Schéma, návod na slušný NF generátor pulzů. Nemáte někdo?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#241 Příspěvek od Jenys »

masar píše:Zkus na zvláštní destičce zbastlit datasheetové schéma s tímto obvodem při dodržení všech zjištěných zásad (krátké přívody, minimální kapacity spojů), stačí bez potenciometru, jen s pevnými hodnotami pro kmitočet kolem 100kHz a bez připojení vývodu 11 a bez spínače S1. Pak se osciloskopem podívej na výstup. Když tam ty zákmity budou, pak se s tím asi nebude dát nic dělat.
Symetrické napájení obvodu je pouze relativní a pokud je dobře provedeno (z hlediska tvrdosti a filtrace), nemělo by mít na funkci vliv. :wink:

A k tomu nepájivému poli: V tomhle případě bych ho příliš nedoporučoval právě pro relativně vysoké kapacity spojů. Raději nějakého malého pavouka. :wink:
Ale jo, mohl bych něco spáchat, na tom univerzálu, s těmi kolečky. To by šlo :wink: Měl jsem dojem, že to někdo tady také dělal, honili jste se za pěkným obdélníkem a pokud si to pamatuji dobře, někdo tu chtěl mít 1MHz. Copak se tu řešili jen teorie, nebo konkrétní funkce tohoto generátoru :?:

Ale jedna věc mi není jasná... co tedy používáte vy tady za generátor :?: :?: Přeci nejsem jedinej, kdo tuhle stavebnici, nebo podobný s tím XR... dělal :?: Mě by právě zajímalo jak tato stavebnice chodí jiným :wink:

Ale napadá mě, jestli bych nemohl zkusit zjednodušit to zapojení generátoru přímo na tomhle DPS. Při troše bastlení, by se asi něco dalo vyzkoušet, zauvažuji nad tím, jestli je to reálné. Je otázka je jestli neztrácím jen čas nad tímhle krámem. Jestli bych ten čas neměl věnovat jiným potřebným věcem. :)

Jinak moc děkuji za snahu mi pomoci. Prostě něco zkusím a budeme vědět co a jak. :wink: :lol: :?:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#242 Příspěvek od masar »

Koukal jsem na to základní zapojení co je tady : http://bp2.blogger.com/_BQac7gcHPK0/Rjy ... ator-1.jpg

Je to sice neasymetrické a celkem jednoduché, ani bych na zkoušení nemusel dělat ten konec, no uvidím, nějaké součástky mám a uviděl bych co a jak. Jen to, že, "a to dobré hodíš na plošňák", hihi, to se nejdřív musím naučit v Eaglu, ještě jsem to nikdy nedělal
To není systémový postup. Jest-li se máš od něčeho odrazit, pak je to právě datasheetové zapojení. A jest-li k tomu použiješ PCB, na které máš hotové původní zapojení, je to tvoje věc, ale nesmíš využívat jiné součástky, než jsou použity v datasheetu, ani jiný způsob napájení. To by ses pak pochybností nikdy nezbavil. Chápu, že jsi na...ný, ale bohužel já s touto stavebnicí ani s tímto obvodem osobní zkušenost nemám, snad se mezi osazenstvem tohoto fóra někdo najde. Zkus dát veřejnou zprávu všem (červený nápis nahoře), třeba se někdo "chytí". :wink:

Uživatelský avatar
Masob
Příspěvky: 194
Registrován: 27 čer 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#243 Příspěvek od Masob »

Pane jo, tady se to rozjelo. Neboj se, nějak to dáme dohromady, mě to už jede do 1MHz.

1. určitě nepřipojuj 11 na GND, protože je tam otevřený kolektor a tím pracuje do zkratu, takže jen na -10V
2. možná by bylo vhodné při oživování vypájet T1 a spojit to propojkou (ta pila na jeho vstupu se mi nějak nezdá, ale možná je to dobře, já tam neměřil)
3. pokud se chceš zabývat zákmity na sinu, tak si natvrdo připoj právě tu 11 k -10V, pokud jak píšeš se zákmity zvětší, klidně může být IO již nějaký pokažený (díky připojení ke GND)
K obrázkům:
IO 1 NE5532 pin 7: tam musí být rovná čára, jinak nemá cenu řešit dál
XR2206 pin 7: to samé, tyhle zákmity tam nesmí být
T1 G 200mV: jak jsem psal dříve, tranzistor nahraď propojkou a teď neřeš
Pin 1+2: tenhle obrázek nějak nevím k čemu má být, každopádně na pinu 1 XR musí být také rovná čára (+5V), jinak nemá smysl jít dál
Pin 3: no tady nevím, co by tam mělo být
Pin 8: no tohle je řádný bordel, to musí pryč, bohužel nepíšeš rozlišení, takže nevím jak moc velké to je, musí tady být zase rovná čára

