Bedne pre repro ARO689 + úprava RK09

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#241 Příspěvek od Thales »

Udávat něco takového na procenta nedává smysl. Je potřeba k tomu přistupovat jako k celku.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#242 Příspěvek od Duvsan »

Po oddychu som späť. Čo som napísal o EW65-PP-4 , všetko negujem. Je to dôstojný náhradník ARN-ka. Pripájam grafy. Bedne sú zvnútra obostlané molitanom s ihlanovitým povrchom, vnútro je prázdne. Skúsim nejaké výhybky. Začnem asi Godzovou.
Přílohy
Bedna_EW65_PP_4.png
Bedna_ARN_5604.png

Uživatelský avatar
AZK401
Příspěvky: 141
Registrován: 21 dub 2011, 02:00
Bydliště: Praha 4

#243 Příspěvek od AZK401 »

Mám regálovky Quadral DAUPHIN Mk. III se zadním BR. Stojí volně asi 20cm ode zdi. Mám experimentovat s nějakým tlumicím materiálem na zeď, nebo tím ničemu nepomůžu?

Díky předem za rady.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#244 Příspěvek od sinclair »

V pohodě, 20 čísel je dostatečných. Zkus dalších 20 dopředu a pokud se subjektivně nic nezmění, tak je to v pořádku a BR chodí, jak má.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#245 Příspěvek od Duvsan »

Po rokoch som tu späť. Reprobedne oddychovali na povale. Chcem ich konečne dokončiť. Reprá mám ARN5604 a ARV161. Bedňu som obostlal penou s ihlanovitým povrchom. Skúsil som Godzovu výhybku. Zvuk ma neuspokojil. Dodatočne som bedňu vypchal, napchal som dnu balík vatelínu od Visatonu, oba pláty. Zvuk sa mi zdal príliš "drevovitý", surový. Asi to znie trochu lepšie, ale stále dosť "kope". Počúvať to nechcem.
Dodatočne som zistil, že tak proste hrá ARN-ko. Hral som sa s výhybkou, až som vyvinul vlastnú. Zdá sa mi, že ďalej to už nedostanem. Ak sem ešte chodia znalci, mohli by sa vyjadriť. Som celkom zvedavý na názory skúsenejších.
Přílohy
Frekvenčka_fázy.png
Frekvenčka.png
vyhybka.png
Naposledy upravil(a) Duvsan dne 04 kvě 2020, 16:35, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#246 Příspěvek od workhard »

Obrázek
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#247 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Tá delička je vzhľadom na možnosti ARV161 príliš nízko. Že to bude pri vyšších hlasitostiach kresliť je jasné, ale hlavne si koleduješ o deštrukciu toho meniča. Inak by ten priebeh v osi bol celkom dobrý. Akurát hore to bude trochu tupé...keďže od cca 5,5k začína tá výška dosť výrazne smerovať, stráca výrazne aj na vyžiarenom výkone. Takže by som teda hore tomu asi pridal. Aj keď zázraky sa s tým samozrejme urobiť nedajú. Tie meniče sú také, aké sú a lepšie už nebudú.
Čo sa týka ozvučnice RK09: Je proste pre ARN5604 malá. V tých ani nie 10L tento menič nikdy nič poriadne nezahrá. Vhodnejší je preň objem 12-15L, ale najlepšie výsledky podáva s pridaným magnetom v 25-30L bassreflexe s ladením cca 40Hz.
Výborne hral v takejto ozvučnici v kombinácii s Monacorom DT-300 vo WG-300. Veľa ľudí nechcelo veriť, že v tom kompaktnom stĺpiku hrá 40 rokov starý teslácky menič...

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#248 Příspěvek od Duvsan »

To vysvetľuje ten hrb dole. Pokúšal som sa to trochu zrovnať tým nízkym delením. Nové búdky tomu teda robiť nebudem.
A už som sa tešil, že mám hotovo. Ach jo.
OK, ďakujem za referenciu. Skúsim to posunúť.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#249 Příspěvek od Duvsan »

Tak skúsme.
Vyššie to na tejto platforme asi nedostanem. Musel by som zatlmiť basák, čo sa nerobí. Potom len tretí rád.
Horný okraj by možno šlo dokorigovať RLC členom Lvk Cvk.

Akú výkonovú stratu mám očakávať na odpore?
Přílohy
frekvenčka_fázy.png
frekvenčka.png
vyhybka.png

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#250 Příspěvek od TheLastUnicorn »

ARV161 má reálne o 5dB vyššiu citlivosť, než ARN5604. Ak Ti to vychádza tak, ako ukazuješ, tak buď to ARV nie je OK, alebo je tá výhybka domrvená. V reále treba totiž dosť zatlmovať ARV161, nie ARN5604. ;)
Keď sa mi bude chcieť, tak Ti na to navrhnem lepšiu výhybku.
A čo sa Ti vlastne nepozdávalo na godzovej?

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#251 Příspěvek od Duvsan »

V pôvodnej verzii málo výšok. A pred basákom potrebujem tlmivku 1,5 mH, radšej 2 mH. Pri menších hodnotách príliš trčí 1kHz.
A moja verzia má pred výškačovou vetvou ešte pásmovú zádrž.
Skúsil som znovu Godzovu výhybku. Trochu som ju upravil. Pripájam. Viac s tým neviem.
Přílohy
frekvenčka_fázy.png
frekvenčka.png
vyhybka.png

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#252 Příspěvek od Duvsan »

Ak niekto nepríde s niečím lepším, tak finiš. Zladiť frekvenčný a fázový priebeh je teda psina. Myslím, že vedľa ďalej uvedených štyroch projektov nezostanem ARV-čku nič dĺžny. Viď:
http://repromania.net/tesla/tesla-repro ... rs-820.php
http://www.repromania.net/tesla/tesla-r ... rs-934.php
http://www.repromania.net/tesla/tesla-r ... rs-830.php
https://tesla-archiv.estranky.sk/fotoal ... 04/05.html

Skúsil som znovu Godzovu výhybku, v hornej polke pásma je lepšia o cca 2dB, ale na 1kHz je mimo fáza. Originálna verzia je pre mňa nepoužiteľná, pretože príliš trčí 1kHz, dáva málo výšok a fáza je na tom podobne.

