Jak uchovat silikon pro občasné použití?

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#31 Příspěvek od czatlantis »

Fakt ti to tak funguje? Já právě co jsem měl pocit, tak to vždycky zatuhlo RYCHLEJI když tam právě byl opatlaný silikon - zdůvodňoval jsem si to tím, že ten silikon vedl tu vlhkost, kterou to tuhlo. Naopak pokud ten závit byl čistý, tak na sebe dosedl přímo ten plast a vlhkost se tam neměla jak dostat.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#32 Příspěvek od termit256 »

Jako ze netestoval jsem to, ale podle mne zatuhly silikon uz vlhkost moc nevede, utesni to a tak se vlhkost dostane tam kde vadi pomaleji. Mesic to vydrzi naprosto bez problemu. Podle mne to tuhne i tak, zkousel jsem napriklad omotavat spicku hlinikovou lepici paskou, bez valneho vysledku.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#33 Příspěvek od czatlantis »

Ten zatuhlý silikon vlhkost vede - když to zatuhne ve špičce, tak to postupuje skrz silikon postupně dolů. Jinak se tam nemá jak ta vlhkost dostat. Samozřejmě že čím větší vrstva silikonu, tím pomaleji vede. Kdyby zatuhlý silikon nevedl vlhkost, tak by i spára na kachličce neměla jak zatuhnout - zatuhla by jen povrchová vrstva a uvnitř by to zůstalo "syrové".

Hliníková fólie asi nebyla dostatečně utěsněná - hliník je tvrdý a zbyly tam škvíry. Ta teflonová páska je ideální, jelikož je vělmi měkká - tzn vyplní netěsnosti a zároveň se jednoduše vymáčkne tam, kde by jinak mohla zavazet. Je možný že měsíc to vydrží i bez toho. Nějak to podrobněji nemonitoruju - jen vycházím z pozorování co tu mám :D

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od PotPalo »

Ono to hlavne začne tuhnúť od vzduchovej bubliny, pokiaľ tam ostane.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od ZdenekHQ »

Teď jsem koupil Den Braven sanitární silikon bílý NEUTRAL a jsem docela překvapenej. Součástky s ním drží, hmoždinky v "papírové" zdi taky, ale po zavření netuhne, maximálně pár mm.

To ty starý neutrály byly za měsíc tuhý komplet.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#36 Příspěvek od termit256 »

czatlantis píše:Ten zatuhlý silikon vlhkost vede - když to zatuhne ve špičce, tak to postupuje skrz silikon postupně dolů. Jinak se tam nemá jak ta vlhkost dostat. Samozřejmě že čím větší vrstva silikonu, tím pomaleji vede. Kdyby zatuhlý silikon nevedl vlhkost, tak by i spára na kachličce neměla jak zatuhnout - zatuhla by jen povrchová vrstva a uvnitř by to zůstalo "syrové".

Hliníková fólie asi nebyla dostatečně utěsněná - hliník je tvrdý a zbyly tam škvíry. Ta teflonová páska je ideální, jelikož je vělmi měkká - tzn vyplní netěsnosti a zároveň se jednoduše vymáčkne tam, kde by jinak mohla zavazet. Je možný že měsíc to vydrží i bez toho. Nějak to podrobněji nemonitoruju - jen vycházím z pozorování co tu mám :D
Vlhkost se tam dostava spis pres ten plast, nez ze by se vedla po te tenke vrstvicce silikonu, nebo je tam jeste jiny mechanismus tuhnuti. Mel jsem i neotevreny silikon ktery byl zatuhly uvnitr v te tube. Kdyz jsem ji rozrizl, tuhnul od kraje ke stredu valce. Ne od konce te tuby. Narezal jsem z nej kolecka na tlumeni vibraci.

Tou hlinikovou paskou to bylo zalepene opravdu dobre, je to paska ktera se pouziva na vzduchotechniku a drzela dobre i na tom plastu ze ktereho jsou ty spicky.

Ale jinak je pravda, ze nektery tuhne rychleji, jiny pomaleji. Mel jsem i nejaky v tlakove nadobe podobne jako montazni pena a tam nebyl s nezadoucim tuhnutim problem.

Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 402
Registrován: 10 úno 2009, 01:00

#37 Příspěvek od dracekvo »

Nedavno jsem si v lídlu koupil vákuovačku. Nešlo by to zavákuovat?

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#38 Příspěvek od termit256 »

Zkus to a dej vedet, kdyz uz ji mas.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#39 Příspěvek od Celeron »

V září 2022 jsem načatej silikon hodil do fasádního kýble, co v nich uchovávám načatý cívky filamentu pro 3D tisk. Má to narážecí víko, který dost dobře těsní. V kýblech je taky 20 dkg pytlík silikagelu. O víkendu jsem tisknul a tak jsem kouknul na silikon. Bylo zatuhlejch asi 10 mm v aplikační trysce, normálně jsem tu zatvrdlinu vytáhl ven. V kýbli byl zavřenej 5 měsíců. Za takovouhle dobu mě jinej zatuhl v celý trysce až kousek do závitu kartuše.
Akorát to matlání silikagel občas vypálit na plechu v troubě. Blbý je, že to snese asi 3 x, pak začnou perličky silikagelu při sušení praskat až střílet.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#40 Příspěvek od termit256 »

Ja mam ty kulicky nasypane v pytliku usiteho ze sitky proti moucham, susim to i s tim na max 120C a zadny bordel ani praskani nepozoruju. Jen jsem koupil za 2kila starou troubu na bazosi jen na tohle a suseni filamentu a udelal do ni poradnou regulaci teploty - ta puvodni byla uplne nahovno. Nektery silikagel muze byt toxicky, proto v troube kde varim bych to radeji nedelal.

