Počítač Consul 2715

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#256 Příspěvek od Celeron »

Jeden pán v Novým Městě (asi víš kdo) jich měl na zahradě na dešti hromadu asi 10-15 ks...
Dotaz zda tu Consuláckou tiskárnu má byl směřovanej na Radiocentrum a ten neodpovídá...
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#257 Příspěvek od radioelectrum »

mám 2 kusy, každou jinou. Musím je po těch letech vytáhnout a vyzkoušet. Kdysi jsem je koupil v Recomu, to bylo v Brně takové počítačové vrakoviště. Obě jsou uložené v rodinném domku, s nějakou hromadou počítačového šrotu někde na zahradě nemám nic společného. Mnoho jich bohužel zařvalo, když se rozmohlo zlatokopectví.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#258 Příspěvek od elektrosvit »

Tak přeci jen foto zde a zde. Ve své době musely být dost rozšířeny, když byla jedna i v místní základní škole. Odtud jsem donesl ty návody, byly v krabici určené do sběru. Z Nového Města nikoho neznám, o historickou VT se nezajímám. Těsně před revolucí měla začít výroba nástupců těchto tiskáren, a to typů 212.10, .20 a .30. O nich nic nevím, viděl jsem jednu fotku v nějakém časopisu.

radioelectrum: Vlož sem prosím kdyžtak nějaké fotky. :wink:

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#259 Příspěvek od radioelectrum »

nejprve je musím vyhrabat z hromady a potom je budu schopen vyfotit. A jako následníka jsem viděl až tuto malou:
http://www.litildivil.cz/sbirka/pocitace/PP06.htm
Byl to klon tuším že tiskárny Epson.

Uživatelský avatar
macintosh1984
Příspěvky: 140
Registrován: 03 bře 2013, 01:00
Bydliště: Rožnov p.R.

#260 Příspěvek od macintosh1984 »

O víkendu se mi podařilo částečně rozchodit tisk přes CENTRONICS na staré jehličkovce EPSON. Zkoušením jsem našel /STROBE a /ACK. Jedinný problém je se signálem BUSY. Když ho do Consulu připojím tak proběhne handshake jen pro několik prvních bajtů (při každé zkoušce jiný počet) a pak Consul přestane data posílat a zahlásí chybu. Prozatím mám BUSY připojený stále na log. 0. Pak to chodí dobře. Pouze se po čase zahlcuje vyrovnávací paměť tiskárny, protože počítač stále posílá data a tiskárna to nestíhá.

Zatím se mi nedaří zjistit proč to se zapojeným signálem BUSY nechodí. Vše vypadá ok, počítač vystaví data a pošle pulz /STROBE. Tiskárna nastaví BUSY do log 1 pak zase do 0 a odpoví /ACK pulzem. Možná to bude časováním. Budu to ještě zkoumat.
Přílohy
tisk.jpg
Obsah diskety vytisknutý pomocí SYSLIST
(284.04 KiB) Staženo 302 x

Uživatelský avatar
fprik
Příspěvky: 19
Registrován: 19 zář 2010, 02:00

#261 Příspěvek od fprik »

Na tom C2715 je pro tiskárnu rozhraní centronics nebo irpr https://cs.wikipedia.org/wiki/IRPR?

Uživatelský avatar
macintosh1984
Příspěvky: 140
Registrován: 03 bře 2013, 01:00
Bydliště: Rožnov p.R.

#262 Příspěvek od macintosh1984 »

Má to evidentně CENTRONICS. Při konfiguraci systému pomocí programu SYSCON je možno vybrat z následujících možností tiskáren:
1) Consul 211.1-05
2) Consul 212.11
3) Consul 212.21
4) Consul 212.31
5) Tiskárna se standardním rozhraním Centronics

Uživatelský avatar
fprik
Příspěvky: 19
Registrován: 19 zář 2010, 02:00

#263 Příspěvek od fprik »

Jestli problém není v přizpůsobovacích obvodech; na c271x budili signály v kabelech výkonové TTL a zakončení u přijímače bylo tvrdými děliči (180Ω, 220Ω) pro úplné přizpůsobení na Z=100Ω.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#264 Příspěvek od Celeron »

S těma signálama AC, SC a Busy je to u starejch jehliček nějaký divný. Sapi1 mi s Epsonem LQ1070 chodí naprosto perfektně i na desítky stránek zasebou ale s FX850 se naplní buffer tiskárny a pak už mizej poslaný znaky. Obojí Centronix. Problém je, že u těhle starejch tiskáren často chybí dokumentace a kdovíjak jsou nastavený DIP konfigurační přepínače, případně to není podle čeho zkontrolovat.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
macintosh1984
Příspěvky: 140
Registrován: 03 bře 2013, 01:00
Bydliště: Rožnov p.R.

