Otázky z úplných základů, aneb...

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
julo245
Příspěvky: 174
Registrován: 24 led 2010, 01:00

#271 Příspěvek od julo245 »

HILL: Ked dam na sekundar zem a aj na primar zem/tam kde je nulak/
nic sa nezmeny ,na sekundare bude rovnake napatie?

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#272 Příspěvek od Ruprecht »

Kde si som cital ze spojenym faze s sekundarom sa da upravit
napatie transformatora. Moze sa sekundar pripojit na nulak a tim by
boli vinatia v serii a fungovalo by to niejak???
Možná myslí úpravu fázového napětí přičtením či odečtením napětí sekundáru. Jeden konec sekundáru připojit na fázi, z druhého konce sekundáru fázi odebírat (celý proud teče skrz sekundár), podle polarity sekundáru se Usek. přičítá nebo odečítá. Trafo stačí dimenzovat na rozdíl. Vcelku dobré řešení třeba pro snížení napětí halogenům = výrazně se prodlouží životnost a trafo je malé.
Naposledy upravil(a) Ruprecht dne 09 zář 2015, 15:37, celkem upraveno 1 x.
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Uživatelský avatar
julo245
Příspěvky: 174
Registrován: 24 led 2010, 01:00

#273 Příspěvek od julo245 »

nie myslim tak jak som napisal:-)

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#274 Příspěvek od Ruprecht »

Z hlediska elektrického je možné přičíst/odečíst sekundátní napětí k/od primárního napětí i na straně modrého "nuláku" (je to normální pracovní vodič), nicméně z hlediska lidského (a tak nějak přirozené - ale nesprávné! - důvěře k modrému drátu) bych to přičítal/odečítal na fázi.
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Uživatelský avatar
julo245
Příspěvky: 174
Registrován: 24 led 2010, 01:00

#275 Příspěvek od julo245 »

HILL: tiez mate taky nazor ruprecht ?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#276 Příspěvek od Hill »

Samozřejmě, že mám.

Uživatelský avatar
julo245
Příspěvky: 174
Registrován: 24 led 2010, 01:00

#277 Příspěvek od julo245 »

A/ Mam paralelny rezonancny obvod na horny koniec dam antenu na dolny bateriu +10v , minus baterie uzemnym.co sabude diat?Si myslim ze nic aj
keby som tam dal seriovy rezonancny obvod ?
B/Mam seriovy rezonacny obvod ,na horny koniec dam antenu a paralelne
+10 v hore a - dolny koniec minus baterie spojeny paralelne s rezonancnym obvodom uzemnym.si my myslil ze to trochu
kmitne a prestane ? tak isto by to urobil a paralelny obvod?
Alebo sa nebude diat nic v oboch pripadoch A/ B/?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#278 Příspěvek od Hill »

V prvním případě se nestane téměř nic.
Přesněji řečeno - obvodem proteče nepatrný proud, který nabije kapacitu mezi anténou a zemí, a po nabití přestane téci. Možná si i ten rezonanční obvod dvakrát třikrát do ztracena kmitne. Teoreticky by mohl. Prakticky ale záleží na parametrech součástek v obvodu, vlastnostech té baterie i na kapacitě antény proti zemi, jestli těch pár tlumených kmitů vůbec půjde něčím změřit.
V případě sériového rezonančního obvodu se bude nabíjet sériová kombinace kapacity rezonančního obvodu a kapacity antény proti zemi. Jinak obecně platí to, co jsem napsal výše o paralelním rezonančním obvodu.

Když připojíš baterii k paralelnímu rezonančnímu obvodu paralelně, v podstatě je jedno, jestli je k němu připojená anténa a uzemnění: ohmický odpor cívky je nepatrný, ale cívka se brání průchodu proudu, takže proud poroste až k nějaké konečné hodnotě dané odporem drátu v cívce, napětí na baterii a Ohmovým zákonem. Teprve, když baterii odpojíš, cívka se opět bude bránit (energie akumulovaná v jejím magnetickém poli někam musí), vznikne na ní napěťový impuls, kterým se nabije kondenzátor. Impuls skončí, kondenzátor je nabitý a začne tlačit proud do cívky - obvod se rozkmitá.
Ale, protože v cívce i v kondenzátoru jsou nějaké tepelné ztráty, napěťová i proudová amplituda kmitů se zmenšují, až zaniknou.