Takže za prvé musíš mít vstup 9FSK připojen k zemi a vstup u R4 připojen k zemi, nesmí být ve vzduchu. Potom změř napětí na výstupu 1 IO1A, musí tam být rovná čára, pokud ne, zkus připojit k odporům 1M kondenzátor několik pikofaradů, mě pomohl 1pF, ale už nevím ke kterému, myslím, že to byl zrovna R4. To samé u IO1B, potencimetr P2 si dej do poloviny dráhy a měř napětí na všech bodech a zkus zase vhodnou kapacitou odstranit zákmity, je třeba určit jejich původce: z napájení, z výstupu XR, samovolné kmitání OZ - poznáš podle frekvence.
Může pomoci třeba i přidat k C2 keramiku 100nF.

No myslím, že máš co dělat, tak zase něco vyfoť a pochlub se s výsledky.

PavelFF*

#244 Příspěvek od PavelFF* »

Ale jedna vìc mi není jasná... co tedy používáte vy tady za generátor Pøeci nejsem jedinej, kdo tuhle stavebnici, nebo podobný s tím XR... dìlal Mì by právì zajímalo jak tato stavebnice chodí jiným
Já se taky pøipojím. Myslím si, že parazitní pulzy a vnitøní rušení jsou vlastnost samotného IO a že zapojení okolo je mùže jen víc a nebo míò zhoršit, ale ne potlaèit.
Podobné problémy jsem mìl pøi oživování generátoru s MAX038, který je založen na stejném principu.
Je to citlivé na všechno možné, vedení spojù, zemnìní,... . Jakmile využívám výstup SYNC (což potøebuji pro mìøení kmitoètu), potíže se násobí a výrobce o nich ví taky, protože na nì upozoròuje v datašítu. Pøidání èíslicové stupnice tomu všemu ještì dodalo. Výstup SYNC je zpotvoøený, nemá hrany strmé jako TTL,... Na netu se dají najít stejné problémy i u jiných lidí. Ani slovutná firma MAXIM se svým na mùj vkus velmi drahým výrobkem to podle mì nezvládla.

Jsou tam tak velké skokové odbìry, že není možné napájecí vstupy nijak zablokovat ani RC a ani LC èlenem. Napájecí napìtí je zvlnìné v rytmu výstupního kmitoètu. Mùžu lepit všemožné SMD kondenzátory na nožièky IO, stejnì tam jsou zuby. Uvnitø na èipu to mezi sebou vazbí a s tím zvenku moc neudìláš. Já nemám ve vrcholu sinusovky zákmity, ale je tam zøetelný zlom - pozùstatek trojúhelníku.

Na druhou stranu u tohoto typu generátoru (tvarovaè z trojúhelníku) nemùžeš poèítat s extra èistým tvarem signálu.
Na mìøení zkreslení se to z principu nehodí a na jednoduché testování zesilovaèù to myslím staèí.
Dokonce toho mùžeš s výhodou využít - pokud zesilovaè pøenáší dobøe i ty vlnky na vrcholech sinusovky, je super kvalitní. A pokud vlnky zaèínají mizet, máš superpøesnou indikaci limitace (to byl vtip).

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#245 Příspěvek od Jenys »

Chlapi, díky moc za rady, odpovím na to až večer, teď to nestíhám vše popsat a dát na pravou míru. Ale s něčím souhlasím a s něčím ne. Zatím ahoj :wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#246 Příspěvek od Jenys »

masar píše:
Koukal jsem na to základní zapojení co je tady : http://bp2.blogger.com/_BQac7gcHPK0/Rjy ... ator-1.jpg

