STAN chce elektrárnu do každé domácnosti

Příspěvky, které svou "duchaplností" přesahují možnosti toho fóra.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#31 Příspěvek od Celeron »

p32 píše:Podle toho počítám, že se to ještě nezaplatilo.
Á tady je zase někdo chytrej jak sáně v létě. :roll:
Nemáš vůbec páru, jak a z čeho jsem návratnost počítal.
Nebo ještě víc prosté, neumíš počítat.

Karle, že to funguje a jak a kdy se to vrátí se vědělo už v roce 2008. Ale tenkrát stálo pořízení 1KWp 3 x víc.
Myslím, že to byly mnohem líp uložený prachy než kdybych musel vyhodit to samý do kanálu s názvy daň z příjmu, sociálko a zdrávko.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#32 Příspěvek od EKKAR »

Jirko, v roce 2008 vyvrcholil problém zvanej "bankovní úvěrová krize" - a než se z něj svět vzpamatoval, trvalo to cca 5 let, u nás ještě minimálně o 3-4 roky víc. NORMÁLNÍ SMRTELNÍK byl tehdá v podobný finanční situaci jako je dneska a rozhodně 3x obrátil každou korunu. Ano, NĚKTEŘÍ na takovou investici tenkrát měli, já to třeba nebyl ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#33 Příspěvek od p32 »

Celeron píše:
p32 píše:Podle toho počítám, že se to ještě nezaplatilo.
Á tady je zase někdo chytrej jak sáně v létě. :roll:
Nemáš vůbec páru, jak a z čeho jsem návratnost počítal.
Nebo ještě víc prosté, neumíš počítat.

110 tyček za komplet FVE 5KWp v roce 2012 jako cenově nemyslytelná věc? Od tý doby jsem nemusel zaplatit za 36,5MWh co jsem si sám spotřeboval.
Vždyť jsi to sám napsal, že nebo jsi ty údaje zkreslil? Tak zkus napsat, že se ti to nevrátilo za těch asi 6,5 roku pokud tebou dodané údaje jsou platné, ale kdy doopravdy. Kdybych dal těch 110 tyček do skříně a za 6,5 roku je vyndal, tak jsem na tom naprosto stejně. No a můžeš i napsat, kdy si to na sebe vydělalo (podle tebe zaplatilo). Když se ti něco zaplatí, tak v tom momentě si to přece vydělalo na novou stejnou investici nebo sis aspoň v té době už našetřil na stejnou novou investici. Nebo to myslíš jinak?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#34 Příspěvek od Crifodo »

Celeron píše:o tom, že příští rok v srpnu zaříznou dotace na FVE, tepelka, kotlíkovku a zrušej zelenej bonus u elektráren do 10kWp jste už slyšeli? A že EU zcela vážně uvažuje nad zákazem lithia
Zdroj informace?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#35 Příspěvek od Hill »

O tom zamýšlenám zákazu lithia například tady. Prý ovlivňuje plodnost tradiční evropské populace, ta stárne a ubývá: nebude mít kdo vydělávat na důchody (o té netradiční nějak korektně není řeč).
EKKAR píše:...v roce 2008 vyvrcholil problém zvanej "bankovní úvěrová krize" - a než se z něj svět vzpamatoval, trvalo to cca 5 let, u nás ještě minimálně o 3-4 roky víc...
Karle, jestli si vzpomínáš, právě někdy kolem roku 2012, to ještě slušně fungoval Skype, jsme se o půjčkách bavili. Končilo mi pojištění se spořením a bylo tam dost na nějaký ten kolektor. Nebydlet v paneláku, tak bych o FVE taky uvažoval, ale nemám ji kam dát, tak jsem se rozhodl obnovit vozový park a poslat 16 let staré auto s 300 tisíci km na dojetí dál. Nakonec jsem zrušil i důchodové připojištění (to, k němuž se dnes shánějí poslední spořiči, kteří si ho ještě nevybrali), dal to dohromady a v roce 2013 jsem koupil nové auto - a bez půjčky či zákaznického úvěru.
Tím chci říci, že finance na pořízení malé domácí FVE tu měl kdekdo, ale zdaleka ne každý měl k tomu ty ostatní podmínky, nebo chuť přeskákat ty klacky, co jim pod nohy házeli jiní.
A, i kdybych do návratnosti investice měl přičíst 100 % plus inflaci mínus pokles cen zařízení, aby FVE nejen zaplatila sama sebe, ale teoreticky vydělala na komplet novou FVE, nepochybuji, že i to stihne, než doslouží.
Ona návratnost se totiž počítá do okamžiku, kdy se náklady vrátí, a pořízená investice vydělá první korunu. Doba následující, kdy vydělává na novou stejnou, se do toho nepočítá.
Ovšem, dnes, s dotačními programy, je situace tak dokřivená, že se s těmi všemi nespotřebovanými přetoky nedopočítáš, jestli to šetří, vydělává, nebo trestá.
Naposledy upravil(a) Hill dne 19 zář 2022, 09:31, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#36 Příspěvek od Crifodo »

