Nabíječka z PC zdroje

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sc0tY
Příspěvky: 2
Registrován: 23 kvě 2010, 02:00

IO U200CE

#271 Příspěvek od Sc0tY »

Andrea píše:
Suja píše:Neviete mi niekto poradit ci ta nabyjacka pojde aj s inym IO?Mam jeden funkcny AT zdroj (CODEGEN model U200CE)a je tam IO na ktorom sa hore pise K749A podtym je KA7500B. Skusal som ku tomu IO aj nieco hladat ale ku nicomu som sa nedopatral.
http://www.google.cz/search?hl=cs&q=KA7 ... =&aq=f&oq=
Povedlo se ti udělat regulaci na tomto zrdoji? Lámu si s tím hlavu ale zatím marně, nejsem zatím tak zletilý bastlíř, prosím o radu =))

Uživatelský avatar
Sc0tY
Příspěvky: 2
Registrován: 23 kvě 2010, 02:00

#272 Příspěvek od Sc0tY »

Suja píše:Neviete mi niekto poradit ci ta nabyjacka pojde aj s inym IO?Mam jeden funkcny AT zdroj (CODEGEN model U200CE)a je tam IO na ktorom sa hore pise K749A podtym je KA7500B. Skusal som ku tomu IO aj nieco hladat ale ku nicomu som sa nedopatral.
Povedla se ti tam postavit ta regulace? Já si tady s tím lámu hlavu a zatím marně =)

Uživatelský avatar
kozubik88
Příspěvky: 46
Registrován: 07 pro 2009, 01:00

#273 Příspěvek od kozubik88 »

ahoj, tak včera jsem dal opět po dlouhé době nabíjet autobaterku, a když se po nabití přepla do udržovacího režimu tak zdroj jakoby tikal a zelená ledka od udrzovaciho rezimu blikala zaroven s tikatim. Nevíte čím to může být? Jo a mám autobaterku 75Ah a když jsem nastavil menší proud (kvuli delsimu nabijeni) tak v udrzovacim rezimu tam normalne teklo pres 4A. Pri maximalnim proudu (7,5A) to nedela (jen kolem 0,5A). Mohlo by to nějak souviset s prvním problémem? Díky za odpověď

Edit: tak nakonec to dělá i při nízkém proudu nabíjení
EDIT2: po výměně LM358 přestalo tikání při udržovacím režimu. "Rychlé nabíjení" (příliš rychlý nárust napětí) bylo způsobené potencometrem (47k neměli tak jsem tam dal 50k), jelikož při maximálním vytočení tam bylo vic jak 47k a LM358 to nepobral.
Naposledy upravil(a) kozubik88 dne 04 čer 2010, 19:33, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Niki31
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 131
Registrován: 05 črc 2008, 02:00

IO

#274 Příspěvek od Niki31 »

KA7500 je nahrada TL494.

Uživatelský avatar
foglik
Příspěvky: 11
Registrován: 27 zář 2006, 02:00
Bydliště: Karlovy Vary

#275 Příspěvek od foglik »

já mám zdroj ATX200W s obvodem označeným
2003 IFFN9H0236E
a k němu jsem nic nesehnal

Uživatelský avatar
Zefek
Příspěvky: 67
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#276 Příspěvek od Zefek »

Zdravím,
už delší dobu přemýšlím nad úpravou PC zdroje, protože se mi jich doma válí hodně na nabíječku autobaterií. Nějak ale stále nemůžu pochopit princip té zpětné vazby. Nejdřív jsem vytvořil zpětnou vazbu tak, že jsem odpojil 5V větev - cívka tam nebyla, jen propojka a tu jsem přestřihl. Zdroj se nerozběhl, ale z 12V jsem udělal dělič napětí na 5V, který jsem pak připojil na výstup 5V větve. To mi umožňovalo nastavit napájecí napětí v podstatě v dost širokém rozsahu. Schéma zdroje odpovídá schématu v tomto příspěvku http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 594#314594. Problémem je, že jsem v podstatě zdroj zachoval tak, jak je, bez větších zásahů a marně přemýšlel, proč to funguje. Pak jsem narazil na výše uvedený příspěvek a chci se tedy zeptat. Když jsem měřil napětí na pinu 1 TL494, bylo tam stále 4,9V. To samé na pinu 2. Funguje tedy ta zpětná vazba tak, že snižováním napětí na děliči zpětné vazby do pinu 1 se zvyšuje napětí na výstupu, aby se ten rozdíl vyrovnal? Trošku nad tím tápu a chtěl bych si to ujasnit.
Původně jsem chtěl udělat úpravu skrz stabilizátor napětí připojený do pinu 1. Ale pokud je to jak píšu výše, nemá taková úprava smysl a musí to fungovat na principu zpětné vazby.