Je to sice neasymetrické a celkem jednoduché, ani bych na zkoušení nemusel dělat ten konec, no uvidím, nějaké součástky mám a uviděl bych co a jak. Jen to, že, "a to dobré hodíš na plošňák", hihi, to se nejdřív musím naučit v Eaglu, ještě jsem to nikdy nedělal
To není systémový postup. Jest-li se máš od něčeho odrazit, pak je to právě datasheetové zapojení. A jest-li k tomu použiješ PCB, na které máš hotové původní zapojení, je to tvoje věc, ale nesmíš využívat jiné součástky, než jsou použity v datasheetu, ani jiný způsob napájení. To by ses pak pochybností nikdy nezbavil. Chápu, že jsi na...ný, ale bohužel já s touto stavebnicí ani s tímto obvodem osobní zkušenost nemám, snad se mezi osazenstvem tohoto fóra někdo najde. Zkus dát veřejnou zprávu všem (červený nápis nahoře), třeba se někdo "chytí". :wink:
Jo, máš pravdu, já jsem to nazval špatně, jen jsem chtěl říct, že bych zkusil jiný zapojení a měl jsem dojem, že je to to základní,hm...není, už to vidím :oops: Zkusím udělat to datasheetový zapojení a uvidím a pak dám vědět :wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#247 Příspěvek od Jenys »

Masob píše:Pane jo, tady se to rozjelo. Neboj se, nějak to dáme dohromady, mě to už jede do 1MHz.

1. určitě nepřipojuj 11 na GND, protože je tam otevřený kolektor a tím pracuje do zkratu, takže jen na -10V
2. možná by bylo vhodné při oživování vypájet T1 a spojit to propojkou (ta pila na jeho vstupu se mi nějak nezdá, ale možná je to dobře, já tam neměřil)
3. pokud se chceš zabývat zákmity na sinu, tak si natvrdo připoj právě tu 11 k -10V, pokud jak píšeš se zákmity zvětší, klidně může být IO již nějaký pokažený (díky připojení ke GND)
K obrázkům:
IO 1 NE5532 pin 7: tam musí být rovná čára, jinak nemá cenu řešit dál
XR2206 pin 7: to samé, tyhle zákmity tam nesmí být
T1 G 200mV: jak jsem psal dříve, tranzistor nahraď propojkou a teď neřeš
Pin 1+2: tenhle obrázek nějak nevím k čemu má být, každopádně na pinu 1 XR musí být také rovná čára (+5V), jinak nemá smysl jít dál
Pin 3: no tady nevím, co by tam mělo být
Pin 8: no tohle je řádný bordel, to musí pryč, bohužel nepíšeš rozlišení, takže nevím jak moc velké to je, musí tady být zase rovná čára

Takže za prvé musíš mít vstup 9FSK připojen k zemi a vstup u R4 připojen k zemi, nesmí být ve vzduchu. Potom změř napětí na výstupu 1 IO1A, musí tam být rovná čára, pokud ne, zkus připojit k odporům 1M kondenzátor několik pikofaradů, mě pomohl 1pF, ale už nevím ke kterému, myslím, že to byl zrovna R4. To samé u IO1B, potencimetr P2 si dej do poloviny dráhy a měř napětí na všech bodech a zkus zase vhodnou kapacitou odstranit zákmity, je třeba určit jejich původce: z napájení, z výstupu XR, samovolné kmitání OZ - poznáš podle frekvence.
Může pomoci třeba i přidat k C2 keramiku 100nF.

No myslím, že máš co dělat, tak zase něco vyfoť a pochlub se s výsledky.
Tak já to jen na chvíli připojoval na GND, ale jinak jsem jako první zkoušel na -10V a to právě nepomáhá.
No s tím vypájením T1 není špatný nápad, to bych mohl zkusit bez něj, jak se to bude chovat s propojkou. Mě se ta pila také nezdála, proto jsem to sem poslal.
Zkusím natvrdo připojit na 11 těch -10V, já to jen připojil dotykem. Ten obvod není špatný, to by musely být oba, mám je dvakrát a oba se chovají stejně.
Na NE5532 pin 7, ano tam jsou zákmity, ale na XR... 7 tam je to čisté. Ty zákmity jsou jen na horní straně poťáku P 2, jinde už ne. Zkoušel jsem dát na pin 7 NE5532 asi 5uF a už pak kmity zmizely, ale jen z IO 1, zákmity na sinu byly stále. Pin 8 i 10 na XR ... odpojené, zákmity na sinu stále.
Pin 1+2 se vztahuje k IO 1 NE5532, ne k XR2206, tam je pin 1 čistý.
Pin 3 je také IO 1.

Co se týká pin 8 XR.... tak je to měřeno při 500mV a 1us.

