Dvoutranzistorový přijímač pro 3,5 MHz

Klasické bastlení z domácích zásob

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#31 Příspěvek od Celeron »

Mahoney píše: RC jelo většinově spíš s FM modulací.
Tak u nás před plyšákem rozhodně né. Vše, co se stavělo či vyrábělo bylo AM. Na FM nebyly součástky, třeba S041P (zesilovač a demodulátor) nebo S042P (symetrickej směšovač). Návod na FM soupravu vyšel v AR jen jednou od Minaříka. AM souprav vyšlo v AR a Modeláři kolem 10.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#32 Příspěvek od Crifodo »

danhard píše: A audion to není, ten nemá v katodě (emitoru), žádnou impedanci, která by stabilizovala pracovní bod, katoda jde přímo na zem a detekce se provádí na diodě mřížka-katoda.
Možná by bylo diskutabilní, co všechno se ortodoxně má nazývat audion, každopádně se dají najít i dobové články kde se audion vyskytuje v názvu a kde se řeší zrovna tak i anodová detekce. Obecně jakékoliv zapojení, kde se nějakým druhem zpětné vazby řízeně dosáhne "násobiče Q" až případně za bod rozkmitání.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#33 Příspěvek od Hill »

Mahoney píše:...Já měl sice na mysli co je teoreticky možné principiálně, nikoliv podle předpisů (abych si udělal nějakou teoretickou představu o tom, jak to funguje), o čemž nejlépe vypovídá hned první věta tvé odpovědi, ale nevadí...
Tak přidám další větu: teoreticky to možné samozřejmě je, ale muselo by se pracovat s tak nepatrným kmitočtovým zdvihem, že je to nepoužitelné. Prakticky bys v pásmu 3,5 MHz neměl nic frekvenčně modulovaného chytit.
Něco jiného je to na sdílených kmitočtech 27 MHz (kanály v rastru 10 kHz, některé frekvence vynechány)
ČTÚ ve Všeobecném oprávnění píše:V České republice je dovoleno používat 80 kanálů frekvenční nebo fázovou modulací a maximálním výkonem 4 Watty, 40 kanálů amplitudovou modulací a maximálním výkonem 4 Watty, a 40 kanálů SSB modulací a maximálním výkonem 12 Wattů. Je povolena pouze vertikální polarizace.
Pro upřesnění: celé Všeobecné oprávnění č. VO-R/7/11.2016-12 zde.
Podobně stanice PMR v pásmu 446 MHz:
celé Všeobecné oprávnění č. VO-R/3/6.2016-9 zde.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#34 Příspěvek od danhard »

Crifodo píše: Možná by bylo diskutabilní, co všechno se ortodoxně má nazývat audion ...
No, měl by jsi začít tím, co se prvně nazývalo audion ?
Nakonec dával jsem odkaz, kde je to rozepsané.
http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/viktor_prijimac2.htm
Se stavebnicí s 1L33 jsem si stavěl audion před 60-ti lety :D
A věř mi, že nějaké vazby v katodě se u přímožhavené lampy dělají blbě :D

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#35 Příspěvek od Crifodo »

Nejsem proti znalosti historie, na druhou stranu je možná dobré neztratit přehled o smyslu vlákna a aspoň tušit, na co se autor v prvním dotazu asi tak ptal. Myslím že neřešil ani přímožhavené katody ani rušení leteckých pásem superreakčákem. Pokud to ještě teda sleduje.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#36 Příspěvek od danhard »

Hodnota P1 je 500R, nebo 1k a nastavuje se tak proud báze na začátek oscilace Clappova oscilátoru, kde se chová jako detektor (>0,6V Ube).
Protože je předpětí odvozené od napájení, tak je nestabilní a může také docházet k relaxacím, vazbou přes napájení.

Co by jsi chtěl ještě vědět ? :D
Už jsi si naštudoval co je audion ? :lol:

Uživatelský avatar
robos
Příspěvky: 227
Registrován: 28 pro 2017, 01:00

#37 Příspěvek od robos »

kunc75 píše: Na středních vlnách je ticho.
Na stredných vlnách nie je ticho, v noci a nad ránom (možno len cez víkend) naladím plnú stupnicu staníc. Takže stále je možnosť experimentovať so stavbou, audiónov, reflexov a superhetov.

Ale čo ma zarmútilo - Slovensko vyplo s koncom roka posledné SV vysielače:
https://www.dx.cz/index.php?obsah=clanky&id=681

Takže experimenty v blízkom poli už nie sú možné. Nestihol som to. Mal som to v pláne v najbližších mesiacoch. AM turistiku do Maďarska robiť asi nebudem. Ale kto viem, rádiotechnika je silná túžba.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#38 Příspěvek od danhard »

Mě na střední vlny fungoval nejlíp reflexní pčijímač s 156NU70 a 105NU70 :D
A když jsem to předělal na AF115 (OC170) a OC72, tak to bylo teprv dělo
:lol:

Už z toho nic nemám, ale Ge diody GA201 by tu ještě byly.

Uživatelský avatar
kimlo
Příspěvky: 115
Registrován: 17 led 2008, 01:00
Bydliště: JN88US
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od kimlo »

Schéma by nebola? Žeby som si oživil spomienky na detstvo...
danhard píše:Mě na střední vlny fungoval nejlíp reflexní pčijímač s 156NU70 a 105NU70 :D
A když jsem to předělal na AF115 (OC170) a OC72, tak to bylo teprv dělo
:lol:

Už z toho nic nemám, ale Ge diody GA201 by tu ještě byly.

Uživatelský avatar
robos
Příspěvky: 227
Registrován: 28 pro 2017, 01:00

#40 Příspěvek od robos »

Tak budem to kľudne ja, kto prinesie drevo do lesa :wink:

Tento sa asi nedá nájsť v AR. Stiahol som to kedysi z internetu. Je to pre mňa neznámy audión Máj. Ale mal by fungovať aj vo februári :wink:
Přílohy
reflex_Maj_03.jpg
reflex_Maj_02.jpg
reflex_Maj_01.jpg

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#41 Příspěvek od danhard »

Nějak tak.
První tranzistor musí být Ge a stejně diody, aby byly přiměřeně předotevřený.
Záleží na vzájemné polaritě vinutí na feritce, aby fungovala kladná vazba na vylepšení Q.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#42 Příspěvek od Celeron »

Jóó Junosť KP101. Kde jsou ty časy. Mám ho od počátku 70-tek dodnes a v noci se na něj dá i něco chytit.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#43 Příspěvek od Crifodo »

Budete-li se řídit podle návodu, pracovat přesně a čistě, nemine se vaše námaha s úspěchem.
Bohužel po 50-55 letech se tyto návody už míjejí s realitou, důvod tvoření tohoto typu odpadá ne ani tak z důvodu nesehnání té nebo jiné součástky. Tyhle reflexy s citlivostí o řád menší než komerční superhety byly výhodná cenová alternativa k rádiu prodávanému tehdy minimálně za 50-70% měsíční mzdy a měly sloužit k bezproblémovému příjmu místních stanic. Místní příjem dneska nehrozí a pásmo obsazuje rušení od desítek čínských měničů v domácnosti. Nevím o nikom, kdo by ujížděl na sporadickém nočním poslechu s úniky, a to mluveného slova v rumunštině nebo čínštině.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#44 Příspěvek od danhard »

Mě tu hraje Country Radio 1062 kHz :D

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#45 Příspěvek od Crifodo »

Ty jsi výjimka. Máš to za humny a navíc jsi vlastník blíže neurčeného množství GA201.

Odpovědět

Zpět na „Zapojení ze šuplíku“