Šicí stroj

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#271 Příspěvek od Hydrawerk »

Možná, že kyvnej chapač nějak funguje i při nepřesném vyrobení celýho stroje. Jinak si myslím, že mnohé použité součástky (patka, chapač..) se vyrábí v nějaké modernější továrně, třeba v Číně.

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#272 Příspěvek od kejki »

I to je možné, svého času při shánění chapače na overlock mi říkal opravář, že Tchajvan tohle dělá všechno a ostatní to kupují. Ale v miliardové zemi se uživí i víc výrobců. Je to znát na patkách pro mašiny - některé nesedí a jiné stejného typu ano.
Ale i v Indii můžou soustružit ty hřídele, pouzdra. Další video mi to nabídlo výrobu tlakových hrnců a tam jeli od slévárny hliníku po hotový výrobek všechno v jedné fabrice. Včetně soustružení těch tlakových ventilků a lisování rukojetí.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#273 Příspěvek od Hydrawerk »

https://www.sbazar.cz/jirilucan2/detail ... nych-latek

Kód: Vybrat vše

Nabízím do prodeje tento čerstvě vyčištěný, seřízený, promazaný a vyzkoušený, šicí stroj Lucznik. Je vhodný pro šití silných látek, popruhů, či řemenů. Jsem opravář šicích strojů a nabízím i další servis.
Jak povedené nebo nepovedené byly tyhlety Luczniky? Vnitřní konstrukce rozhodně JE jiná, než u Veritasů. Má to kyvnej chapač zleva a né zepředu.

https://www.youtube.com/@pracowniaretro ... 186/videos
https://www.youtube.com/watch?v=2XOwuXT ... bogdan1366
Přílohy
Lucznik 414 pic05.jpg
Lucznik 414 pic04.jpg
Lucznik 414 pic02.jpg
Lucznik 414 pic01.jpg
Lucznik pic001.jpeg

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#274 Příspěvek od pepik9 »

Mám 432 od 70-tých, dřív se na něm docela dalo šít. Vzhledově je skoro stejný, má navíc entlování. Držák motorku jsem musel vypodložit, řemínek šel úplně šejdrem. V posledních desetiletích je to nepoužitelný. Když už nejsou rozlišený vrchní a spodní nitě, šíleně se to cuchá na spodku látky. Někdy ho vytáhnu a jde to, až na to cuchání. Jindy to při otáčení hřídele v jednom místě tak drhne, že to motorek neutočí. I když ho promažu, nic se nezmění. Pak ho za čtvrt roku vybalím, a jde naprosto lehce, až na to cuchání. Jednou začala jehla narážet na chapač, až se hned lámala. Dal jsem to seřídit k jenomu živnostníkovi. Potom jsem ušil asi půl metru a zas cuchání. Za dalších pár měsícu zase drhnul. Za čas zas úplně zlehka. Nemá moc najeto, kdyby ho někdo za 300,- chtěl ...

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#275 Příspěvek od kejki »

Bez útoku, to cuchání dole by mohla být blbě navlečená vrchní nit, musí být zvednutá patka, aby nit byla mezi disky napínače.
Šiju bežnou vrchní i dole a nemá to vliv, jen si na začátku zkontroluju napětí.
Seřízení polohy jehly vůči chapači je na youtube vícekrát.

Nabízet starý šicí stroj pro domácnost bez cikcaku na popruhy a řemeny je jediný způsob, jak ho prodat za 999,- bez motoru.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#276 Příspěvek od ransom »

Když tady ty starý stroje probíráte, tak mi leží doma jeden Lucznik vyndaný ze stolu a jedna Čajka kufříková bez deklu. Oba s entlem a nějakými dalšími stehy. Nechcete to někdo?
Oba mají nějakou mechanickou závadu, oba mají v pořádku pohon i s pedálem a kabely, k oběma je hromádka příslušenství.
Já se s tím prcat nebudu. Na občasný zkrácení povlaku na polštář nám doma stačí novej lacinej stroj, kterej sice nemá tu auru bytelnosti, ale funguje.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#277 Příspěvek od Hydrawerk »

Tak to nevypadá, že by Veritas byl nějak horší... V rodině máme dva a docela fungují. Používám ale kvalitní polyesterovou nit, která je sice tenká, ale pevná.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#278 Příspěvek od pepik9 »

O tom, že zvednutí patky uvolní nápínač samozřejmě vím, dělám na tom krámu sporadicky už 50 let, ale posledních 20 je to jen na zlost. Regulace napnutí nitě má jen dva výsledky, cuchání nebo trhání nitě.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#279 Příspěvek od Kremik »

O šicích strojích vím jen to, co se z nich dá vykoukat, neznám druhy jehel, nití, ale zatím jsem všechny přived do stavu šitelnosti. Krom dětského plastového, ale ten spolehlivě nešil nikdy.
Chybí mi do Lady ten kyvný bazmek, na jehož osku se nasazuje pouzdro se spodní nití. Kdyby se to někomu válelo... Snad jsou všechny stejný.
A ještě tuším jakési držáčky aby to nevypadlo. Musel bych se podívat. Stroji se nezabývám, ale když většinou je to takový krásný kousek mechaniky...
A hejblátka já rád... :-)

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#280 Příspěvek od Hydrawerk »


Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“