O proslýchání (jak za minulého bolševika) že EU moudré hlavy klasifikujou některé sloučeniny lithia jako zdraví škodlivé jsem četl.
Ale přímou souvislost se zákazem baterií jako takových tam nevidím. Natož termín, od kdy se tak stane.
Spíš bych tam tušil snahu celou záležitost dále parádně prodražit, zesložitět a dále naházet klacky pro kdysi svobodnou dostupnou mobilitu, lidi se nemají co nekontrolovaně někde potulovat po krajině. Přičemž agenda okolo toho zaměstná další armády dobře zasjištěných eurosvazových úředníků (všímáte si jak je jim stoupající drahota starostlivě kompenzována).
To že na dotace jaksi do budoucna v chřadnoucí EU ekonomice nebude zbývat, je na bíle dni, akorát ten věrohodný konkrétní odkaz. Zda dotace nové nebudou, nebo se zaříznou ty stávající nebo co. Ono by to znamenalo nejspíš nějaké porušení běžících smluv a tudíž možnost žalob/arbitráží. Ne že by si s tím nějaký ten výjimečný stav neporadil.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#37 Příspěvek od Crifodo »

EKKAR píše:Ano, z pohledu dnešního je to jinak, ale tenkrát to tak prostě bylo.
Z pohledu dnešního (předvčerejšího) je to ještě jinak.
16.9.2022
Vážení zákazníci, vzhledem k prohlubující se krizi na trhu elektronických součástek jsme neustále nuceni omezovat naši výrobu.
(jeden z mála tuzemských výrobců FV regulátorů řešících připojování spotřebičů a přetoky).
Pozastaveny objednávky, příslib obnovení dodávky čipů od konce roku 2023.
Also, mluví se o krizi, dokonce prohlubující se. A to ještě pořád jde elektřina, dá se koupit benzín, jezdí vlaky atd.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#38 Příspěvek od xsc »

Už zas mícháš jabka a hrušky. Krize na trhu elektronických součástek je tu od kovidu, kdy v Číně "kovid není", ale každou chvíli zavřou nějaké velké město nebo v horším případě přístav. Díky tomu fabriky v Číně mají výpadky, jim zas vypadávají dodávky a i blbých součástek je málo.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#39 Příspěvek od p32 »

Já si taky myslím, že bysme neměli být závislí na Číně a měli bysme se odstřihnout od dodávek z Číny. Taky bysme mohli dopadnout potom jako s Rusama.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#40 Příspěvek od Crifodo »

tys tady chyběl, ty míchanej krasoduchu hruškovej.
Mně je jedno, jestli za krizi v čipech můžou jablka nebo čínani, podstatné je, že EU je v energetice u prdele s dechem a ještě mi sice přivezou (už zas drahý) panely z číny, ale na regulaci si mám počkat rok a půl.
A politici vyzývají k stahování teploty, dřepům, svetrům, artritidě a plísni v koupelně, jak někde v roce 46 po válce. Dva roky potom, co vyzývali, němečtí hňupové, k zakonzervování jaderných elektráren, shánějí dieselový plovoucí krámy na výpomoc ve špičkách. Ty budou smrdět a potřebujou ropu, ale aspoň něco natočej. Blbečkové ze Stanu umí tak leda ten svetr.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#41 Příspěvek od xsc »

Takže ses zase vyplkal kolem EU, ovšem dál jedeš systémem jabka hrušky. Jestli firma nemá součástky, to snad není problém EU, ale soukromé firmy. Nebo snad chceš, aby EU plánovala výrobu součástek? To bys zase řval, proč se do toho EU míchá. Tak si vyber.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#42 Příspěvek od Crifodo »

já hlavně nechápu, proč na mě reaguješ těmi svými OT kreacemi, pytlíku.
téma bylo o svinské EU energetické politice díky které jsme s energiemi hluboce v tmavě hnědém rektu a o slizkých snahách našich pseudo politiků někoho ještě nachytat nějakými kecy, že zařídí blablabla okolo domácích elektráren.
To, že nejsou regulátory protože nějaký součástky z číny, je jen třešnička. V zimě nám stejně budou soláry asi tak platný jako bruselský ideály, nehledě na to, že kromě domácností je v řiti i průmysl, služby a všechno, takže jaksi situace je tmavě hnědá celkově.
Situace v čipech není problém nějaké soukromé firmy, je to problém celé na technice postavené části světa, země kdysi vedoucí ve vývoji a technologiích se přežily a nechaly se nachytat celkem nahé na tom, že špičkové technologie se koncentrovaly v pár asijských lokalitách, zčásti řízených kapitalisticko komunistickou čínou. Celá rozsáhlá odvětví průmyslu jsou závislá. Dotyčné technologie si přes noc žádným výnosem komise nikdo nenapíská a nezařadí do směrnic, i když takové úřednické pokusy o odhodlání byly. A kromě toho jsou technologie někdy závislé na pár prvcích z periodické soustavy, které buď poskytne nebo neposkytne pár zemí, podle toho, jak se vztahy s nimi budou rýsovat.
Kromě toho jsou v průmyslu zapotřebí některé konstrukční materiály, jako třeba hliník, který se v Evropě právě přestává produkovat, protože elektrolýza a spousta energie, takže zbývá dovoz hádej odkud?
https://credendo.com/cs/knowledge-hub/e ... ke-situaci

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#43 Příspěvek od xsc »

Nikoliv, pytlíku. To sis to téma opět upravil k obrazu svému.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#44 Příspěvek od ZdenekHQ »

Crifodo píše:
ZdenekHQ píše: Ale tihle experti se vylžou ze všeho.
Něco mi říká, že speciálně od tohohle pána můžeme čekat špatnosti až revoluční.
Skutečně se vyvíjí, už se v podstatě přiznal, že jeho předností je obyčejná arogance s neustálým střídáním myšlenek a nulovým výsledkem. Prý je prostě takový.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#45 Příspěvek od ZdenekHQ »

Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Hvjezdná pjechota“