Letošní počasí, nevídané, poblázněné...

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zamčeno
Zpráva
Autor
Radovan_79
Příspěvky: 650
Registrován: 24 črc 2016, 02:00

#286 Příspěvek od Radovan_79 »

Tak i v Kozlově uměla být pěkná zima. Jen pro zajímavost - do té chalupy M. Švabinského (nyní pobočka muzea v Třebové) jezdila moje máma v padesátých a šedesátých letech na prázdniny, poněvadž moje babička byla od mlada ve službě u E. Švabinské, což byla jeho manželka. Když pak byla stará (Švabinská), tak se o ni moje babička a máma staraly a nyní bydlíme v baráku, který měla Švabinská v Praze. Taky máma dávala do kupy paměti Švabinské, co se týkalo třeba Bohuslava Martinů, s kterým se ta Švabinská nějak znala.
Na ten Přívrat jsme chodili z Kozlova na túru. Nebo jsme chodili z Kozlova na Člupek, kde máme taky příbuzenstvo, poněvadž babička byla z asi deseti dětí, takže tam je famílie všude. Už jsme tam ale nějaký pátek nebyli, ale jako malý jsem tam jezdil na půlku prázdnin, do chaty v Rybníku a při té příležitosti jsme objížděli ty příbuzné.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#287 Příspěvek od ok1hga »

Radovan_79 píše: ale jako malý jsem tam jezdil na půlku prázdnin, do chaty v Rybníku
. . . naši měli chatu na Srnově, kde jste ji měli vy ?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#288 Příspěvek od EKKAR »

Z Rybníka byl můj táta, žil tam i jeho strejda, tátova sestřenice tam žije doposud. Samozřejmě tam bydlí spousta kolegů z práce a známejch. Kozlov a další k Třebový přilehlý obce jsou něco podobnýho - v každý bydlí když už ne kamarád, tak nějakej ten známej z práce nebo třeba ze školy ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Radovan_79
Příspěvky: 650
Registrován: 24 črc 2016, 02:00

#289 Příspěvek od Radovan_79 »

Někde tady, už si to tak přesně nepamatuju. Když jsme tam byli před pěti lety, tak to bylo okolo komplet odlesněné a vypadalo to úplně jinak.
https://mapy.cz/s/1jFZ9
Naposledy jsem tam byl na prázdninách v roce 1989; chata nebyla naše, ale babiččina bratra ze Svitav. Ten už nežije a chata je ani nevíme čí...

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#290 Příspěvek od kokun »

Tak arktické noci u nás pokračují.
ČRo Radiožurnál (hlášeno v 7:10): (mj.) Štítná n. Vláří až -25°C. U nás o půlnoci -19,5°C, v 7:15 téměř -22°C.
Obyčejně kolem osmé (když vychází slunce) bývá ještě tak o 0,5° více - dnes naopak už teplota vzrůstala a stoupá i nadále.
A má mrznout nejméně do ST :cry:

http://portal.chmi.cz/files/portal/docs ... STIT01.gif
Přílohy
DMULTI-B1STIT01 (2).gif
Podle grafu - nejchladněji někdy kolem 2., či 3. hodiny v noci
(49.61 KiB) Staženo 6 x
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
tiktak1953
Příspěvky: 3302
Registrován: 11 říj 2010, 02:00
Bydliště: SK

#291 Příspěvek od tiktak1953 »

Vy tam mate teplo!!!Vedla v kupeloch Dudinciach kde byvaju letne maxima na slov .bolo vcera do rana skoro -30°C!!!!Dnes tam bolo -25°C,U nas uz včera vecer o 21 hod.bolo na met.stanici pri ceste(opravujem) -21°,vozovka mala -17°C a rano neviem.Toto nebolo tu dole na juhu slov.ze ani za 30 rokov sledovania pocasia.Ked si zoberiete ze tu byva vyse +40°C a -30°C to je rozdiel 70°C!!!V Bratislave bolo len -10°C do rana asi.
Naposledy upravil(a) tiktak1953 dne 09 led 2017, 10:12, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#292 Příspěvek od forbidden »

Jen ať mrzne, alespoň zmrznou ty hnusný klíšťata.

