Náhrada můstku a tranzistoru stabilizovaného zdroje

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sklipky
Příspěvky: 91
Registrován: 16 led 2012, 01:00

#31 Příspěvek od sklipky »

Zaky píše:Ale no tak. Samozřejmě do série se sekundárním vinutím, přičemž směr vinutí musí být opačný, než je směr vinutí sekundáru. Tak to bude odčítat.
Tak to odčítací vinutí opravdu funguje. Poslední závit už jsem tam tak tak narval (málo místa), ale vyšlo to přesně na 23,9V naprázdno.

Problém je, že ten zdroj je opravdu měkký. Když jsem připojil jako zátěž 20V motor z Aku vrtačky, tak to z 20V kleslo na cca 16-17V a proud byl jen 1,8A. Zapojení by mělo umět 30V při 3A. Trafo má 100VA, takže tam by asi s výkonem neměl být problém.

Je to tedy tím, že se přidalo odčítací vinutí :?:

I pokud to nebude fungovat, tak jsem rád, že jsem si něco takového vyzkoušel v praxi :idea:
Přílohy
trafo s odcitacim vinutim.jpg

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#32 Příspěvek od samec »

Čiže to trafo je navrhnuté tak, že 24V dáva pri 100W zaťažení, teda pri odbere 4,14A. Naprázdno potom o odpor vinutí viac.

Ak to takto lieta, tak namiesto zenerky bude lepšie použiť LM317.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#33 Příspěvek od PavelFF »

Takové chování je u tohoto typu zdroje je v podstatě vlastnost daná zapojením. On umí dávat 30V a umí dávat 3A, ale neumí to současně.
U tebe k tomu přispívá dosti měkké trafo a přimotáním závitů se to ještě trochu zhoršilo. Ale trafo je měkké i bez úprav.
Musel bys mít staré , "nehospodárné"(tj. poctivé) trafo s tvrdší charakteristikou. Potom bys nemusel uměle snižovat napětí naprázdno a ani by napětí se zatížením neklesalo tak strmě.
I tak bude výstupní napětí menší než bys čekal. Úbytky vznikají na usměrňovači, na regulačním IO , na dvou výstupních tranzistorech, na bočníku... Voltík k Voltíku a tohle je výsledek.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od ZdenekHQ »

No, tady by pomohlo to relátko, co by odeplo odčítací viutí při vyšším odběru. Jen by muselo být tak rychlý, aby při odepnutí zátěže nevzniklo přepětí na OZ, což v praxi není až zas tak jednoduchý. 8-)

Taky to má sklony ke kmitání.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#35 Příspěvek od Zaky »

Já bych to vůbec neřešil, jak často kdo potřebujete plný proud při plném napětí? Dle mého názoru realizovat lineární zdroj 30V 3A bez přepínání odbočky na trafu není příliš rozumné kvůli veliké výkonové ztrátě. Za rozumný zdroj považuji BS525, který je 30V 1A a na valnou většinu bastlení i v zaměstnání mi plně stačí, přičemž za velice důležitý parametr považuji hlavně dobře fungující proudové omezení. V případě potřeby mohu zapojit větve zdroje paralelně a získat proud do 2A. Na větší proudy mám takovou tu levnou docela příšernou spínanou Čínu do 10A, tam už se ale o dobře fungujícím proudovém omezení hovořit nedá.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já jsem sem snad před 10 lety dával schema zdroje se dvěma LT, co měl jedním potenciometrem regulovanou spínanou předstabilizaci i lineární stabilizaci. Ale v českém myšlení se stále nic nezměnilo a pořád se staví podobný experimety.

Já mám situce, kdy potřebuju krátkodobě ze zdroje 30+30=60V v serii a 3A, nebo paralelně 30V/6A. Ale určitě s tím nehoním vrtačku. :D

Ale nejhorší jsou opravdu ty situace typu 3V3/3A, to je pro lineár bez přepínání peklo.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od kulikus »

PavelFF píše:Takové chování je u tohoto typu zdroje vlastnost daná zapojením. On umí dávat 30V a umí dávat 3A, ale neumí to současně.
U tebe k tomu přispívá dosti měkké trafo a přimotáním závitů se to ještě trochu zhoršilo
.
Zapojení to umí, byť vnáší asi 3V úbytku a ten je závislý na zatěžovacím proudu, protože snímací shunt má 0R5, při 3A na ně ubyde 1,5V. Problém je s vlastnostmi trafa.
Pokud to trafo při zatížení 4A dá 24V střidavých, je to v cajku.
Naposledy upravil(a) kulikus dne 23 črc 2022, 18:22, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#38 Příspěvek od PavelFF »

Dobře, řekněme, že trafo při 24V dává špičkovou hodnotu asi 34V.
Z toho asi 2V ubere usměrňovač.
Asi 2V ubere TL081.
Asi 2V ubere Darlington.
Asi 1,5V ubere bočník.
K tomu ještě propad v napájení vlivem nedokonalého vyhlazení za usměrňovačem.