Uživatelský avatar
adakar
Příspěvky: 212
Registrován: 16 zář 2020, 02:00

#41 Příspěvek od adakar »

Po použití odnímem špic, cez vytláčací otvor tuby prehodím Lidl igelit. rukavicu, dám špic naspäť. Zázrak to neurobí, ale vydrží to viac. Tiež mám skúsenosť s tubami: niektoré vydržali pár krátkych mesiacov, iné niekoľko dlhých rokov...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#42 Příspěvek od Celeron »

termit256 píše:Ja mam ty kulicky nasypane v pytliku usiteho ze sitky proti moucham, susim to i s tim na max 120C a zadny bordel ani praskani nepozoruju. Jen jsem koupil za 2kila starou troubu na bazosi jen na tohle a suseni filamentu a udelal do ni poradnou regulaci teploty - ta puvodni byla uplne nahovno. Nektery silikagel muze byt toxicky, proto v troube kde varim bych to radeji nedelal.
Toxický je ten co má indikačku nasycení zabarvením, červená-fialová-modrá. Jsou to nějaký kobaltový sloučeniny. Silikagely co nemění barvu prý toxický nejsou, jen zase silikóza pokud se rozpadne a práší a vdechneš. Tohle mají dost namakaný potápěči, vzduch z kompesoru je potřeba sušit, jinak v zimě při expanzi zamrzaj redukčáky.
Když chceš popisovat, kterej silikagel praská a kterej nepraská, tak ho musíš víc specifikovat. Možná ani nemáš silikagel ale molekulový síto nebo jinej zeolit. To je jenom na Moravě nahrabaný bláto, na tom toxickýho nic není, vinaři ho třeba používaj při čištění vína. Ale pohltivost vody je u něj nižší.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#43 Příspěvek od termit256 »

Pokud mas silikagel koupeny s certifikaty, tak toxicky nejspis nebude, ale vetsinou tomu tak neni a pak je tezko rict jestli tam neni nekde primichany i ten znackovac apod. Co jsem se koukal, tak tu toxixitu uvadi pri pokojove teplote, pri 120C nikdo nezarucoval ze se z toho nezacne neco uvolnovat. Proste do trouby na jidlo bych to pro jistotu nedaval, stejne jako cinske filamenty. Osobne mam par kilo silikagelu nekde koupenych a jeden pytel takove smesi ktery prubezne dosypavam kulickama ze vseho mozneho co koupim. Nepraska nic. Jestli to dela zeolit netusim, ten nepouzivam. Nemel takovy efekt a po vysuseni uz moc nefungoval. V boxu pod tiskarnou kde skladuju filamenty o velikosti cca 50x60x70cm tim udrzuju vlhkost mezi 10-20%. Kdyz vyroste vic, hodim to presusit.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#44 Příspěvek od czatlantis »

Pokud je ten silikagel čirý, tak tam nic toxickýho nebude. A mimochodem ikdyby bylo, tak racionálním pohledem: je úplně jedno v jaké troubě to pečeš - 99% by toho stejně vyfouklo ven a ty by ses toho nadýchal úplně stejně, jako z té druhé trouby. Vůbec si nedokážu představit mechanismus, kterým by se to dostalo do jídla při následujícím dalším pečení...Nebo se ti copak jídlo válí dole v troubě, kam kdyžtak může napadat nějaký prach z toho co pečeš?

Silikagelový kuličky praskají pokud přeženeš teplotu a nebo naopak pokud moc rychle pohlcují vodu. Když vezmeš silikagel a kápneš na něj vodu, tak popraská

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#45 Příspěvek od Behemot »

taky naháčkuju vláknu, dyž už tu melete vo silikagelu, kerý gelový lepidla vydrží? patex v malinké tubičce mám už druhej rok, beru po malejch troškách a pohoda, v nejhorším se troška vytlačí ve víčku vokolo špičky a tím se to utěsní, uvnitř špičky neztuhl nikdy ani milimetr; ale to je taky v hnilíkové tubě

nejakej ceys nebo taková jebka, po roce-dvou sem to chtěl použít, musel sem na to pomalu šlapat, abych neco vymáčkl, za dalších pár měsíců to bylo dobrý tak do kamen - průhledná plastová tuba (bylo to ve tmě, suchu a chladu)

tak je třeba nejakej patex ve velké tubě a vydrží to? přece jenom když bych toho potřeboval použít víc, velká tuba bude stát na jednotku třetinu, co pět těch malejch, žejo

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“