Co jste pøinesli zajímavého ze sbìrného dvora 3

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#241 Příspěvek od Sendyx »

Měděné dráty, zkroucené k sobě, nebo namotané na montážní špičku a líznuté hořákem.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#242 Příspěvek od Celeron »

No nevím, když nám rusáci 1981 uváděli do chodu EC1033, tak jsem se na to ptal a prý je to vařený wolframovou elektrodou. No nedovedu si představit ani jedno, jak plamen řádí mezi ostatníma součástkama tak případnou odlítlou horkou kuličku při oblouku. Taky mluvili o elektrickým bodování ale to jsem nikdy neviděl.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#243 Příspěvek od EKKAR »

Celeron píše:...a prý je to vařený wolframovou elektrodou...
Neboli v podstatě metodou TIG - a ta moc kuliček nedělá, to není "cé-óčko" neboli "velká prskavka"....
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#244 Příspěvek od rnbw »

Vysavac som vycistil, zaseknuty vypinac vycistil a namazal a vysavac bezi. Akurat piska, asi treba vymenit loziska motora.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#245 Příspěvek od helios »

Taký ruský televízor som kedysi rozoberal ako dieťa, bol to REKORD telkáč, spoje tam boli odporovo bodované, (to som zistil až potom, čo som spálil smyčku na trafopájke a spoj nepovolil). Vývody súčiastok boli železné a na každom spoji bola kvapka fialovej farby.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#246 Příspěvek od EKKAR »

Barva s tím nemá nic společnýho - tu barvu tam patlali kontroloři kvality, jako že danej spoj je už překontrolovanej a shledanej OK, tudíž se na něj už nemusí sahat. Tuhle informaci mám přímo z armádního manuálu k jedný hooodně starý sovětský mašině, kterou jsem byl nucenej na vojně používat (byla ještě starší než já) ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#247 Příspěvek od foxrider »

Štěstí se trochu usmálo, takovýto krásný přístroj se tam vyskytl, zkoušel jsem zatím jen ss napětí, ukazuje celkem přesně.:D
Noťas normálně funguje jak má, je krásný, nepoškozený, nerozvrzaný (někdo si ho asi dost vážil), kompletně nainstalovaný (W7) nějaké filmy tam jsou, i hry, atd, funguje to :D :D
Přílohy
Snímek 1666.jpg
(91.08 KiB) Staženo 49 x
Snímek 1668.jpg
(153.78 KiB) Staženo 44 x
Snímek 1667.jpg
(169.21 KiB) Staženo 57 x

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#248 Příspěvek od konosuke »

Avomet, jenom tak, jo ? suprovej aparát, máš štěstí...
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#249 Příspěvek od foxrider »

konosuke: Díky. Však jsem po něm hned skočil. :D

EKKAR: Na škole na praxi jsme měli jednoho už staršího mistra, ten nám říkal že kdysi ve starých televizích se ty spoje Cu drátků svařovaly uhlíkovou elektrodou, a že se při tom používaly černý brýle 8-) dokonce nám na další hodinu přinesl takový přístrojek - byl to transformátor ve skříňce, s mnoha odbočkami kde se dalo nastavovat propojkami různé napětí a proudy, bylo to fakt prastaré, a z toho vedly dva skoro zpuchřelé kabílky - jeden s krokodýlem a druhý s držákem uhlíkové tyčky, tak nás s tím nechal hrát. :D

Prý to bylo z důvodu že cín byl v té době nedostatková nebo strategická surovina, už si to nepamatuju. A taky to prý bylo majstrdílo, aby spoj byl dobře svařený.

radioelectrum: Cool mašina, ta přežije i jaderný výbuch. Máma říkala že když byla malá tak měli taky takovou nějakou ruskou - Temp-3 Prý na boku bylo takový kolo a tím se to nějak doladilo či co.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#250 Příspěvek od fredis »

Kolo na boku :lol: , jinak knoflík karuselového KV měl i TEMP 6.Volna tuším ve předu..
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#251 Příspěvek od Celeron »

Neměly taky tyhle ruský telky 50-tých let dost často AM příjem rozhlasu jako u nás 4001? Nějakou takovou jsem jako kluk kuchal, Rekord nebo co...
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#252 Příspěvek od Lukas-Peca »

Rekord je to, co sem dal radioelectrum. Ruské telky bývaly vybavené přijímačem FM OIRT rozhlasu. Jinak ten Rekord je spíš světlá výjimka, co se týče spolehlivosti, ruské telky z té doby bývaly dost poruchové. Největší problémy byly s obrazovkami, ty často nasály vzduch. V některých typech bývaly obrazovky s kovovým kónusem, pak byl celý povrch obrazovky uvnitř televizoru pod vysokým napětím. Oproti tomu naše telky z 50. let jsou celkem spolehlivé a většinou se dají bez problému rozchodit i dnes.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#253 Příspěvek od fredis »

Který to rádio měly? :wink: To s těmi obrazovkami a častým nasátím vzduchu je pěkná blbost :cry: . Známý je dělal jen asi 15 let :lol: . Nebo vlastní zkušenost z jejich servisu?
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#254 Příspěvek od Lukas-Peca »

Bavíme se o telkách z 50. let. Rádio měl třeba rozšířený Temp 3, Rubín 102 nebo i ten Rekord.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#255 Příspěvek od sinclair »

R-102 jsme měli doma. Kromě FM-OIRT má i gramofonový vstup a nezávislé korekce hloubek/výšek + další registr na klávesách. Nejsem si jistý, jestli neměl i výstup pro další reproduktory, těch zdířek vzadu bylo víc. Pamatuju si, že to mělo naprosto atypický anténní vstup - dvěma atypickými, souosými konektory přes černou krabičku - speciální dvojitý symetrák na běžnějších symetrických 300ohm. Myslím, že ty vstupy byly snad 2x75ohm. Tu černě lakovanou krabičku mám ještě na půdě v bedně s "anténními-vf" krámy. Je to naprosto neběžná věc, stejně jako ta síťová přípojka s výklopnými pojistkovými lůžky. I tenhle cajk mám schovaný, stejně jako původní, průchozí síťovou vidlici, do které bylo možno shora zasunout další a další, pokud jste byli v SSSR a měli po ruce další stejné průchozí vidličky.
A nebyly ledajaké - plné mosazné, rozříznuté a dobře pružící kolíky!
A síťové napětí snad v pěti či sedmi hodnotách. Nějak se mi zafixovalo atypických 127V a 150V..
Staří opraváři, od kterých jsem se učil, říkali Rubínu 102 "dublák" kvůli těm dvěma šasi na patro.
Ten přístroj má síťové trafo, které bych od někoho za hodně peněz koupil. Neprodáte někdo?

Zamčeno

Zpět na „Nezařaditelné“