Uživatelský avatar
tiktak1953
Příspěvky: 3302
Registrován: 11 říj 2010, 02:00
Bydliště: SK

#293 Příspěvek od tiktak1953 »

forbidden píše:Jen ať mrzne, alespoň zmrznou ty hnusný klíšťata.
Ne-boj, tie ne-vykapu!Este sa to ne-stalo,ne-stane.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#294 Příspěvek od ZVUK2000 »

forbidden píše:Jen ať mrzne, alespoň zmrznou ty hnusný klíšťata.
A nelíbí se to ani migrantům. Jinak pokud nefouká vítr tak mi to je jedno. -20 mi je milejší než když je kolem nuly, bláto, mrholí a fučí vichr z hor :D

Uživatelský avatar
tiktak1953
Příspěvky: 3302
Registrován: 11 říj 2010, 02:00
Bydliště: SK

#295 Příspěvek od tiktak1953 »

Aj na juhu europy je velka zima,vacsia ako na juznom slov.okrem nas tu pri Dudinciach.Teraz som pozeral v Bulharsku pri Varne niekde kde som aj ja bol je -19°C.Niekde este juznejsie od grecka hlasili v rozhlase, ze napadlo 0.5m snehu pred par dnami.
V Turecku co som pozrel predpoved na 25 dni,tak tam ma byt okolo 20. januvara -9°C.Tato zima pride aj tam.Na druzici vidiet ,ako na na vychode od slov. toci oblacnost proti smeru hod.kuciek a arkticka zima je vtahovana sem dole do europy.My mame hore na poschodi len asi od 16-18°C lebo neviem viac dosiahnut na peci aj ked spim v kotolni ,a kazdu asi hodinu az dve doplnam palivo.Este stastie ze mam hore krb ,keby bolo -50°C!Aj cez vianoce sme museli kurit v krbe, lebo nas bolo 7 v dome.Hore v podlazi mam tehlu ,a ta je ako kamen v zime studena.V lete ked sa tehla hrubky 40cm rozpali,sa tam neda spat bez ventilatorov.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#296 Příspěvek od kokun »

kokun píše:Teď tam měsíc svítí jak blbec a na teploměru zase už -19°C 8O
Tak už tam zase svítí jak bl**c - na teploměru -9,5°C. Teď právě v "drbech" (zprávách) na Nově znovu vzpoměli Štítnou nad Vláří . . .
tiktak1953 píše:Vy tam mate teplo!!!Vedla v kupeloch Dudinciach kde byvaju letne maxima na slov .bolo vcera do rana skoro -30°C!!!! ...
Tak u vás bych to předpokládal - říká se "zima jak v Rusku" a vy to k nim máte přece jen o něco blíž :lol:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#297 Příspěvek od Celeron »

Se divím Ekkare, že se neozve někdo od Svitav, tam je přeci někde říká Sibiř. Nebo že by pomrzli :?: :lol:
U mě téměř v Polabí bylo zatím zatím letos nejvíc -23 st. C. a to ještě na výdechu tepelnýho čerpadla. :lol: Jinak -18 st. C.

A propo, jak je to správně česky? "Bylo nejvíc -23" a nebo "Bylo nejmíň -23". S matikou to asi nemá nic společnýho, co? :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#298 Příspěvek od gepard »

Celeron píše:A propo, jak je to správně česky? "Bylo nejvíc -23" a nebo "Bylo nejmíň -23". S matikou to asi nemá nic společnýho, co? :wink:
Zdárec,
dle mého názoru se dá říci obojí. Záleží v jakém smyslu je to bráno. "Bylo nejvíc -23" - ve smyslu "největší mráz byl -23 °C" a "bylo nejmíň -23" - ve smyslu "nejnižší naměřená teplota byla -23°C".
-- Gepard --

Wolfik
Příspěvky: 1076
Registrován: 28 črc 2009, 02:00

#299 Příspěvek od Wolfik »

Nevím, na co tu nadáváte...já pocitově mezi -1 a -20 °C nepoznám rozdíl. Nepříjemně mi je, když začne foukat studený vítr...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#300 Příspěvek od EKKAR »

Celeron píše:...
A propo, jak je to správně česky? "Bylo nejvíc -23" a nebo "Bylo nejmíň -23". S matikou to asi nemá nic společnýho, co? :wink:
Záleží na předchozím textu a souvislostech. Nejvíc "-23°C" = hodnota na teploměru neklesla pod -23°, pokud to má znamenat, že předtím klesala z klanejch hodnot a níž neslezla, ANEBO, pokud obvykle bylo třeba -40°C a občas to stouplo, tak i tam mohlo bejt "nejvíc -23°".

No a varianta "bylo nejmíň -23°" je to samý - buď to označuje skutečně dosažený minimum za nějaký období, nebo v hovoru odhadovanou hodnotu, kdy mohlo bejt i víc než je řečená hodnota.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Zamčeno

Zpět na „Nezařaditelné“