Kondenzátor do indukce

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#31 Příspěvek od JirkaZ »

No, takže abych se vrátil k původnímu dotazu:

tazatel by měl uvést (nejlépe nakreslit část schématu), jak je výkonový stupeň koncipovaný. Z fotek mám dojem (ale jde o naprosté vaření z vody), že by mohlo jít o polomůstek a vadný C je tedy sériově s cívkou plotýnky, nebo je součástí kapacitního děliče v polomůstku.

Čili tam by potom v podstatě odpadalo rezonanční zvýšení proudu (existující v paralelním rez. obvodu) a ty doporučované KEMETy by mohly vyhovět.

Uživatelský avatar
MilanCZ
Příspěvky: 440
Registrován: 08 dub 2008, 02:00
Bydliště: České Budějovice

#32 Příspěvek od MilanCZ »

jakmile budu mít chvilku, zkusím nakreslit, děkuju za zajímavou osvětu :wink:

Uživatelský avatar
MilanCZ
Příspěvky: 440
Registrován: 08 dub 2008, 02:00
Bydliště: České Budějovice

#33 Příspěvek od MilanCZ »

Hezký den, můžu nahradit bez nějakých úprav IGBT 40RR21 tímto: 60M324?
Koukal jsem na parametry a jsou si hodně podobné, jen rozdíl v Uce sat je nějakých 0,2V a nevím jestli to bude vadit

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#34 Příspěvek od JirkaZ »

GT60M324 má více než dvojnásobnou kapacitu hradla a je o něco pomalejší než GT40RR21.

Takže záleží na pracovní frekvenci a tvrdosti buzení. Navíc pokud tam je polomůstek (stále žádné informace!), tak bude třeba nahradit oba transistory.

Uživatelský avatar
MilanCZ
Příspěvky: 440
Registrován: 08 dub 2008, 02:00
Bydliště: České Budějovice

#35 Příspěvek od MilanCZ »

Stačí takhle nebo ještě trochu víc?
A ten kondík 10uF na vstupu je na měření kapacity a ESR v pořádku a přitom vyhazuje jistič :nut:
Přílohy
IMG_20220308_215601_edit_143453993267693.jpg

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#36 Příspěvek od JirkaZ »

Takže jde o klasický paralelní rezonanční obvod (zapojení je obdoba těch mnou uvedených výše) a v něm hrozí proudové poddimenzování kondenzátoru, jak píšu tamtéž.

Pro použití toho IGBT s větší kapacitou hradla bych odpor 39R zmenšil tak na polovinu, nebo spíš rovnou dal 15R.

Co za typy je na pozicích budících transistorů?

Jaká je indukčnost cívky v plotýnce?

Samozřejmě to zapojení bez osazeného IGBT se při připojení na síť musí chovat naprosto korektně. Pokud vyhazuje jistič, tak je někde nějaký další problém... Nevyhazuje ten jistič Graetz a nakopnutá dioda v něm? Pokud původní IGBT odešel do zkratu, tak bych se tomu nedivil...

Uživatelský avatar
MilanCZ
Příspěvky: 440
Registrován: 08 dub 2008, 02:00
Bydliště: České Budějovice

#37 Příspěvek od MilanCZ »

Budící tranzistory jsou S8050 a S8550, indukčnost cívky je 110 uH.
Opravdu je před Graetzem 10 uF. Odešel Graetz a IGBT. Vyměnil jsem usměrňovač, vyndal vadný IGBT a pořád ve zkratu, až po vyndání kondenzátoru ok.
Přílohy
IMG_20220308_232406_edit_144846544263314.jpg

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#38 Příspěvek od JirkaZ »

No tak se ten 10uF kondenzátor při vyšším napětí nějak nedestruktivně proráží (je to ale dost nepravděpodobné), nebo je jistič "přecitlivělý" na pulsní přetížení při připojení atd.

Je třeba hledat, měřit a zkoušet, v této oblasti se moc zázraky nedějí a vše nějak souvisí s fyzikou.

Jak se zapojení bez IGBT chová při připojení na síť přes sériově zapojenou tepelnou kouli cca 100W?

S těmi budiči S8050 a S8550 půjde klidně odpor snížit na oněch 15R, mají Icmax 1,5A a zde jde pouze o úzké pulsy při nabíjení a vybíjení kapacity hradla IGBT + nějaký příspěvek z Millerovy kapacity...