Pripájam moje výsledky. Vítam návrhy.

Edit. Dopustil som sa chyby. Mikrofón som mal príliš blízko pred reproduktorom. Takže upgrade.
Přílohy
meranie.png
frekvencka.png
vyhybka.png
Naposledy upravil(a) Duvsan dne 14 kvě 2020, 18:10, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#253 Příspěvek od Duvsan »

Pozrel som si prvú verziu. Fázy nie sú až tak ďaleko, tak som robil akéhosi kríženca prvých dvoch verzií. A z týchto posledných dvoch si môžem vybrať, ktorá sa mi bude viac páčiť.
Pokles na výškach je úmyselný. V rovine to znelo príliš cinkavo. Pamätajme, že používam obyčajnú mikrofónovú kapslu.
Pripomienky a návrhy vítam.

Edit
Mal som nesprávne umiestnený mikrofón (príliš blízko).
Staré grafy nahradzujem novými. Vo výhybke som vymenil kondenzátor 22μF za 33μF a odpor 4,7Ω za 2,2Ω.
Přílohy
meranie.png
frekvencka.png
vyhybka.png
Naposledy upravil(a) Duvsan dne 14 kvě 2020, 15:56, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

#254 Příspěvek od hajeklubos »

Zdravím všechny.
Při pročítání Bastlírny jsem narazil na Vaši diskusi. Dneska jsem starej dědek a jsem rád,že ještě někdo se pustí do vlastních reprobeden. Nám tenkrát nic jiného nezbývalo.
Chtěli jsme poslouchat bigbeat. Rolling stones. Deep Purple. Trochu si pro sebe brnkám na bassu Fender. Miluju to. Celý život jsem používal reproduktory TESLA. Leta jedu v paneláku ONKYO 2x 60W sinus do beden 80l v osazení ARN ARE ARV261 a ART481. Když práskne do činelu,tak tě to vytlačí z cimry. Žena nadává, sousedi bouchaj a já jedu SATISFACTION. Miluju to. To na okraj. Chtěl jsem upozornit na to, jaké používat součástky ve výhybkách. Nikdy jsem neměl možnost měřit akustické průběhy. Ton generátor a osciloskop jsem vždy vlastnil, bez toho zesilovač nepostavíš, ale to je elektrika. Všechny reprobedny jsem ladil na ucho a na bigbeat.
Mé základní poznatky pro výhybky jsou tyto : vždy kvalitní svitkové kondenzátory na co největší napětí. (velké olejové flašky nebo krabice) Žádný elektrolyt,žádný bipolár.
Poctivé vzduchové cívky vinuté drátem min 1.2 mm umístěné daleko od sebe a daleko od magnetů. Žádný ferit. Také pozor na umístění beden. nejlépe to hrálo blízko rohu asi 30cm nad zemí. Bedny nahoře na skříni ztrácí bass a prostor.
Já jsem používal bedny bez bassreflexu, protože jak já říkám basové E a G nádherně bučí a buben má nádherné zabarvení ,né jako když kopneš kanadou do skříně. Ale pro stejný "hřmot" potřebuješ bez bassreflexu větší výkon zesilovače.
Podle mého názoru objem reprobedny zdvihem reproduktoru nenehradíš. Když šlápne na kopák, tak se ti musí rolovat podkolenky.
Každému ale podle jeho vkusu. Tak ať se všem konstruktérům reprobeden dílo daří.
Koupit to není žádné umění a často koupíš naleštěnou sr.... .a značkový nápis
Luboš

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#255 Příspěvek od Duvsan »

Zdravím
Ďakujem Ti (tu si vraj všetci tykáme) za názor a že si to zvládol prečítať. Pozrel som si to po sebe a sám som sa hanbil. Samozrejme súhlasím, ale všetko za cenu. Pokiaľ ide o ARN5604 v 10L objeme a ARV161, zhodnotil som, že to nie je žiadna veľká liga. Lepšie by bolo reprá nahradiť, alebo rovno kúpiť napr. Magnat. Tie búdky už dotiahnem, keď som sa do toho navliekol, ale "podľa zásluh". Basová vetva bude mať i ferit i bipolár. Výšková pravdepodobne bez feritu, ak sa nepodarí, tak ferit bude mať cievka v rezonančnom člene pre korekciu hrbu na 5kHz. Totiž jednu cievku mám a ide o to, či nájdem i druhú. Sú z dosiek starých TV. Vinuté sú z drôtu ďaleko tenšieho. Vo výškovej vetve to nevidím ako problém, kor u tejto zostavy. Najlepšie na celej veci je, že pre tie bedne nemám využitie. I tak ich dokončím. Potom možno pristanú v záhrade.
Inak myslím si, že fázové zrovnanie sa dá zhruba napasovať i jednoduchým trikom a to, že keď pripájam/odpájam jeden z dvojice reproduktorov, tak v oblasti, kde sa križujú, nesmie dôjsť k útlmu. Ale to je určite staré známe. A keď sa trochu pobijú, no tak budiž.
Tak nech nadšenie neutícha a zdravie slúži. Ale zase trochu ohľadu na tých susedov. OK? Napokon inak to hrá v miestnosti a inak za stenou. Tam to nepríjemne duní. Takže trochu tolerancie. Dobre?

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“