Otázky z úplných základů, aneb...

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#241 Příspěvek od breta1 »

A ten první obrázek smaž, protože to je hloupost.
Sám bys měl poznat,proč.

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#242 Příspěvek od pocitujlasku »

breta1: myslis ten Obrázek 4.jpg ? ja som si uz pocital v hlave, ked som si zrazu uvedomil, ze tam su vlastne paralelne 5 a 12V zdroj :)
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#243 Příspěvek od ok1hga »

pocitujlasku píše:. . . .ze tam su vlastne paralelne 5 a 12V zdroj :)
otázka: jaké napětí ?
odpověď: jeden metr vysoký plamen . . .

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#244 Příspěvek od ZVUK2000 »

Jak už psali ostatní to první schéma je nesmysl. A označení "země" v tom zdroji je zbytečné. Tímto znakem se označuje společný potencialní bod v zařízení. P.S při odporové zátěži je zbytečná i dioda :D

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#245 Příspěvek od pocitujlasku »

ok1hga píše:
pocitujlasku píše:. . . .ze tam su vlastne paralelne 5 a 12V zdroj :)
otázka: jaké napětí ?
odpověď: jeden metr vysoký plamen . . .
Ale cisto teoreticky tam bude 12V, ak ma ten 5v zdroj ochranu. Inak tam bude 12V a horiaci 5V zdroj :-D
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#246 Příspěvek od Kvicala_r »

Ani to bych se stoprocentní jistotou netvrdil. Pokud nejde o zdroje ideální, pak se musí uvařovat jejich vnitřní impedance/odpory. Tomu zadání tento parametr chybí. Až na základě znalostio vnitřní struktury zdroje by se dalo říct, co se stane.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#247 Příspěvek od ZVUK2000 »

Nevíme co jsou to za droje. Můžou být jednoduché se zenerkou a pak "vyhrává "zenerka s nižším napětím :) Takže 5V......... nebo kouř :D

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#248 Příspěvek od tomasjedno »

Pakliže tam budou ty dva zdroje ideální, shoří dráty mezi nimi :D

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#249 Příspěvek od Hill »

Julo, na tvoje otázky jsi tu už dostal základ zejména od Bernarda. Stačí jen na to koukat a zobecnit to pro jiné případy, u některých z nich je na první pohled zřejmé, že jsou nesmyslné:
obrázky 6 a 12 zachycují stejnou situaci, jen jednou bez zátěže, podruhé se zátěží odporem 1k. Naprázdno i na odporu bude 7 V. Protože zátěž není nikde ukostřená, je celkem jedno, jestli tam je nebo není, do země ani ze země žádný proud nepoteče.
Obrázky s usměrňovačem jsou oba stejné, opět je v tomto případě jedno, jestli je sekundár spojený se zemí nebo není. Samozřejmě - uvažujeme-li ideální transformátor. Značka znamená jen spojení s nějakou kostrou, k níž v zapojení stejně nemáš nic jiného připojeno.
Patrně autor schématu chtěl naznačit, že ten konec vinutí se v nějakém konkrétním zapojení s kostrou spojí.
Na to ostatní tu odpovědi jsou od ostatních také.


Díky všem za odpovědi za mne, když už se na mne Julo obracel. Ale po skoro 17 hodinách na cestě bez internetu jsem se potřeboval taky trochu prospat. Však tu nejsem jen kvůli Julovi.
Příklad pro ekology, Dopravní akademii a Ministerstvo dopravy na to, jak v důsledku omezování rychlosti průjezdu vesnicemi v nich auta smrdí déle a déle: z těch 17 hodin jsem jen na předpisovou jízdu potřeboval 14:12' čistého času s volantem v ruce. Najel jsem za tu dobu 1248 km, z toho po našem území 215 km, to je 17,23 % celé cesty, ale na to jsem potřeboval 205 minut čistého času, to je 24,06 %, čli téměř čtvrtinu celé doby řízení... o čem to asi vypovídá?

Uživatelský avatar
julo245
Příspěvky: 174
Registrován: 24 led 2010, 01:00

#250 Příspěvek od julo245 »

Vazeny priatelia!!!
Neviem ,kde bude pravda ale tieto obrazky -otazky som ziskal po surfovany na internete ,. Dostal som sa na stranku VYSOKEJ SKOLI
INFORMATIKY !!! respektive Pocitacovej a su tam testi pre studujucich!
Uvadzam pre pozretie link http://people.ksp.sk/~misof/browse.php? ... a/Principy pocitacov (1i)
som zaciatocnik a preto som predpokladal ze SKUSENY odbornici mi
pomozu !AK VIETE ODPOVEDE NA TIE OBRAZKY TAK PROSIM ODPISTE !

Uživatelský avatar
julo245
Příspěvky: 174
Registrován: 24 led 2010, 01:00

#251 Příspěvek od julo245 »

HILL PROSIM VAS NAPISTE MI K OBRAZKOM ODPOVEDE .A ja buidem
uvazovat preco to tak je . Vo vsetkych pripadoch je 7v?

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#252 Příspěvek od tomasjedno »

Budeme-li chápat ideální drát jako limitu reálného drátu, jehož měrný odpor materiálu konverguje k nule, pak ztrátový výkon na drátu diverguje do +∞. Pokud by přesto neshořel, přetrhne se magnetodynamickou silou :lol:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#253 Příspěvek od Hill »

Julo, jestli nechápeš, že jsem ti na ty obrázky odpověděl, tak budeme muset začít úplně od začátku.
Jak říkal náš třídní: nnedáme tam zdroj, ddáme tam babaterku...
Třeba to s baterkami začneš chápat rychleji.

Uživatelský avatar
julo245
Příspěvky: 174
Registrován: 24 led 2010, 01:00

#254 Příspěvek od julo245 »

HILL: obrazky 6a 12 su 7 voltov.Ostatne su asi omyl.Zaujimalo by ma ci bez ukostrenia stredu bude vysledok tych obrazkov 6a12 tiez 7voltov?
A este by ma zaujimalo ci plus 7voltov bude na ktorej strane?Na strane
minus 12voltov?A na strane minus 5voltov bude 0volt?
JA SOM MYSLEL ze zapojene zdroje su nie sekundar ale baterky .
DAKUJEM VAM ZA KAZDU ODPOVED :-)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#255 Příspěvek od Hill »

Máš tam přece tři svorky, střední je spojená se zemí.
Ze zbývajících dvou svorek má jedna proti zemi -5 V, druhá -12 V.
Mezi těmi krajními svorkami je napětí 7 V bez ohledu na to, jestli je střední svorka spojená se zemí nebo ne.
Baterky jsou v sérii, ale navzájem opačně pólované, proto se napětí nesčítají, ale odečítají. Převažuje ale vliv baterie s vyšším napětím, to znamená, že plus naměříš na mínusu té pětivoltové baterky, mínus zůstane na mínusu dvanáctivoltové.
Připojíš-li nějakou zátěž mezi krajní svorky, pak proud tekoucí zátěží bude vybíjet baterku 12 V, ale nabíjet baterku 5 V.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“