Jinak pro další orientaci z uvedených údajů vyplývá, že pracovní frekvence by měla být okolo 29 kHz.

Uživatelský avatar
MilanCZ
Příspěvky: 440
Registrován: 08 dub 2008, 02:00
Bydliště: České Budějovice

#39 Příspěvek od MilanCZ »

Bez zapojení IGBT se chová standartně, tzn. indukce jde zapnout, nastavit výkon, všechno v pohodě. Jen tam nemám ještě ten kond, s ním by to už nefungovalo. Zkusím tam dám ty odpory 15Ω a ty tranzistory 60M324 a uvidím. Byl by velký průšvih dát na vstup místo 10µ třeba 5µ? Ten mám.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#40 Příspěvek od JirkaZ »

Já jsem se ptal na zapojení komplet (tedy i s oním C 10uF, ale bez IGBT) a při připojení k síti přes tepelnou kouli...

Pokud není v pořádku celý zbytek zapojení, a to tak, jak byl původně, tak nemá vůbec žádný smysl tam dávat IGBT.

A samozřejmě mluvím pořád o jednom "kanálu" (pro jednu plotýnku), neb z fotek mám dojem, že elektronika je pro víc (4?). Ty ostatní "kanály" je třeba nejlépe úplně odpojit od napájení, nebo alespoň zablokovat tak, aby se při testech nemohly zapnout.
Naposledy upravil(a) JirkaZ dne 09 bře 2022, 22:13, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#41 Příspěvek od rnbw »

Ziarovku dokaze rozsvietit jalovina ktora tecie samotnym filtrom. Osobne to mam na 1-platnovej indukcii vyskusane.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#42 Příspěvek od JirkaZ »

To nejspíš trochu ano (zejména při tom 10 uF kondenzátoru), ale nebude to vyhazovat jistič a lze tak změřit, kde je problém...

V případě potřeby lze jít výš, než uvedených 100W (třeba 500W halogenový reflektor).

Poslouží i žehlička a podobné čistě ohmické záležitosti.

Uživatelský avatar
MilanCZ
Příspěvky: 440
Registrován: 08 dub 2008, 02:00
Bydliště: České Budějovice

#43 Příspěvek od MilanCZ »

10µ nemám, zkusil jsem s tím 5µ a cca za 5 sec po zapnutí ovládáním indukce (výkonu plotny) začne lehce žhnout. Bez kondíku to ani nesvitne. S tím vyndaným 10µ to svítilo daleko silněji a hlavně hned po zapnutí.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#44 Příspěvek od JirkaZ »

Ale co žhne? 100W tepelná koule? Nebo větší?

100W tepelná koule bude s 10uF kondenzátorem téměř normálně svítit, ten příkon vs jalový proud jsem podcenil. Viz Falstad na https://tinyurl.com/ya299cln.

Takže je třeba použít podstatně vyšší příkon tepelné koule, nebo lépe tu žehličku či třeba varnou konvici. A měřit (multimetrem nebo lépe osciloskopem - pozor na zem = PE(N) u běžných osciloskopů!), co se děje před a za Graetzem, prostě zda ten proud ze sítě bez buzení plotýnky je pouze následkem reaktance toho 10uF kondenzátoru nebo ne a zda kondenzátor snáší trvalé připojení na síť.

Všechno bez osazeného IGBT. A samozřejmě bez hraní si s ovládáním (jestliže tam není IGBT, tak ani nemůže mít vliv, leda že by se mršilo ještě cosi před koncovým stupněm a bylo to napájené z Graetzu apod.).

Uživatelský avatar
MilanCZ
Příspěvky: 440
Registrován: 08 dub 2008, 02:00
Bydliště: České Budějovice

#45 Příspěvek od MilanCZ »

Žhne 200W koule.
Přes ovládání sepnu relé, které teprve pustí napětí na kondík a Graetz a dále.
Co je mi divný je, že když opět přes ovládání indukci vypnu, relé je pořád seplé. Ani po delší době nevypne (zřejmě kvůli dochlazování), jenom když vypnu napájení. Zem na scopu bych měl mít odpojenou, tak uvidím co naměřím.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“