Zdroj 24V ze 1.5V až 5V

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#31 Příspěvek od termit256 »

Artaban001 píše:I u Arduina musíš vědět, jak co zapojit...
Pokud vezmeš známé a "průhledné zapojení", můžeš ho libovolně modifikovat, upravovat k obrazu svýmu. Kdežto používáním hotových modulů se s Tebe stane jen "uživatel".
To jsou typicke kecy zamrzliku ktere slychavam i v praci kdyz se maji naucit makat na novem stroji, pouzivat PC apod.
I operacni zesilovac nebo 555 si stavis z jednotlivych tranzistoru? :-)
Proste ses linej naucit se moznosti modernich IO a jen vymejslis pseudoduvody proc.

Pokud je to merici pripravek, potrebujes abys tam mel neustale naprosto spolehlivych 24V a pokud ne, musi ti to dat bastl vedet (zkrat, prepeti, slaba baterie apod.) a zaroven musi mit ochrany proti tomuhle, musi mit dobre dynamicke odezvy na zmenu proudu a ne ze pri pripojeni zateze napeti spadne a casem to nejak dojede atd... To zadnym radobyvtipnym zapojenim se 2 tranzistory neudelas.

Osobne bych rekl, ze se ti vymsti spis tvuj pristup, az budes vadne relatka oznacovat jako dobra nebo opacne, nekdo te za to casem kopne do prdele. Ale to je tvuj boj, radu jak se to ma delat s dostal, naloz s ni dle vlastniho uvazeni.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#32 Příspěvek od Kremik »

Nemyslím si, že by šlo o lenost učit se vlastnosti nových obvodů. Právě naopak. Lenost by si vybrala hotový obvod místo tvoření vlastního.
Tím ovšem neříkám, že by nové obvody byly zbytečné nebo nevhodné. Zároveň však taky neříkám, že je nutné nebo účelné používat je vždy.

Dodatek
Vlastně jsou asi tři druhy bastlířů, rozeznat jdou v přístupu jakým něco staví. Třeba "laboratorní" zdroj.
Někdo si postaví něco zcela vlastního z diskrétu nebo i IO, ale výkonový prvek je samostatný tranzistor. Tento člověk elektronice rozumí, svůj zdroj pak i používá, dobře ho zná a proto jej dovede dokonale využít.

Jiný typ bastlíře zplácne něco s LM317. Víc prostě neumí. Zapojení nékde našel a je rád, že mu aspoň trochu rozumí. Nějaké rizika provozu takového zdroje neřeší a v podstatě o nich ani neví. Zdroj za chvíli skončí ve skříni, nebo ho brzo nějak odpálí.

Třetí typ použije nějakou modernu se SMD švábem, jednou cívkou a troškou smetí okolo. Tento člověk chce zdroj především používat, přitom samotnému zdroji věnuje jen tu nejnutnější pozornost.

Teoreticky je tu ještě čtvrtý typ, který si prostě někde koupí hotovou destičku. Ale ten už asi úplně nenaplňuje definici bastlíře.
Naposledy upravil(a) Kremik dne 28 lis 2022, 21:16, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#33 Příspěvek od rnbw »

Alebo zober dve VRLA baterie 12V/0.8Ah, zlep dokopy paskou a zapoj do serie. Akurat odporucam nejaku ochranu proti skratu.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#34 Příspěvek od Artaban001 »

1. Je rozdíl mezi měřícím přístrojem a zkoušečkou - psal jsem o zkoušečce, kdy s ní poznám nefunkční kabel dálkového ovládání. To je celý. Vlastní relé se řeší jinak (prostě se vymění i preventivně)

2. Nejde o to se naučit něco novýho, ale nespolíhat se na nějaký Aliexpres, nebo jiný kvelb někde v Číně. Modul, který mám doma stál 75Kč. Musel jsem vzít aspoň 3, aby se mi vyplatilo poštovný. A narozdíl od něj takovou 555ku koupíš všude. A není podezřelý, že modul, který má v sobě voltmetr a ovládací logiku, kdy jej tlačítkem zapneš a vypneš, stojí 75KČ?
Pokud navrhuju nějakou elektroniku, a živím se tím, tak se mi už vyplatí si ty moduly nechat vyrobit na zakázku i z certifikátem.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#35 Příspěvek od termit256 »

Kremik píše:Nemyslím si, že by šlo o lenost učit se vlastnosti nových obvodů. Právě naopak. Lenost by si vybrala hotový obvod místo tvoření vlastního...
Hotovy obvod na tohle neexistuje, ale muze pouzit obvod se solidnimi parametry na menic venovat cas a energii k vymysleni ochran a na indikaci nestandartnich stavu. A mimochodem, jeste jsem tu nevidel zadne z tech "opravitelnych" zapojeni ktere by 24V vytvorilo od vstupniho napeti 1.5V jak dotycny pozadoval v zadani.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#36 Příspěvek od Cust »

Když jsem v práci stavěl kalibrační zdroj proudu v mikroamperech, tak se mi smáli, že je to složité a proč nepoužít 9V baterií a 10MOhm odpor. Jo, já jsem použil moderní OZ s nulovým offsetem, nulovou tepelnou závislostí a výstup je nezávislý na vnitřním odporu kalibrovaného měřáku. Chyba v rámci promile. Samotest vybité baterie. Ale asi už to není ten kontakt s fyzikou. 😐

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#37 Příspěvek od termit256 »

