ESR merač

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#241 Příspěvek od PavelFF »

kyori píše:...V podstatě na změření ESR je potřeba generátor signálu, a voltmetr s citlivým diferenciálním vstupem. Mezi ně se zapojí ESR sonda, ta má impedanční přizpůsobení vzhledem k výstupu generátoru a vstupu dif. sondy voltmetru. Do sondy, ta musí být 4-drátová, se zapojí měřený kondenzátor. Naměřená hodnota na voltmetru se musí přepočítat s ohledem na frekvenci generátoru a impedanci sondy.
Kvitko, docela pochybuju, že bys s vyjmenovanými přístroji uměl v praxi něco změřit (doopravdy, nejen hubou).
Tuhle jsem renovoval ruský osciloskop (pro tebe jen ukazovátko) a byly tam špatné skoro všechny malé elyty. Na to, abych poznal, že jsou vadné mi stačil zcela primitivní měřič ESR. Naprosto jsem nemusel zjišťovat na tři desetinná místa, jak přesně jsou v prdeli. Ani dělat analýzy kmitočtové závislosti tohoto jevu, používat 4 drátovou metodu a počítat chybu údaje vlivem impedance sondy.
Tím nemám nic proti 4 vodičové metodě apod., ale používat ji v servisu k odhalení hrubé chyby je kravina (bez ohledu na tvé pohlaví).

Uživatelský avatar
Racius
Příspěvky: 189
Registrován: 29 srp 2009, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#242 Příspěvek od Racius »

Mám taký dojem že si mýlite MERANIE a INDIKÁCIU. :lol:

Uživatelský avatar
xxxEDISONxxx
Příspěvky: 273
Registrován: 01 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Šumava Prachatice tady je svět ještě normální v zimě bílý sníh v létě vedro ...

#243 Příspěvek od xxxEDISONxxx »

když to chceš brát takto tak ani nepotřebuješ něco měřit stačí se na některé jen podívat :-) nebo si na ně za chodu sáhnout. Nechci tu znovu rozjíždět nějakou bouři jen jsem chtěl dát k dispozici ostatním co jsem nalezl na netu.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#244 Příspěvek od PavelFF »

Ale ne, pohledem či pohmatem by vadný kus odhalil snad jen kvitko.

V podstatě nemám nic proti tomu, co jste napsali, ale nedělejte z toho větší vědu než je. Když vidím, že má elyt ESR kolem 10 Ohmů, tak prostě nepotřebuju zjišťovat, jestli má přesně 9,95 nebo 9,96 Ohmu - je prostě špatný. A nevadí mi, že má měřák chybu třeba 20%.

Na většinu aplikací stačí jednoduchý přístrojek jako je v odkazu "kakopa" (taky mám něco podobného).
Kvitko opět ukázal svou erudici - radí použít digitální měřidlo. Bohužel netuší, že stupnice je z principu nelineární. Takže to bude chtít přiložit převodní tabulku nebo další převodník s mikroprocesorem.

Uživatelský avatar
xxxEDISONxxx
Příspěvky: 273
Registrován: 01 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Šumava Prachatice tady je svět ještě normální v zimě bílý sníh v létě vedro ...

#245 Příspěvek od xxxEDISONxxx »

Já souhlasím a plně schvaluji použití těchto měřidel dokonce jsem jedno do nedávna používal a protože jsem si pořídil měřící přístroj který dokáže sériový odpor měřit (je otázkou jak přesně) tak jsem měl možnost srovnání a zjistil jsem že když je kombinace závad natolik krytická jako jsem popsal tak jednoduchý ers měřič je k ničemu a také jsem zde nenašel žádnou funkci která by odrážela závislost ERS na kapacitě. Prostě zkušený technyk si dovede poradit i bez ESR metru a lama s tímto přístrojem napáchá víc škody než užitku jednoduše proto že nedokáže ze zkušeností vyčíst že je něco špatně no.

Jinak proč se do toho člověka tak obouváte? Neznám souvislosti...

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#246 Příspěvek od PavelFF »

Mám celkem 3 měřiče ESR. Ani ne tak proto, že bych je všechny potřeboval, ale spíš ze zvědavosti. Všechny fungují na stejném principu. U všech se zvyšuje chyba měření s klesající kapacitou(jak roste Xc).
Na velikosti kapacity nezávislé(teoreticky) měřáky fungují na jiném principu(nabíjení/vybíjení kondíku konst. proudem). Třeba Zajícův měřič tak funguje. Jenže tam mi vadí hodně hrubé skokovité vyhodnocení. Ručka je ručka.

Nejsložitější z těch tří by se dal nazvat opravdu měřidlem(z modrého Amára, Konstrukční elektronika A Radio 3/2003 str. 35, autor Zbyněk Munzar).
Používá 4 vodičovou metodu. Vyžaduje napájecí zdroj, což je pro rychlé ověření "dobrý x špatný" docela otrava.

Pak druhý, mnohem jednodušší (Konstrukční elektronika A Radio 1/2004 str. 35). Ten je velmi šikovný a indikuje i zkrat. A jak se tak dívám, je to stejné zapojení jako "kakopa". Kdybych ho udělal na baterku, používal bych ho jako hlavní.

Nejprimitivnější je tento:http://ludens.cl/Electron/esr/esr.html a ten je maličký, na jednu 9V baterku. Přidal jsem automatické vypínání a používám ho celkem výhradně. Je velmi nepřesný, ale na odhalení dobrý/špatný to stačí. Hlavní výhoda je napájení z baterky, takže ty druhé dva nepoužívám.