Uživatelský avatar
Zefek
Příspěvky: 67
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#277 Příspěvek od Zefek »

Ještě jednou zdravím. Zapojil jsem nabíječku podle návodu, viz. výše můj příspěvek. Všechno funguje, ale pokud nastavím nějaký menší proud, tak tranzistory docela pískají. Zapojil jsem R8 o hodnotě 47k a C1 10nF. Tyhle hodnoty jsem odměřil ze zapojení mezi pinem 2 a 3 TL494.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#278 Příspěvek od breta1 »

Někde děláš chybu, napětí na PIN1,2 musí být 2,5V a ne 4,9V.

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#279 Příspěvek od feliz_navidad »

OT: Jak je to u PC zdrojů s izolační pevností primár/sekundár? Pár trafíček jsem rozebral, ale nepřijde mi, že by ta izolace byla bůhví co...

Uživatelský avatar
Zefek
Příspěvky: 67
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#280 Příspěvek od Zefek »

Těch 4,9V na pinu 2 (z ref. zdroje) je tam jako originál. Mimochodem, už jsem dopískal. Po chvilce pískání střelila pojistka. Z předběžného měření to vypadá, že je v háji usměřňovač, snad i trafo a nevím, jak další komponenty.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#281 Příspěvek od Atlan »

trafu nic niej na 99.9% a tranzistory to urcite odniesli :D

Uživatelský avatar
Zefek
Příspěvky: 67
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#282 Příspěvek od Zefek »

Jsem na to zvědavý, jen by mě zajímalo, proč to švihlo. Na sekundární straně je švihnutý odpor na výstupu 12V hned za trafem. Trafo má mezi všemi výstupy nulový odpor, ale nemám možnost to porovnat s jiným trafem. No co, tranzistory mám, zdrojů mi leží doma dost.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#283 Příspěvek od Andrea »

Zefek píše:Trafo má mezi všemi výstupy nulový odpor
No ještě aby nemělo, kolik bys čekal, že má odpor 15cm docela tlustýho drátu?

Uživatelský avatar
Zefek
Příspěvky: 67
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#284 Příspěvek od Zefek »

Takže už tuším důvod, proč to švihlo. Povedlo se mi rozkmitat tranzistory. Mám tušení, že to bylo tím, že na pinu 1 TL494 bylo nižší napětí než referenční - zdroj se snažil zvýšit napětí (snad delším otevřením tranzistorů). Naopak, na pinu 15 (reference) bylo nižší napětí, než na 16 a zdroj se snažil snížit napětí. Tak to vidím z pohledu laika, nemám detailně nastudováno TL494. Co vím na jistotu, tak je v háji usměrňovač (všechny čtyři diody) a pojistka. Nevím, jak jsou na tom tranzistory. Mám k měření jen multimetr a průchozí z kolektoru do emitoru nejsou. Ale z báze do kolektoru je odpor 20 ohmů.

Dál je v tom zdroji v háji odpor (dle schématu by to měl být R49). Nedává mi to ale souvislost. Možná už byl v háji před tím, nechal jsem zdroj běžet asi hodinu bez dohledu (pak jsem si začal hrát a bouchlo to). Jediné co jsem viděl bouchnout byla ta pojistka a až po delším hledání jsem narazil na ten odpor. K čemu tam vůbec je? :oops:

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#285 Příspěvek od Atlan »

Najprv nieco nastudovat a potom robit pokusy (ide to aj opacne ale zvysuje to spotrebu polovodicovych suciastok) tl494 je jednoduchy IO na nastudovanie (predpokladam ze nieste kuchar casnik, ak ano tak do toho nevrtajte)

Alebo si zozente knihu Alexander Krejcik Napajacie zdroje II , tam je popis obvodu a PC zdroja s tl494. v cestine....

A bacha je tam nebezpecne napetie.... aj po vypnuti.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“