby to mohli vyrábět začínající nadšenci u maminky v kuchyni.
Experimetnální kostra by byla vhodná větší a aspoň s 3 laděním vedle sebe, dle fanatiků co staví pásmové propusti a pro optimalizaci ještě přepínání "matchnig transformeru" od 100k impedance níž.

Měřil jsem co dává ten detektor z Liblic, je to asi 5 V naprázdno a asi 550 uA nakrátko.

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#235 Příspěvek od microlan »

Já vím, že to z plechu nikdo nedělal, strýc měl celo-pertinax, s kladívkovou šedomodrou rozvaděčovou barvou na tom.

Kondenzátor má na pravým dorazu 12 pF, plechy těsně před zajetím 14 pF.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#236 Příspěvek od Crifodo »

Jakmile je tam elektronka, je plechová kostra výhodou, na krystalku to není potřeba.
Styl sedmdesátek, to by tam spíš pasoval tak MAA661, ne?

Uživatelský avatar
ignaciusjreilly
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 146
Registrován: 30 čer 2020, 02:00

#237 Příspěvek od ignaciusjreilly »

dvorak píše:Na ebay mají zajímavou věcičku - ladicí kondenzátor s integrovaným FM/AM přijímačem a zesilovačem. Za těch pár dolarů mám chuť si to objednat .

DSP-Full-Band-Radio-Module-FM-Stereo-TV-Sound-MW-SW-Reception-Module-AM

Tak nejak s tim tady neumim:))

Uz mam objednano a uvidim co to dokaze.

Jen s tou edukativni slozkou to bude asi tezke - (tady do ty krabicky to leze a tudy ven, nejni to prave)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#238 Příspěvek od Hill »

Asi se ta informace bude hodit tady: vysílač Nitra na 1098 kHz po renovaci.
Takže AM na Slovensku žije dál!

Uživatelský avatar
ignaciusjreilly
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 146
Registrován: 30 čer 2020, 02:00

#239 Příspěvek od ignaciusjreilly »

Zdravim pana s ID Crifodo - to je ten co mu sviti modra LEDka na antene.

Po pripojeni antena na uzemneni, prez merak, zmereno 45milivolt v prumeru.

A to prosim dnes nefouka a je mlhovno, takze tedy ani skoro zadna ta statika.

Tak to prosim vypada, kdyz bydlite v prdeli.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#240 Příspěvek od Crifodo »

Změřeno čím? multimetrem s rozsahem do nějakých 20-50 kHz RMS?
To asi nebude moc průkazné.

nesvítil jsem na anténě, to by taky nebyla žádná sláva, ale na odbočce cívky paralelního laděného obvodu v rezonanci, to je "trochu" rozdíl.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“