#265 Příspěvek od macintosh1984 »

Zjistil jsem zajímavou věc, Consul ignoruje signál /ACK. Jeho přítomnost naopak počítač zmate a ten přestane posílat data a zahlásí chybu. Signál /ACK tedy stačí na straně počítače nastavit trvale do log. 1 a komunikaci pak řídí pouze signál BUSY a /STROBE. Takto zapojené to funguje dobře. Počítač čeká na tiskárnu než zpracuje data a znaky se neztrácejí. A co se týče přizpůsobení, tak to je nejspíš v pořádku. Napěťové úrovně signálů jsou správné a hrany pěkně strmé jak na straně tiskárny tak i počítače.

Teď mám problém pouze s diakritikou. Consul buď používá DKOI (EBCDIC) nebo KOI-8 ČS (v podstatě ASCII rozšířená o českou diakritiku) a s tím si tiskárna neporadí. Místo diakritiky tiskne grafické symboly. Takže snad jen překopat ROM v tiskárně, aby znaková sada odpovídala KOI-8. :roll:

Opravdu nejjednodušší by asi bylo napsat jednoduchý program na PC a číst data z Consulu přes paralelní port a jakékoliv překódování řešit jednoduše přímo v PC.

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#266 Příspěvek od microlan »

No jo, ale to je nesportovní! :lol:

Jinak krásná práce a myslím, že ROMka půjde...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#267 Příspěvek od Celeron »

Kdysi jsem dodělával českou KOI-8 do polský tiskárny DT100 a Robotron 6311 nebo 6313 a šlo to celkem dobře, tak 2 dny práce. Dělal jsem to na kompatibilitu s displejem AND-1 od Sapi 1 viz AR B 6/1985.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ec1045
Příspěvky: 205
Registrován: 28 lis 2010, 01:00
Bydliště: Šlapanice
Kontaktovat uživatele:

#268 Příspěvek od ec1045 »

Když jsem kolegovy ze sousedního vlákna kopíroval diskety tak jsem narazil na další systémovou disketu k C2715. Při té příležitosti jsem zkusil načíst diskety, které jsem považoval za prázdné a něco na nich je. Po zabalení toho ale je 2.5MB což fórum nedá.

Řešeno přes SZ
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.

Uživatelský avatar
macintosh1984
Příspěvky: 140
Registrován: 03 bře 2013, 01:00
Bydliště: Rožnov p.R.

#269 Příspěvek od macintosh1984 »

Paráda, díky za skvělý Vánoční dárek!
Momentálně nemám přístup ke svému Consulu, ale po zběžném překódování dat z EBCDIC do ASCII je vidět, že je na disketách kromě systémů a utilit i spousta dokumentace! Např popis BASICU, KERMITU a taky komunikačních utilit. Jak to bude možné, zkusím data převést do texťáku.

Jinak přeji všem krásný Štědrý večer!

Uživatelský avatar
ec1045
Příspěvky: 205
Registrován: 28 lis 2010, 01:00
Bydliště: Šlapanice
Kontaktovat uživatele:

#270 Příspěvek od ec1045 »

Měsíc pryč a ticho po pěšině … měl někdo čas se pořádně podívat na ty diskety, co jsem dal do pléna, rád bych se pokochal tím, co se mi povedlo zachránit.

Jen abych neprudil tak něco ke studiu k I3000 aneb svata trojce (I8080A, 8224 a 8228) pro MUTIBUS postavena z řezu I3000 v podaní SIGNETICS:
http://www.bitsavers.org/components/sig ... _Mar77.pdf
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“