Pasivní bezdrátová komunikace

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#31 Příspěvek od Cust »

Jo s tím Ba a Th na W máš asi pravdu, už to mám za mlhou... Th chránil W, sice snižoval emisy (jestli si dobře vybavuji), ale zvyšoval dlouhodobou stabilitu emise.
Co se týče chování elektronu u katody - ano měl jsem na mysli vnější elektrické pole. Asi jsem tě špatně pochopil.
Co se týče chování uvnitř katody, tak to může ovlivňovat i chování vnějšího elektrického pole. Je to tedy spíše v případě, kdy je elektron vytrháván nejen z povrchu materiálu, ale i z hloubky. Popisuje to tunelový jev.
Co se týče pohybu elektronu (přiletivšího z vnějšku) uvnitř elektrody. Tak to je dost divočina. Záleží jakou má elektron energii. Obecně se dá říct, že elektron je bržděn v elektromagnetickém poli atomů. Při tomto brždění mění směr a svoji energii. Energii, kterou ztratí při brždění (ohybu) je vyzářena ve formě fotonu - ve směru letu elektronu. Tento foton dále nějak interaguje a obecně všechno končí jako ionizace a teplo.

Uživatelský avatar
Lojza1
Příspěvky: 223
Registrován: 23 lis 2021, 01:00

#32 Příspěvek od Lojza1 »

Ještě jsem se vrátil napsat custovi, že přece uvnitř pícky nikdo neví, jaká je venku zima. Tedy, kdyby byl celý svět horký, nemusel bych psát o pícce a fungovalo (nebo nefungovalo) by to úplně stejně. Proto jsem také ten šelmostroj celý nastrkal do jedné sdružené elektronky. Aby nikoho nenapadlo uvažovat o studeném světě někde venku. Paprsky X mají tak vysokou enegrgii, že je úplně jedno, jestli je za alobalem horko nebo zima.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od Lukas-Peca »

Cust píše:Protiargument, psal jsem, jen že to není pasivní a musíš pod tím topit...
To nikdo nerozporuje. Jde o to, že když to celé uzavřeš do tepelné izolace, bude to fungovat dál. Tím pádem se elektrický výkon získává ne díky tepelnému rozdílu, ale díky rozdílu ve výstupní práci obou materiálů. Takže stačí zařídit dokonalou tepelnou izolaci a pak už jen ohřevem pokrýváš ztráty způsobené tím odebíraným elektrickým výkonem (katodu nemusíš ohřívat jen elektricky). Takový systém je ale v rozporu s 2. termodynamickým zákonem.
Naposledy upravil(a) Lukas-Peca dne 12 bře 2023, 21:19, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#34 Příspěvek od Cust »

ok tvůj stroj by chtělo blokově nakreslit - je tam asi dost nepochopení...

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od Lukas-Peca »

Prostě vezmeš obyčejnou vakuovou diodu a zabalíš ji do perfektní tepelné izolace. Celou ji ohřeješ na teplotu, při které katoda začíná fungovat, ale anoda ještě pořádně neemituje (u běžných elektronek teplota červeného žáru). Pak můžeš z elektrod odebírat elektrický výkon, aniž by v tom systému vznikaly nějaké tepelné ztráty. Ohřevem jen dodáváš energii, kterou jsi v elektrické formě odebral.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#36 Příspěvek od Cust »

To jo, to je snad jasné i tomu dubovému stolu u kterého sedím... Jen ta perfektní izolace musí být i elektrická - jinak se ti budou zbytečně elektrony ztrácet ze stěn diody.
Asi jsem si něco zle vyložil. :|

EDIT: jo já jsem nějak mimo - tak je to bezeztrát? Bezeztrát to nejde...

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#37 Příspěvek od Cust »

účinnost takového stroje bude malá - pokud by jsi k tomu přiložil napětí, tak účinnost razantně zvýšíš...

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od Lukas-Peca »

V tom případě to ale bude popírat 2. termodynamický zákon, protože to nefunguje na základě tepelného rozdílu, resp. toku, ale rovnou to převádí teplo na "vyšší formu" energie. Jinými slovy, ochlazuje to okolí a vyrábí to elektřinu. Taková věc nemůže dle toho, co nás učili ve fyzice, fungovat.

Reakce na edit: a jak by se ty ztráty měly projevit, když je to celé tepelně izolované?

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#39 Příspěvek od Cust »

Jo, ale k tomu jsme se ještě nedostali, i kdybychom měli ideální izolaci tepelnou a elektrickou, vždy ti elektrony uniknou, jak chceš vyřešit problém, že katoda kolem které není žádné elektrické pole vyzařuje do 4 π? Jak obejdeš Planckův zákon?

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#40 Příspěvek od Lukas-Peca »

To nevím, tomu nerozumím, nicméně ten jev jako takový funguje. Když si vezmeš jakoukoliv elektronku a nažhavíš ji, tak mezi katodou a nejbližší další elektrodou naměříš malé napětí a do zkratu teče malý proud. Celkový výkon bude v řádu mikrowattů, ale principiálně to funguje.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#41 Příspěvek od Artaban001 »

B-Kainka dokonce zveřejnil pár bastlů, kde se využívá termoemise. Elektronka nepotřebuje anodové napětí. Vesměs jsou to malovýkonné oscilátory.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#42 Příspěvek od Lukas-Peca »

Já jsem věděl, že jsem na to někde už narazil, ale myslel jsem, že to bylo na Jogis-Roehrenbude. Díky za nakopnutí.

https://b-kainka.de/bastel87.htm

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#43 Příspěvek od Cust »

Cust píše:To jo, to je snad jasné i tomu dubovému stolu u kterého sedím...
Ale udělat to tak, aby se účinnost blížila 100 %. Myslím, že bys musel vytvořit jiný svět...

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#44 Příspěvek od Lukas-Peca »

Jaká účinnost? Je to tepelně izolované, energie nemá kudy unikat. Výkon je třeba v současném provedení mizerný, ale účinnost nemá co kazit, leda že by energie unikala jinak než ve formě tepla.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#45 Příspěvek od Cust »

Dobrá, záření se odráží zpět... Co ty elektrony, jdou do 4 ∏, co s tím?

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“