Artaban001 píše:2. Nejde o to se naučit něco novýho, ale nespolíhat se na nějaký Aliexpres, nebo jiný kvelb někde v Číně. Modul, který mám doma stál 75Kč...
Ja se o zadnych cinskych modulech z ebay nebavil, ja psal o obvodech jako je napriklad tento. https://www.analog.com/en/products/lt1308a.html

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#38 Příspěvek od Artaban001 »

Je to marný. To zas bude spousta příspěvku o ničem. Budu řešit nějaké koniny okolo tří tlačítek, LED diod a zdroje 24V - co bude zabudovaný v zástrčce a napájený nakonec POWERBANKOU - která to ostatní má jaksi v sobě (baterie, nabíjecí obvod, Vámi adorovaný moderní stabilizovaný step-up měnič na 5V a svítivou diodu, kterou si můžu posvítit na místo činu).
A zrovna to LT1308 - stejný "problém", jako u těch 3 modulů viz výše, neboť v GM jej nekoupím.
Naposledy upravil(a) Artaban001 dne 28 lis 2022, 21:28, celkem upraveno 1 x.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#39 Příspěvek od Kremik »

termit256 píše:jeste jsem tu nevidel zadne z tech "opravitelnych" zapojeni ktere by 24V vytvorilo od vstupniho napeti 1.5V jak dotycny pozadoval v zadani.
No, řešením by bylo použít jako spínač buď germaniový tranzistor, čímž jsem tě určitě velmi potěšil, nebo FET, ale při 1,5V asi solidně nesepne a to by chtělo spíš aby to makalo od 1V, bo pokles při zátěži a vybíjení, takže ještě malý startovací měnič, který by se po náběhu toho hlavního odpojil. Už to možná zavání orlojem, ale bylo by to hezký :-)

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#40 Příspěvek od Artaban001 »

Na to Ti napíšu jednu zajímavost - existují obvody, který obsahují MOSFET, který se budí výstupním napětím (není to perpetuum mobile, ale to napětí jde do hradla a MOSFET tak má hodně nízký odpor v sepnutým stavu), takže fungují už od 0.5V. Nedávají teda 24V, ale jsou v některých LED baterkách na jeden monočlánek. Pokud ale napětí baterie dosáhne těch 0.5V a obvod vypneš, tak obvod už nenastartuje - teda pokud tam nějak nezaimplementuješ zásobní kondenzátor.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#41 Příspěvek od Kremik »

No napadlo mě znásilnit toho čtyřnohého švábíka ze solární lampičky, ovšem spínač by musel být externí a narychlo neodhadnu z hlavy jaký orloj by z toho vzešel.
LED světlo na 1 tužkovku mám, funguje až někam pod Volt, nezjištoval jsem kolik, a taky od určitého napětí nestartuje. Ale je spíš jen pro zlost. Pořád přepínat velký jas - malý jas - neužitečné blikání... Nic s tak blbým ovládáním už si nekoupím.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#42 Příspěvek od Cust »

Artabane, pokud to chceš stavět ze součástek z GM, tak se mrkni, jaké step-up měniče prodávají. Snad v těch prehistorických švábech z jejich nabídky něco vhodného najdeš. Pokud ne, slep si ty baterky, jak ti doporučoval rainbow...

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#43 Příspěvek od termit256 »

Artaban001 píše:...A zrovna to LT1308 - stejný "problém", jako u těch 3 modulů viz výše, neboť v GM jej nekoupím.
Pokud budes omezovat svou cinnost na zoufalce typu GME, skoncis stejne jako GME - v propadlisti dejin :-)

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#44 Příspěvek od termit256 »

Artaban001 píše:...Pokud ale napětí baterie dosáhne těch 0.5V a obvod vypneš, tak obvod už nenastartuje - teda pokud tam nějak nezaimplementuješ zásobní kondenzátor.
Jasne, jako zkusebni pripravek primo idealni :-)
U toho obvodu co jsem ti namatkou nasel pisou ze funguje od 1V. A to tam kupodivu neni zadne germanium a jako velke plus bych taky videl, ze nabehne pokazde kdyz ho zapnes. :-)

Pokud se jedna o zapojeni ktere musi mit pripojenou nejakou baterii, ale je schopne ji dobijet i z nizkeho napeti tak vez, ze kdybys nezamrzl ve sladkych osmdesatkach s KC507 vedel bys, ze dnes existuji moderni "korporatni" obvody kterym staci na takove nabijeni baterie nebo tebou uvadeneho kondiku jen 20mV, takze je mozne je napajet treba z termoclanku. Takze pokud zabranis vybiti toho kondiku, muze ti dana vec fungovat prakticky naveky (k tomuto ucelu jsou ty obvody taky navrzeny).

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#45 Příspěvek od Artaban001 »

No jo, když napíšu, že existuje obvod, tak není zřejmé, jestli se jedná o integráč, nebo o celou destičku osazenou tranzistory. Takže já myslel švába fungujícího stejně, jako je PR4401, nebo PR4402 - Vygoogli si je. Přívod byl přes tlumívku a výstup budil LED přes diodu. Bohužel u SMD není zřejmé, o co jde, protože je problém dekódovat označení ze součástky, co vypadá stejně jako běžný digitální tranzistor z autorádia.
A co se týká toho GM - kvůli jedné součástce za 30KČ nebudu dávat poštovný 200KČ

Odpovědět

Zpět na „Poradna“