34V - 7,5V = 26,5V. Úbytky se mohou lišit, ale je zřejmé, že 30V při 3A není možno dosáhnout ani s ideálním trafem 24V.

Problém je, že dnešní 100W trafa mají k ideálu daleko.

Použité trafo má uváděno naprázdno napětí Uef = 27V => Umax = 38,2V. I při plusové toleranci napájecí sítě bych to nechal tak - žádné přimotávání odčítacího vinutí. Něco srazí usměrňovač a vyhlazovací elyt 3G3 taky nedovolí dosáhnout teoretické špičkové hodnoty.

Buď IO přežije nebo ne. Ale nebudu se dobrovolně připravovat o maximální dosažitelné napětí zdroje (nijak vysoké).
Tak bych to udělal a vidělo by se. Ale není to inženýrské a zodpovědné, kvůli plusové toleranci napětí 230V/50Hz. Takže to nemůžu doporučovat.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od kulikus »

Souhlasím, trafo nech jak bylo tj. bez odčítacího vinutí, OZ napájej přes zenerku která jim sníží napájecí napětí o zenerovo napětí (5V2) tj. pod maximálních 40V.
Zdroj pak pojede jak má. Pokud poženeš přes ni i ventilátor (100mA), dej tam zenerku na 1W.
Výhodnější by bylo předřadit před 7824 samostatný paralelní regulátor s rezistorem a zenerkou k gnd.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#40 Příspěvek od PavelFF »

Těch sražených 5V bude scházet na výstupu. To si nepomůžeš.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#41 Příspěvek od lesana87 »

PavelFF píše:Z toho asi 2V ubere...
Ještě R15, co 1 mA do buzení darlingtonu, to 1V fuč.

Uživatelský avatar
sklipky
Příspěvky: 91
Registrován: 16 led 2012, 01:00

#42 Příspěvek od sklipky »

PavelFF píše:Takové chování je u tohoto typu zdroje je v podstatě vlastnost daná zapojením. On umí dávat 30V a umí dávat 3A, ale neumí to současně.
U tebe k tomu přispívá dosti měkké trafo a přimotáním závitů se to ještě trochu zhoršilo. Ale trafo je měkké i bez úprav.
Musel bys mít staré , "nehospodárné"(tj. poctivé) trafo s tvrdší charakteristikou. Potom bys nemusel uměle snižovat napětí naprázdno a ani by napětí se zatížením neklesalo tak strmě.
I tak bude výstupní napětí menší než bys čekal. Úbytky vznikají na usměrňovači, na regulačním IO , na dvou výstupních tranzistorech, na bočníku... Voltík k Voltíku a tohle je výsledek.
Díky za vysvětlení :idea:

Uživatelský avatar
sklipky
Příspěvky: 91
Registrován: 16 led 2012, 01:00

#43 Příspěvek od sklipky »

kulikus píše:Souhlasím, trafo nech jak bylo tj. bez odčítacího vinutí, OZ napájej přes zenerku která jim sníží napájecí napětí o zenerovo napětí (5V2) tj. pod maximálních 40V.
Zdroj pak pojede jak má. Pokud poženeš přes ni i ventilátor (100mA), dej tam zenerku na 1W.
Výhodnější by bylo předřadit před 7824 samostatný paralelní regulátor s rezistorem a zenerkou k gnd.
Myslíš to schéma, co posílal jardafiala ? Ve schématu je u diody označení 5V1, ty píšeš 5V2. Jaká zenerka by to měla být ? Myslím konkrétní typ.

Jako chlazení jsem na ten 24V výstup pro ventilátor dal do série dva 12V ventilátory. Jeden bude foukat do šasí na chladič toho výkonovýho tranzistoru a druhý je na vrchu šasí nad chladičem a vyfukuje ven.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#44 Příspěvek od PavelFF »

Zenerka 5V1 nebo 5V2 (to je jedno). Ochráníš tím sice IO před možným přepětím(ono pravděpodobně vůbec nenastane), ale na druhou stranu se s napětím na výstupu dostaneš spolehlivě o 5V níž než bez zenerky. A to nechceš.
Vykašli se na zenerku, odčítací vinutí a zapoj to podle plánku.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#45 Příspěvek od samec »

Nie zenerku, ale LM317.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“