Poslední dva měřiče mají problém v tom, že pracují s hranatým měřicím signálem při 100kHz a to už je moc na použité operáky. Měřicí signál je deformovaný a výsledky pak nejsou moc přesné. Takže když ocejchuji stupnici přesnými odpory, tak po vložení jakostního kondenzátoru(svitek malé kapacity třeba M47) se ukáže menší ESR, než je Xc při daném kmitočtu. První měřák používá sinusovku, takže je na tom mnohem líp.


Kvitko se tu kdysi okázale loučil, protože je na fóru špatné ovzduší a že už sem nepáchne. Tady v Česku je to prostě zapšklé a Češi jsou banda lenochů a neschopných flákačů (to jsem trochu zjednodušil). Asi mi to nějak vadí nebo co a nemůžu si pomoct.
No a už je tu zas, světoběžník.
A vypouští své technické perly, jako třeba měření napětí nf generátoru 100kHz měřákem na 50Hz.
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... highlight=
Přílohy
Merice ESR.jpg
Měřiče ESR- od nejprimitivnějšího k nejsložitějšímu.
(126.86 KiB) Staženo 131 x

Uživatelský avatar
xxxEDISONxxx
Příspěvky: 273
Registrován: 01 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Šumava Prachatice tady je svět ještě normální v zimě bílý sníh v létě vedro ...

#247 Příspěvek od xxxEDISONxxx »

No to je jedno každý jsme nějaký a nikdo není bez vad jinak zasílám technické řešení mého výrobku je to, to jednoduché co máš s tom prvním měřáčku jede to na 9V baterku a indikuje to zkrat a ers +- autobus no... V první řade šlo o ergonomii jsem zvyklý na tento multimetr který je maximálně praktický a tak jsem chtěl něco podobného. Tento multimetr je jednak nezničitelný a druhak se dá pořídit za pár korun po bazarech mám dva ten první jsem si koupil jako nový za nekřesťanské peníze a za čas se u něj rozlámal kabel a ochodil se jediný šroubek, který je na těle ale není se čemu divit když to drží celé po hromadě sám a měl ještě jiných pár závad ale ty byly způsobením totálním nasazením tohoto přístroje.Po drobných opravách stále funkční. Ten druhý je úplně nový a dal jsem za něj ve frcu 75 Kč ale byl nefunkční kupoval jsem ho kvůli plastovému obalu ale po odstranění drobností maká taky mám ho jako záložní až ten první umře. Takže jsem si ERS metr udělal podle něj.
Přílohy
PICT8488i.jpg
(171.46 KiB) Staženo 98 x
PICT8487i.jpg
ERS metr
(45.13 KiB) Staženo 93 x
PICT8486i.jpg
ERS metr
(122.6 KiB) Staženo 119 x

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#248 Příspěvek od fredis »

Chtěl bych upozornit ty, co staví nebo budou stavět LCM3. V zapojení je trošku problém s napájením podsvíceného displeje!!! Napájení pro něj je bráno přímo z napájecího konektoru- takže při provozu z baterie d nesvítí. Na schématu je srážecí odpor R11 39 Ohmů/0,6W z 9V....Vzhledem k tomu, že napětí externího zdroje může být pro použitý IO i podstatně vyšší, hrozí odprásknutí podsvícení!!! Uvedený R 11 nevyhovuje ani pro 5V. Napájení podsvícení podle datasheetu je typicky 4,2V, maximálně 4,5V. Takže pozor na to!!

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#249 Příspěvek od Atlan »

No je to logicke ta bateria by pri odbere 100mA (v zavislosti od typu podsvietenia ) dlho nevydržala.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#250 Příspěvek od fredis »

No co jsem to zkoušel, tak podsvit bral necelých 10mA.. Mě šlo hlavně o tu hodnotu R11!!!! ve spojení s externím zdrojem!

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#251 Příspěvek od jjilek »

Takhle jsem výše zmiňovaný přístroj postavil podle http://www.hobbielektronika.hu/kapcsola ... toseg.html
Jeho parametry jsou jeho autory udávány následovně:
Přílohy
parametry.jpg
(37.05 KiB) Staženo 61 x
double.jpg
(53.03 KiB) Staženo 110 x
Naposledy upravil(a) jjilek dne 20 črc 2011, 11:47, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#252 Příspěvek od Artaban001 »

Já používám sem tam toto:
http://www.solutron.cz/?page=testerZK4

A už mi to dostkrát pomohlo - včetně nalezení "probité" LED v dálkovým ovládání.. (umí to testovat IR dálky)

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#253 Příspěvek od jandu »

Aby bolo jasné - prístroj LCM 3 je v prvom rade merač indukčnosti a kapacity. Funkcia ESR bola doplnená, pretože to obvodové riešenie umožňovalo a je to vlastne dosť presné meranie malých odporov striedavým prúdom.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#254 Příspěvek od jjilek »

Po uspokojení zájemců mi zbylo několik pl. spojů pro LCM3. Cena 100,- Kč + pošta. Zájemci se ozvěte nejlépe na SZ.
Přílohy
nabidka.jpg
(66.98 KiB) Staženo 184 x

Uživatelský avatar
kyori
Příspěvky: 211
Registrován: 26 bře 2011, 01:00

#255 Příspěvek od kyori »

já teda mám nejradši tohle udělátko, není sice nejnovější ani nejmenší, je v něm ještě vakuová obrazovka a mikroprocesor Z80, ale zato měří naprosto precizně. Teď jsem si k němu udělal ještě adaptér pro měření smd součástek.
Přílohy
wayne.jpg
(55.76 KiB) Staženo 143 x

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“