IO 1A jsou obrázky 1+2, jsou spojené a tam je ten bordel, žádná rovná čára. S tím kondíkem pár pikofaradů zkusím.

FSK je na GND i odpor R4.
Keramiku 100nF jsem zkoušel na tu si to nehraje.

Něco ještě zkusím a uvidím a dám sem vědět.
:wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#248 Příspěvek od Jenys »

PavelFF* píše:
Ale jedna věc mi není jasná... co tedy používáte vy tady za generátor Přeci nejsem jedinej, kdo tuhle stavebnici, nebo podobný s tím XR... dělal Mě by právě zajímalo jak tato stavebnice chodí jiným
Já se taky připojím. Myslím si, že parazitní pulzy a vnitřní rušení jsou vlastnost samotného IO a že zapojení okolo je může jen víc a nebo míň zhoršit, ale ne potlačit.
Podobné problémy jsem měl při oživování generátoru s MAX038, který je založen na stejném principu.
Je to citlivé na všechno možné, vedení spojů, zemnění,... . Jakmile využívám výstup SYNC (což potřebuji pro měření kmitočtu), potíže se násobí a výrobce o nich ví taky, protože na ně upozorňuje v datašítu. Přidání číslicové stupnice tomu všemu ještě dodalo. Výstup SYNC je zpotvořený, nemá hrany strmé jako TTL,... Na netu se dají najít stejné problémy i u jiných lidí. Ani slovutná firma MAXIM se svým na můj vkus velmi drahým výrobkem to podle mě nezvládla.

Jsou tam tak velké skokové odběry, že není možné napájecí vstupy nijak zablokovat ani RC a ani LC členem. Napájecí napětí je zvlněné v rytmu výstupního kmitočtu. Můžu lepit všemožné SMD kondenzátory na nožičky IO, stejně tam jsou zuby. Uvnitř na čipu to mezi sebou vazbí a s tím zvenku moc neuděláš. Já nemám ve vrcholu sinusovky zákmity, ale je tam zřetelný zlom - pozůstatek trojúhelníku.

Na druhou stranu u tohoto typu generátoru (tvarovač z trojúhelníku) nemůžeš počítat s extra čistým tvarem signálu.
Na měření zkreslení se to z principu nehodí a na jednoduché testování zesilovačů to myslím stačí.
Dokonce toho můžeš s výhodou využít - pokud zesilovač přenáší dobře i ty vlnky na vrcholech sinusovky, je super kvalitní. A pokud vlnky začínají mizet, máš superpřesnou indikaci limitace (to byl vtip).
Jen bych ještě upřesnil, že ty samé zákmity jsou i u trojúhelníku. :wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Masob
Příspěvky: 194
Registrován: 27 čer 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#249 Příspěvek od Masob »

Jenys píše: Pin 8 i 10 na XR ... odpojené, zákmity na sinu stále.
No počkej, 10 nemůžeš mít odpojeno, vždyť z něj se bere referenční napětí na nastavení frekvence, opravdu to tak máš? A 8 by bylo také vhodné připojit, jinak to může chytat nějaké rušení.
Jenys píše:
Pin 1+2 se vztahuje k IO 1 NE5532, ne k XR2206, tam je pin 1 čistý.
Pin 3 je také IO 1.
Tak tady musí být také čistá čára, prvně zkus připojit třeba 50pF k odporům 1M, případně snížit (mě stačil 1pF), hlavně musí být R4 na vstupu uzemněn.
Jenys píše:
Co se týká pin 8 XR.... tak je to měřeno při 500mV a 1us.
No jestli ho máš odpojené, tak je to klidně možné, připoj jak má být.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#250 Příspěvek od Jenys »

Masob píše:
Jenys píše: Pin 8 i 10 na XR ... odpojené, zákmity na sinu stále.
No počkej, 10 nemůžeš mít odpojeno, vždyť z něj se bere referenční napětí na nastavení frekvence, opravdu to tak máš? A 8 by bylo také vhodné připojit, jinak to může chytat nějaké rušení.
Jenys píše:
Pin 1+2 se vztahuje k IO 1 NE5532, ne k XR2206, tam je pin 1 čistý.
Pin 3 je také IO 1.
Tak tady musí být také čistá čára, prvně zkus připojit třeba 50pF k odporům 1M, případně snížit (mě stačil 1pF), hlavně musí být R4 na vstupu uzemněn.
Jenys píše:
Co se týká pin 8 XR.... tak je to měřeno při 500mV a 1us.
No jestli ho máš odpojené, tak je to klidně možné, připoj jak má být.
Já jsem ty piny 8, postupně odpojoval, tedy i pak 10 a stále to tam má zákmity a frekvence funguje.