Omlouvám se všem za ten polopatismus a řadu zjednodušení, pořád doufám, Julo, že máš aspoň kousek fantazie a dokážeš si to přestavit.
Člověka bez fantazie nezachrání už vůbec žádný výklad...

Uživatelský avatar
julo245
Příspěvky: 174
Registrován: 24 led 2010, 01:00

#279 Příspěvek od julo245 »

dakujem :-)))

Uživatelský avatar
julo245
Příspěvky: 174
Registrován: 24 led 2010, 01:00

#280 Příspěvek od julo245 »

HILL: Toto si mi neodpovedal:-(
B/Mam seriovy rezonacny obvod ,na horny koniec dam antenu a paralelne bateriu .
+10 v hore, a - dolny koniec baterii minus na dolny koniec rezonancneho obvodu, a uzemnenu minus bateriu ,si myslil ze to trochu
kmitne a prestane ?
Platil by tvoj rozbor teoreticky vo vsetkych pripadoch keby bol miesto baterii zdroj striedavy 10v ?
Prepac uz sa snazim ta menej otravovat :-)Ale si tu najskusenejsi:-)

Uživatelský avatar
julo245
Příspěvky: 174
Registrován: 24 led 2010, 01:00

#281 Příspěvek od julo245 »

Ahoj HILL
Ked budes mat cas odpovedz mi na moju otazku :-)
dakujem

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#282 Příspěvek od Bernard »

Kdyby ses naučil simulátor (návrh tu byl 6.3.2014), tak by sis mohl najít sám odpovědi a nemusels o ně škemrat.
Přílohy
Ser-lc.png
(25.43 KiB) Staženo 26 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#283 Příspěvek od Hill »

julo245 píše:dakujem :-)))
No tak jsi mi poděkoval za odpověď.
A hned nato píšeš
julo245 píše:HILL: Toto si mi neodpovedal:-(
B/Mam seriovy rezonacny obvod ,na horny koniec dam antenu a paralelne bateriu +10 v hore, a - dolny koniec baterii minus na dolny koniec rezonancneho obvodu....
Prepac uz sa snazim ta menej otravovat :-)Ale si tu najskusenejsi:-)
Samozřejmě, že to nepatrně zakmitá a pak se to uklidní a nebude se dál dít nic.
Konečně Bernard odpověděl za mě a jasněji to snad ani nešlo.

A nepočítám se mezi nejzkušenější, jen patřím mezi těch několik málo, kdo to ještě nevzdali, a já jim za to děkuji - asi máme nejvíc trpělivosti vysvětlovat pořád znovu to, cos už dávno měl znát. Ale pochop taky jednu věc, nemůžeme sedět pořád u počítače a čekat, nač se zeptáš příště, máme i jinou práci, kterou za nás nikdo neudělá, měj proto tu trpělivost, prosím, i ty.

Uživatelský avatar
julo245
Příspěvky: 174
Registrován: 24 led 2010, 01:00

#284 Příspěvek od julo245 »

dakujem vam obom

Uživatelský avatar
julo245
Příspěvky: 174
Registrován: 24 led 2010, 01:00

#285 Příspěvek od julo245 »

Bernard ,dakujem vam za simulaciu ,ja neviem po anglicky tak tazko
mi nieco simulovat
Prosim Vas ked budete mat cas nenasimuloval by ste mi paralelny rezonancny obvod
kde na horny koniec je pripojena antena a dolny koniec rezonancneho
obvodu zdroj striedavy 10v a uzemneny , a druhy pripad seriovy rezonancny
obvod ,na hornom konci antena a na dolnom konci serioveho rezonancneho obvodu seriovy raz striedavy a raz +10v zdroj uzemneny ?
Este by som sa chcel opytat ci mate vysoku skolu ,ked ste dobry odbornik?
Dakujem a prajem pekny den:-)

Odpovědět

Zpět na „Teorie“