Zkoušel jsem dát místo T1 propojku, stále to mělo zákmit, zkusil jsem připojit na pin 11 -10V, odpravil jsem stabilizátor +10V, doufám, že to nevzalo nic jiného ?
Jak jsi myslel to připojit na -10V, přímo, nebo přes nějaký odpor a když tak jaký? Takhle to asi proudově nevydržel stabilizátor, tam je ten 78L10. Co jsem tedy udělal špatně. Docela pěkně smrdí ten stabil.. :(
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#251 Příspěvek od Jenys »

Teď nemám jiný stabil, musel bych to napájet z laboratorního zdroje, abych mohl něco zkoušet odpálit dál :lol: :wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#252 Příspěvek od Jenys »

Napájel jsem to z jiného zdroje, ale stejně tam jsou nežádoucí zákmity. Naštěstí to ostatní součástky přežily. Zkoušel jsem dát na pin 3 IO 1A 2,2pF, menší nemám, proti GND, normálně tam je teď sinus a přidáním kapacity se zvětší amplituda. Už jsem z toho jelen a začínám, ač mám dost velikou trpělivost, být nervózní. Nějak je to celé mé snažení marné :cry:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#253 Příspěvek od Sendyx »

S tímhle XR si kámoš hrál před dávnými lety, trochu jsem mu s tím pomáhal. Výsledek bylo zklamání. Co si pamatuju, tak se dalo vymazlit zapojení tak, že to chodilo do 50kHz s minimálními zákmity, nebo to chodilo na daném plošáku hodně vysoko, ale zákmitÿ byly velké. Nakonec jsme se na to vykvákli a postavil se obyčejný RC s wienovým mostem a stabilizací žárovkou.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#254 Příspěvek od Jenys »

Sendyx píše:S tímhle XR si kámoš hrál před dávnými lety, trochu jsem mu s tím pomáhal. Výsledek bylo zklamání. Co si pamatuju, tak se dalo vymazlit zapojení tak, že to chodilo do 50kHz s minimálními zákmity, nebo to chodilo na daném plošáku hodně vysoko, ale zákmitÿ byly velké. Nakonec jsme se na to vykvákli a postavil se obyčejný RC s wienovým mostem a stabilizací žárovkou.
Hm, tak to je tedy pěkné....už začínám mít také pochyby, že to vůbec mohlo někomu dobře chodit. Ještě až budu mít na to čas, zkusím udělat zapojení podle datasheetu, jen abych se ujistil, že to je chyba toho XR2206. Jetsli to nepůjde vylepšit, tak mám dvě možnosti.

1) nechat i s těmi zákmity a počítat s nimi
2)tohle celé vyhodit a udělat něco jak píšeš ty.

Už mě to také napadlo udělat něco jiného, jen by mě štvaly vyhozené peníze za součástky a i ta práce :(
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

PavelFF*

#255 Příspěvek od PavelFF* »

...tak mám dvì možnosti.

1) nechat i s tìmi zákmity a poèítat s nimi
2)tohle celé vyhodit a udìlat nìco jak píšeš ty.
1) je správnì! Rozhodnì nemá cenu to vyhazovat. Øekni mi praktickou aplikaci (ne nìjakou teoretickou, ale tebou používanou), kde ty zákmity zásadnì vadí. Na druhou stranu máš jednoduchý a levný generátor se širokým rozsahem kmitoètù, stabilní amplitudou a lineární stupnicí kmitoètù.

Generátor s wienovým èlenem a žárovkou má krásný èistý sínus, ale takhle èistì chodí tak zhruba do 50kHz až 100kHz. Však jsi ho dìlal a víš, jaké byly problémy s "houpáním" amplitudy a citlivostí na poklep. Èím èistší sínus, tím vìtší "houpavost". Dále má nelineární závislost kmitoètu na natoèení knoflíku "kmitoèet" a ani amplituda není úplnì konstantní s rostoucím kmitoètem. Rozsahy se nepøekrývají - nemùžeš mít jednu stejnì dìlenou stupnici pro všechny dekády. Ukazatel kmitoètu je skoro nezbytnost. A stejnì ho budeš muset vypiplat.

Ideální je postavit si oba generátory a používat je podle potøeby.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“